Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

problema orange posibila țeapă

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
AaronRodgers1993

AaronRodgers1993

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 02.12.2016
Vă salut domnilor ...vin și eu cu următoarea problema...am un abonament Orange de 4 euro delfin 4 care îl am pentru tatăl meu ..o persoană foarte în vârstă ...telefonul este un Nokia 100..m-am trezit astăzi citindu-i mesajele din telefon pentru a afla cat trebuie sa îi PLĂTESC factura ca are un cost suplimentar de 86 de lei fata de cat plătea în mod obișnuit..am apelat la serviciu clienții și am rămas stupefiat când mi sa spus ca ar fi apelat la un serviciu de horoscop în data de 8 aprilie ora 18 și 06 minute și ca de acolo acel cost suplimentar de 18 euro adică ar fi discutat cu aia de acolo vreo 12 minute..am verificat telefonul mobil al tatălui meu iar în telefon nu îmi apare acel număr de la horoscop însă apar toate apelurile din desfășurător...sunt foarte sigur ca tatăl meu nu a apelat asa ceva întrucât nu știe decât sa răspundă la telefon fiind un om foarte în vârstă 84 de ani dacă relevanta vârsta..ce Căi as putea urma pentru ca nu sunt dispus sa plătesc o asemenea suma pe un serviciu la care nu a apelat cu siguranță


#2
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Cere desfasurator.
Cineva minte. Sau cineva, cum nu stie raspunde la un apel, nu stie ce a facut.

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
CRed ca a folosit din telefon meniul de operator, acolo este optiunea Horoscop, daca apesi ca orbu trimite mesaje la nr cu suprataxa.

#4
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,057
  • Înscris: 20.06.2009
În primul rînd, trebuie verificate detaliile de convorbiri, le găsești în cont (după emiterea facturii). Dacă apelul în cauză se regăsește acolo, nu prea ai ce face. Dar se prea poate să fie un „sughiț” al sistemului informatic Orange, s-a mai întîmplat și la alții...
Baftă!

Edited by crislacor, 18 April 2017 - 21:24.


#5
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010

View Postgumball3000, on 18 aprilie 2017 - 21:23, said:

CRed ca a folosit din telefon meniul de operator, acolo este optiunea Horoscop, daca apesi ca orbu trimite mesaje la nr cu suprataxa.

Exista servicii SIM si de acolo poti face cost suplimentar pentru ca asa mi-am stricat si eu 4 euro in anul 2006 cand am avut primul telefon Nokia.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
da, la acelea ma refer

#7
AaronRodgers1993

AaronRodgers1993

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 02.12.2016
Am cerut desfășurător la factura iar singurul apel care nu apare în telefon la apeluri efectuate este acel număr de horoscop în rest apar toate convorbirile...telefonul este unul simplu nu avea cum sa apeleze la horoscop întrucât nu are asemenea funcție..plus ca tatăl meu nu umbla cu telefonul după el îl lasă pe scaun pentru ca singurele persoane care îl suna sunt eu și sora mea..plus ca telefonul după fiecare apel se blochează tastatura automat el neștiind sa o deblocheze..deci.

#8
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
E posibil sa fi apelat din greseala numarul.. asta daca e din ala vocal si nu e din ala cu mesaje, unde te taxeaza la mesaje. Se mai intampla cu atat mai mult la personae trecute de o varsta....
Sa nu mai spun ca e posibil sa isi fi bagat nasul prin meniuri si a dat acolo la sercivii crezand ca e gratis, dar nu este.

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
poti verifica pe contul online daca ai asa ceva

#10
lucyan210

lucyan210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 27.03.2014
a patit sotia ceva asemanator. cu telefonul in buzunar ii vine un mesaj " multumim pt plata de 20 euro.....". sun la 411, dupa vreo 15 minute de ascultat muzica raspunde un "helper". explic problema .....raspunsul : probabil am descarcat un joc, nu imi poate spune, trebuie sa verifice. ok, inchid si verific. traficul de date era  inchis, ultima descarcare in urma cu 15 zile, apeluri efectuate, nu, mesaje trimise nu...sun din nou , de data asta nu poate sa imi zica din motive de confidentialitate pt beneficiarul platii, chipurile, ca ei sunt doar intermediari bla-bla, dar imi fac o reducere de 10 euro ..... apare factura "servicii multimedia 75 lei fara tva".

in concluzie: e o noua teapa marca orange

#11
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
@AaronRodgers1993 Prin mesaje ai gasit ceva?

Edited by kaytar, 18 April 2017 - 22:44.


#12
AaronRodgers1993

AaronRodgers1993

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 02.12.2016
absolut nimic in mesaje...singurele mesaje sunt cele de la orange..facturare plus achitare factura ..si ce mai trimite orange-ul mesaje

Edited by AaronRodgers1993, 18 April 2017 - 22:47.


#13
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Daca dai din greseala la Instrumente SIM sau Servicii SIM , are mai multe denumiri si apesi din greseala se duc euroii pe mesaje care se trimit automat , are Horoscop , Vreme , Schimb Valutar , Loto , etc , numai Telekom si DigiMobil nu au asa ceva , Orange si Vodafone au setat direct pe cartele SIM , serviciile Instrumente SIM.

#14
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
Telefonul are limba romana? Intreb asta pentru ca unii clienti "s-au ocosit" si au ajuns in meniul STK (cum spuneau colegii mai sus), acolo unde CARTELA are limba romana, apoi au ajuns sa inregistreze costuri suplimentare.
"HOROSCOP" cum ti-au spus cei de la Serviciul Clienti este o denumire generica atunci cand vine vorba de cost suplimentar. Tot din acel meniu poti seta sa fii sunat sau sa suni direct...

#15
AaronRodgers1993

AaronRodgers1993

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 02.12.2016
Pai tocmai asta este ca nu a dat mesaje.. în desfășurător apare ca fiind apel de 12 minute...

Kaystar

Da are limba romana

Edited by AaronRodgers1993, 18 April 2017 - 23:08.


#16
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Nu stiu de ce am impresia dar unele servicii de genul apar pe desfasurator ca fiind apeluri, cu X minute la pretul Y, dar in realitate ele nu au fost apeluri, ci servicii cu tarif special... pur si simplu asa apar pe desfasurator.
Presupun ca a fost mai usor de implementat asa.

#17
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010

View PostAaronRodgers1993, on 18 aprilie 2017 - 23:03, said:

Pai tocmai asta este ca nu a dat mesaje.. în desfășurător apare ca fiind apel de 12 minute...

Kaystar

Da are limba romana

Inseamna ca au fost 12 sms-uri tarifate la 1.5 euro /sms trimis si primit.Iti ia 0.75 euro atunci cand se trimite sms-ul si iti mai ia inca o data 0.75 euro cand primesti sms-ul cu informatiile.Mesajele trimise nu raman salvate in folderul Sent sau Mesaje Trimise , poti sa vezi in Inbox sau Mesaje Primite daca a primit ceva mesaje de la Orange Info sau Horoscop asta daca nu au fost deja sterse de tatal tau.

Edited by andupustiu, 18 April 2017 - 23:53.


#18
AaronRodgers1993

AaronRodgers1993

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 02.12.2016
Mesaje de la Orange info sau horoscop nu există..iar el nu a șters niciun mesaj

Am verificat si paraverificat mesajele si lista de apeluri..

Edited by AaronRodgers1993, 19 April 2017 - 00:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate