Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Primim lumea pe care o merităm

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostMembruAnonim, on 19 aprilie 2017 - 11:12, said:

Cate firme care fac traininguri/certificari catre angajati cunosti? In general, firmele nu investesc in angajati, prefera sa-i fure de la concurenta.

Cand firmele vor investi in oameni se vor schimba lucrurile.
Puuutin cam deformat: Cand oamenii vor "investi" in "firme", nu in mijloace de inavutire, eludare,incalcare, etc., bazandu-se pe a produce ceva util, atat lor cat si celor din jurul lor, deabea atunci se vor putea schimba lucrurile.
Atata vreme cat "firmele" sunt privite doar ca un mijloc de a te imbogati personal si nu ca un mijloc de progres social, tehnologic, ca un mijloc de dezvoltare si progres  a umanitatii, nu se va schimba decat numarul multimiliardarilor si al muritorilor de foame  de pe glob.

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E si o problema de modele sociale, cred. Parintii nostri, din pacate, mare parte din ei, s-au complacut in perpetuarea unui sistem de relatii bazat pe slugarnicie, pupincurisim si nepotism, care exista si in prezent, apoi si-au luat o pensie cinstita de la cel mai popular partid din Romania iar acu, stau picior peste picior, la Antena 3 si ne dau lectii de cum "ar trebui tinerii sa schimbe treaba in tara asta".

De aceea, in Romania, copiii sefilor nostri sunt viitorii sefi ai copiilor nostri.  Pentru ca nu e vorba de competenta ci de modul cum te invarti si cine te impinge din spate.

#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSurgeoniac, on 19 aprilie 2017 - 10:46, said:

Majoritatea persoanelor din România se plâng de faptul că nu.....

Majoritatea persoanelor din România se plâng de faptul că...

Majoritatea persoanelor din România se plâng de faptul ....

Majoritatea persoanelor din România se plâng....
Vă aștept feedback-urile.

Feddback?Poate e cazul ca sa iesi din Romania si sa vezi si in alte locuri cum traieste,ce dorinte are,ce frustrari si invidii are si o alta majoritate,nu doar cea romaneasca.
A,si mai am un feedback (feedback = parere?)Poate ar fi bine sa lasam deoparte filozofia,proverbele si zicalele.Nu aduc nimic bun.

View PostSurgeoniac, on 19 aprilie 2017 - 12:03, said:

Folosești un morman de cuvinte complicate ca să spui nimic.
Nu sunt interesat.
Întoarce-te când vei avea ceva de zis.

Seamana cumva a autocritica?

Stai linistit,suntem la capitolul feedback.

Edited by adisz, 19 April 2017 - 13:27.


#22
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View Postadisz, on 19 aprilie 2017 - 13:26, said:

...
Hai că poți mai bine de atât.

Ți-am citit răspunsurile la alte subiecte, ai părut un tip deștept.

Nu vreau să o dăm în flame-uri inutile.

Edited by Surgeoniac, 19 April 2017 - 13:31.


#23
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostSurgeoniac, on 19 aprilie 2017 - 10:46, said:

Vă aștept feedback-urile.
singurul fitbec ţi-l dau cînd rumînu' va cîştiga 9 ioro pe oră ...cum e în lumea I-a.
pînă atunci, după mine numai un tîmpit pierde timpul din viaţa sa preţioasă.... să-l slugărească pe-un stăpîn de sclavi sau un stat sclavagist.
punct.

numai cretinii cred că dacă-ţi acoperi facturile din salar eşti fericit...

Edited by sarac.lipit, 19 April 2017 - 13:37.


#24
Valeriana10

Valeriana10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.04.2017

View PostSurgeoniac, on 19 aprilie 2017 - 10:46, said:

Majoritatea persoanelor din România se plâng de faptul că nu sunt locuri de muncă, dar când merg la locul de muncă, își bat joc de el, nu respectă nici clientul/persoana care beneficiază de serviciile lor, și nu se respectă nici pe ei înșiși, ca la sfârșitul zilei să aibă satisfacția personală că și-au făcut datoria, indiferent că ești chelner sau bancher, etica și respectul este ceva care fie există într-o persoană, fie nu va exista niciodată, indiferent ce ar fi persoana respectivă, pentru că nu are coloană vertebrală.

Majoritatea persoanelor din România se plâng de faptul că nu se înțeleg între ei, că fiecare om are un morman de defecte și că în afară de un cerc restrâns de prieteni nu se pot înțelege cu străinii, nu pot avea încredere în oameni, nu există ajutor reciproc, nu există respect, dar peste câteva minute își bârfesc proprii prieteni/propriile rude, îi invidiează și îi vorbesc de rău pe vecini, dacă văd că ei au mai mult, ” oare de unde a făcut rost ? sigur a șmecherit ceva, a furat ceva, sau e un afacerist nesimțit cu obrazul gros, sau vreun șpăgar de medic ”, cer respect dar nu îl dau înapoi, nu sunt sensibili la nevoile altora, nu au pic de bun-simț pentru cei care nu sunt prietenii lor, dar sunt oameni, numai că asta nu îi interesează, deoarece comportamentul civilizat este rezervat doar celora de la care pot să profite printr-un fel sau altul.

Majoritatea persoanelor din România se plâng de faptul că elevii și studenții nu sunt buni, nu învață și nu sunt motivați, dar profesorii înșiși eșuează în a le preda materia și a le arăta frumusețea ei încă din copilărie , pentru că acolo începe totul ( dacă nu poți atrage un copil de școală, nu vei avea nicio șansă când va fi adult ) , își bat joc de elevi și nu îi interesează cu adevărat de viitorul acestora, în cel mai rău caz își permit să nici nu le predea materia corect, iar în cel mai bun caz se limitează la tocirea materialului și regurgitarea acestuia de către elev, iar această lipsă de interes este transmisă de la profesor la elev.

Majoritatea persoanelor din România se plâng că nu sunt educații copii, că ajung adolescenți și adulți iresponsabili, cu mintea sălbatică, dar părinții înșiși eșuează lamentabil ca și părinți, îi învață pe copii aceleași obiceiuri contraproductive și prostești care le-au avut și ei, nu au nici măcar timp suficient cu ei, n-au habar de gândurile și emoțiile lor până la o vârstă la care este deja prea târziu, iar atunci dau vina pe copil pentru că nu mai comunică cu ei, ceea ce cauzează o izolare și o frustrare și mai puternică, relația degradându-se și mai rapid și ireversibil.

În concluzie, în țara asta majoritatea lumii se plânge de fiecare lucru, și există aerul acesta de victimizare și nedreptate care îi seacă și îi înrăiește pe oameni, pentru că ei chiar sunt convinși că n-au niciun rol în lumea în care trăiesc, dar primi lumea pe care o merităm, numai că NOI nu ne dăm seama de acest lucru.

Mereu sunt alții de vină, mereu sunt forțe externe care ne împiedică să fim altfel, mereu există pretexte peste tot, asta pentru că este mult mai ușor să fie așa, decât să își asume fiecare rolul pe care îl joacă și să nu mai stea cu mâna în ***** .
Dacă oamenii ar realiza că fiecare acțiune și gest pe care îl fac joacă un rol important în crearea lumii în care trăiesc, atunci ar trăi cu totul altfel !

Vă aștept feedback-urile.
In zilele in care orele nu ne sunt suficiente si suntem intr-o continua alergare intre serviciu si casa, intre a ne face treaba cat mai bine la locul de munca si a ne petrece timp cu familia, undeva pe parcursul acestor procese se pierde si din calitatea vietii pe careo traim, si din cantitate. Suntem vesnic obositi, niciodata la timp atunci cand trebuie, acolo unde trebuie!!! mereu facem un lucru cu gandul la ceea ce avem de facut in continuare.
Am lucrat intr-un sistem in care clientul era cel mai important (exista oare cineva sa spuna ca nu a auzit aceasta?). nu neg ca are importanta lui. dar in anumite cazuri sa nu cercetezi ci sa crezi pur si simplu, e mai mult decat suficient ca acel angajat pe viitor sa nu mai fie atat de "serviabil" daca nu cu acel specific client, cu mai toti clientii
Desi suntem in epoca "consumerismului" nimic nu inreptateste pe nimeni sa ne transforme in sclavi.

#25
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postsarac.lipit, on 19 aprilie 2017 - 13:36, said:

singurul fitbec ţi-l dau cînd rumînu' va cîştiga 9 ioro pe oră ...cum e în lumea I-a.
pînă atunci, după mine numai un tîmpit pierde timpul din viaţa sa preţioasă.... să-l slugărească pe-un stăpîn de sclavi sau un stat sclavagist.
punct.

numai cretinii cred că dacă-ţi acoperi facturile din salar eşti fericit...
Ai un Like de la mine

''Tinerii sunt puturosi''- poate asa zic televiziunile de dezinformare ca Pro Tv, Antena 1, Antena 3.
Adevarul ca tinerii de acum au imaginatie si doresc mai mult de la viata.

Edited by Erwin_Rommel, 19 April 2017 - 13:40.


#26
Valeriana10

Valeriana10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.04.2017

View PostValeriana10, on 19 aprilie 2017 - 13:38, said:

In zilele in care orele nu ne sunt suficiente si suntem intr-o continua alergare intre serviciu si casa, intre a ne face treaba cat mai bine la locul de munca si a ne petrece timp cu familia, undeva pe parcursul acestor procese se pierde si din calitatea vietii pe careo traim, si din cantitate. Suntem vesnic obositi, niciodata la timp atunci cand trebuie, acolo unde trebuie!!! mereu facem un lucru cu gandul la ceea ce avem de facut in continuare.
Am lucrat intr-un sistem in care clientul era cel mai important (exista oare cineva sa spuna ca nu a auzit aceasta?). nu neg ca are importanta lui. dar in anumite cazuri sa nu cercetezi ci sa crezi pur si simplu, e mai mult decat suficient ca acel angajat pe viitor sa nu mai fie atat de "serviabil" daca nu cu acel specific client, cu mai toti clientii
Desi suntem in epoca "consumerismului" nimic nu inreptateste pe nimeni sa ne transforme in sclavi.
mai exista o problema care merita mentionata: respectul angajatorului (sau al reprezentantilor acestuia) in  fata noastra. poate ca aici se strica echilibrul cumva.

#27
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostPhobos, on 19 aprilie 2017 - 11:01, said:

Si nu intelegem ce ni se intampla, pentru ca...?

Hai, sa sapam mai adanc sa vedem daca descoperim alte cauze, care au generat efectele prezentate de initiator, care la randul lor sunt cauzele situatiei actuale.

Caci hai sa fim seriosi, lumea nu e asa pentru ca asa a ales sa fie, sau pentru ca asa vrea sa fie, sau pentru ca oamenii asa prefera lumea asta.

Lucrurile prezentate de initiator drept niste cauze, sunt si ele la randul lor niste efecte.

Pentru ca fii tu schimbarea care vrei sa o vezi in lume, ce dracu, vrei sa iti explic, ca la copii mici, totul incepe cu tine, nu cu ceilalti.

Edited by Platon, 19 April 2017 - 13:43.


#28
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View Postsarac.lipit, on 19 aprilie 2017 - 13:36, said:

.....
Nu a zis nimeni că viața înseamnă slugăreală și că astfel vei deveni fericit.
Dar faptul că numai atât ai înțeles din tot ce s-a scris de mine și de către alții arată exact problema în mentalitatea unora ca tine, fără supărare.

Să vorbești despre săraci este mereu un lucru cenzurat într-un fel : despre săraci să nu zici nimic de rău, să nu îi critici, să nu îndrăznești să îi judeci, să le faci vreo remarcă, că vai de capul tău, ei sunt cel mai jos și dacă zici ceva rău despre ei, atunci este ca și când ai da într-un copil mic sau un invalid, adică ești nesimțit.

Păi eu văd în viața de zi cu zi că nesimțirea pe care și-o permit oamenii săraci este fără limite de multe ori.
Ei nu se omoară cu munca, dar mârâie toată ziua că nu vor să fie sclavi , dar vor salarii ca afară - evident, mulți HABAR NU AU cum se muncește afară pentru acel salariu.
Apoi, ei de fapt prestează o muncă de 2 bani, pentru care nu își dau interesul, dar scuza lor permanentă este că ” D-le, nu sunt motivat ! ” , așa că de la ei să nu aibă nimeni așteptări, să nu îi critice nimeni, să îi lase toată lumea în pace și poate într-o altă viață se vor reîncarna în boieri, că altă variantă ei nu sunt în stare să creeze pentru a se îmbogăți pentru a trăi măcar decent.

Și nu știu cazul tău personal, dar știu că am încercat să ajut foarte multe persoane sărace, și cu sfaturi practice, și prin schimbarea modului lor de gândire - ghici ce ? Se pare că le-a convenit mai mult să rămână săraci decât să fie dispuși să facă o schimbare.
Și făceau niște prostii cu banii de era incredibil, și munceau în ultimul hal, fără vreun plan, fără vreo reflecție, dar la sfârșitul zilei tot ei erau nervoși că ” Dar ce se întâmplă, d-le ? De ce sunt luat eu de fraier ?!! ” , și când îi invitam să ne gândim la cum am putea rezolva situația : ” Ce ?! Să mă gândesc ? Sunt nervos, n-am timp să mă gândesc ! ”

Edited by Surgeoniac, 19 April 2017 - 13:50.


#29
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postsarac.lipit, on 19 aprilie 2017 - 13:36, said:

singurul fitbec ţi-l dau cînd rumînu' va cîştiga 9 ioro pe oră ...cum e în lumea I-a.
pînă atunci, după mine numai un tîmpit pierde timpul din viaţa sa preţioasă.... să-l slugărească pe-un stăpîn de sclavi sau un stat sclavagist.
punct.

numai cretinii cred că dacă-ţi acoperi facturile din salar eşti fericit...

Cine nu il lasa pe roman sa castige 9 euro pe ora in tara lui ?

#30
agrigri

agrigri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2016
Romania a plina de putori, imbecili si comunisti, si as mai adauga aici, pensionari , bugetari si ajutati social.. Foarte frumos si ce e rau in asta? Fi tu mai harnic, mai destept si mai antreprenor sau pionier in tot ce faci. Va fi greu la inceput dar cu timpul vei ajunge in fata tuturor. E simplu si e sigur 100%. Nu exista scurtatura spre succesul total in viata. Cu cat o iei pe drumul mai lung cu atat va fi mai usor ulterior. Cel putin asta este filozofia mea in viata si ma consider norocos. Succes!

p.s. nu exista om sarac in Romania, exista numai putori imbecile, si sunt sarace pentru ca asa vor.

Edited by agrigri, 19 April 2017 - 13:59.


#31
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostPlatonX, on 19 aprilie 2017 - 13:51, said:


Cine nu il lasa pe roman sa castige 9 euro pe ora in tara lui ?
în general rumînu-i inteligent
cred că ai răspunsul, de ce doreşti şi o confirmare?

#32
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Vad ca multi vad drept muma rautatilor salarizarea proasta... asta ar insemna ca in Germania, UK, Franta etc ar trebui sa vedem numai oameni ferciiti si impliniti... dar surprinzator nu e asa... intr-adevar e un nivel de trai mai ridicat dar nu e o fericire absoluta.
Treaba asta are la baza mentalitatea egoista, mentalitate care impinge cetateanul catre actiune ce-l privesc doar pe el sau cel mult familia lui si mai ales fara a gandi efectele pe plan mai indepartat...
Dar la urma urmei nici asta nu este cauza primordiala a societatii de astazi ci simplul fapt ca societatea e cladita pe un mod de functionare/guvernare total gresit inca de la primele semne de civilizatie, iar cand omul a creat moneda ca element de plata/rasplata "cancerul" omenirii s-a instalat permanent... Din acel moment nu am mai avut vanatori-culegatori-vraci etc. ci sefi/bancheri etc pt care vanatorii si culegatorii lucrau nu pt bunastarea satului ci pt intretinerea familiei...

Probabil ca nici nu exista un mod perfect pt o societate inteligenta si ma gandesc cu oroare la ziua in care robotii si computerele vor face tot ceea ce ne inconjoara... probabil bogatia se va masura in numar de roboti detinuti n-am idee...
In concluzie eu nu vad sa mai salvam cumva societatea asta... sunt cateva scantei prin lumea asta, precum in tarile Scandinave unde se incearca implementarea a 6 ore de lucru si alte chestii care incearca sa ofere individului mai mult timp de a trai viata in sine... dar nu cred ca vor reusi prea mult...

Edited by Engineer_xxl, 19 April 2017 - 14:00.


#33
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Cine nu il lasa pe roman sa castige 9 euro pe ora in tara lui ?

View Postsarac.lipit, on 19 aprilie 2017 - 13:56, said:

în general rumînu-i inteligent
cred că ai răspunsul, de ce doreşti şi o confirmare?
Dezvolta daca ai argumente.

#34
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Sa inteleg ca tu ai interactionat cu majoritatea, de poti emite asemenea concluzii categorice.

#35
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View Postsfantu.dracu, on 19 aprilie 2017 - 14:28, said:

Sa inteleg ca tu ai interactionat cu majoritatea, de poti emite asemenea concluzii categorice.
Înțelegi ceea ce vrei să înțelegi.
Dacă atât înțelegi, atunci aia e.

Nu îmi mai pierd timpul cu presupuse neînțelegeri.

#36
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,050
  • Înscris: 23.09.2005

View PostEngineer_xxl, on 19 aprilie 2017 - 13:58, said:

Vad ca multi vad drept muma rautatilor salarizarea proasta... asta ar insemna ca in Germania, UK, Franta etc ar trebui sa vedem numai oameni ferciiti si impliniti... dar surprinzator nu e asa... intr-adevar e un nivel de trai mai ridicat dar nu e o fericire absoluta.

Fericire absoluta nu are nimeni, niciodata, cat traieste pe Pamantul asta. Cineva spunea odata "as vrea ca oamenii sa-si poata indeplini oricand, orice dorinta, doar puscand din degete, ca sa realizeze ca nici macar atunci nu vor fi fericiti la nesfarsit."

Si asa si este.

Nivelul asta de salarizare, nu garanteaza fericirea, insa e un impediment major in obtinerea ei, fiind un factor generator de stress continuu.

Ok, nu zic ca oamenii nu pot fi fericiti chiar si in saracie, daca o luam asa, la nivel spiritual, intelepti, sfinti, etc, dar asta ar insemna ca societatea sa-si schimbe radical viziunea asupra vietii, pe toti brusc sa ne doara-n cur de obiecte, de chestii materiale, sa ne multumim doar cu cele spirituale, adica un lucru care in felul in care e organizata societatea de azi are sanse spre zero sa se intample.

Din contra, daca cineva chiar ar incerca o astfel de viata, e blamat de societate, dispretuit, luat in ras, aratat cu degetul, practic ajunge un paria. Practic el (cu toate ca ar face o incercare si o lupta spirituala demna de admiratie), ajunge sa se lupte nu doar cu propriile lui dorinte si cu propria lacomie, ci si cu semenii lui.

Deci, nivelul de salarizare, e o bariera care, daca n-ai trecut dincolo de ea, ai sanse foarte mici, ca om in comunitatea de azi, sa obtii o fericire cat de cat durabila.

Edited by Phobos, 19 April 2017 - 14:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate