Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Ce vanzator telefoane Aliexpress

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Faza cu cadoul, e valabila intre persoane fizice, cand matusa din USA iti trimite chiloti de firma, de la ei. Un magazin din China nu trimite cadouri, ca scrie ghift, e alta poveste, niciun vames n-o crede.

#20
Nemo2017

Nemo2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 323
  • Înscris: 16.04.2017
Pt telefoane mai bine luati din Romania, s-ar putea sa aveti suprize neplacute in caz de garantie.

#21
MadaFaca1234

MadaFaca1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.04.2017

 bladhaund, on 18 aprilie 2017 - 20:10, said:

Nu e vorba de cadou, e vorba prin ce furnizor de servicii postale iti vine, cat au de lucru cei de la posta, cat se prind ca e ceva care merita taxat etc. etc. etc. In toate tarile e o loterie - poti sa platesti sau nu taxe, cum ti-o fi norocul.

In Romania e destul de relaxat - pana la 150 euro platesti numai TVA. Inteleg ca in Belgia e mai strict.
Gearbest poate livra in Italia prin priority line(China) sau standard line(HK) (Italy Express) in 7-15 zile fara a plati nicio taxa vamala.

#22
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 rumegus, on 18 aprilie 2017 - 20:02, said:

Tu de unde ai picat? Cand a tinut figura asta? Chinezul trece pe colet, din reflex, 10$, vamesul cere dovada platii. Ca se poate modifica, e alta poveste, dar daca apare ca ai dat 5$ pe un telefon, intra vamesul la banuieli si te taxeaza dupa catalog, de regula mult mai scump, deci nu mai da sfaturi tampite, daca nu ai habar.
Tu vorbesti din teorie sau nu te prea intelegi cu oamenii asa usor :)
In practica, daca faci sa fie bine pentru toti poti sa treci cu pachete de valoare mare fiind notate sub 10$. Uneori e de ajuns o simpla strangere de mana. ;)

#23
Andrei-Fx8370

Andrei-Fx8370

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.06.2016
Buna ziua,
Stiu ca acesta este un topic mai vechi si va rog sa ma scuzati pentru acest lucru. (nu am gasit optiunea sa creez un topic nou)
Am achizitionat un telefon OnePlus 7t cu 434$ cu tot cu transport dhl de pe Aliexpress, selerul fiind Fantacy. Selerul mi-a recomandat sa treaca valoarea coletului ca fiind 45$. Avand in vedere ca baietii de la dhl probabil vor dori sa vada ce e in pachet, eu ma gandeam sa le zic chinezilor  sa treaca 200$ si sa imi trimita si o factura cu suma asta. Problema sta in felul urmator: am vazut ca eu va trebui sa completez o declaratie pe proprie raspundere cu valoarea coletului. Asta nu ar trebui sa fie o problema, dar exista riscul sa imi ceara un extras bancar. (eu am platit cu revolut). Unii oameni pe alte forumuri spun sa modifici cu paint extrasul in caz ca cer. Mie imi e frica sa nu ma aleg cu dosar penal pe chestia asta.
Voi cum ati procedat cand ati mai cumparat produse din china cu dhl?
De asemenea, vreau sa evit sa le mai dau 100 de lei ca sa imi plateasca ei vama. Am auzit ca am nevoie de un cod EORI. Nu prea am inteles care e treaba cu el.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate