Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Temă de reflecție pentru credincioși

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
75 replies to this topic

#1
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015
Asadar credinciosii il urmeaza pe Dumnezeu deoarece bunul Dumnezeu le va da credinciosilor viata vesnica, plina de fericire, fara de lacrimi si fara de suferinta. Asta e rasplata (promisiunea) pentru orice om care il urmeaza pe Dumnezeu. Cum descrie biblia locul in care se vor duce sufletele credinciosilor? Cu multa verdeata, cu strazi pavate cu aur, cu tot felul de vietati care se inteleg intre ele de minune. Pe scurt, in viata cea de apoi, credinciosul va avea parte de prosperitate sociala si economica. Aha, deci vorbim tot de chestii pamantesti! :o

Dar toate chestiile promise credinciosilor sunt de fapt aberatii, am sa explic mai jos care e smecheria. Cu aceasta ocazie am sa explic de ce Dumnezeu a creat răul in Univers. Pana acum niciun credincios n-a fost in stare sa ofere o explicatie satisfacatoare.

Mintea umana reprezinta o colectie de adaptari la mediu, formate prin selectie naturala. Fericirea, depresia, invidia, egoismul, mandria etc, sunt adaptari emotionale la mediul social. Altfel spus, tot arsenalul de sentimente si senzatii cu care este dotat creierul uman, a aparut in urma interactiunii acestuia cu alte creiere umane in cadrul unor microsocietati (triburi). Si chestia asta s-a desfasurat pe parcursul a aproape doua milioane de ani. Mintea noastra detine de asemenea senzatii formate in urma interactiunii cu mediul natural. Exemplu. Cand e vreme foarte urata afara, si tu stai in casa la caldura, ai o senzatie de bine, te simti protejat, simti ca ai invins mediul ostil, care incearca sa te duca la inexistenta. Daca afara e vreme frumoasa si tu stai in casa, atunci nu mai ai niciun motiv sa te simti bine, contextul nu-ti mai creeaza senzatia ca esti un invingator in lupta pentru supravietuire in forma actuala. Spun in forma actuala pentru ca poti exista si sub alta forma, adica sa mori si sa te reincarnezi cu timpul in frunzele unui piersic, sau sa ajungi hrana pentru ciuperci. :lol:

In mod similar functioneaza si celelalte sentimente si senzatii cu care suntem dotati. Toata smecheria cu aceste sentimente consta in raportarea lor la un anumit context special. Exemplu. Ai cel mai tare armasar din trib, cea mai fitoasa coliba, cele mai cool femei. Prin asta dovedesti ca esti cel mai cu moț individ din trib, deci vei fi respectat si admirat -  de aici venindu-ti o sumedenie de avantaje de ordin material si social. Daca toti membrii tribului ar avea ce ai tu, atunci tu nu ai mai fi vazut asa special, deci ai fi lipsit de onoruri, daruri, laude si aplauze, deci creierul nu ar mai crea senzatii de fericire, magulire, valoare, aroganta, ci ar ramane cumva intr-o stare existentiala neutra sau pasiva (rece). Concluzia suna cam urat - ca tu sa te simti implinit, trebuie cumva ca semenii tai sa fie mai prosti, mai slabi si mai putin bogati decat tine, altfel, in cel mai fericit caz mintea ta va fi rece, nu te va rasplati cu senzatii placute, sau in cazuri mai triste, vei pica in depresie sau vei dezvolta senzatii antisociale. Iata, cu ocazia asta am explicat de ce la popoarele proaste si primitive, oamenii se ghideaza atat de mult dupa proverbul *sa moara capra vecinului*. Pai sa moara, ca nu cumva vecinul sa mi-o ia inainte, iar eu sa raman mai fraier si sa nu fiu rasplatit cu senzatii placute.

Asadar dupa cum am mai spus, emotiile se activeaza doar in preajma unor contexte speciale. Observam cum o buna parte din sentimentele ce alcatuiesc psihicul uman, se raporteaza la supravietuire. O alta parte din senzatiile cu care suntem dotati, tin de reproducere - daca lasi impresia ca ai gene bune, sanatoase si dornice sa supravietuiasca cu succes, atunci vei avea acces la sexul opus mai mult si mai bine decat ceilalti indivizi din mediul in care iti duci zilele.
Bineinteles, creierul va crea senzatii de fericire, implinire, importanta. Daca procesul de reproducere ar fi fost foarte facil oricui, cam asa cum e respiratia, atunci acest proces n-ar mai fi creat senzatii atat de puternice si placute. Sa ne gandim ca iubirea tine in mod direct de procesul de reproducere! In caz ca pierzi in lupta cu acest proces, senzatiile negative vor fi pe masura. Asta inseamna ca stramosii nostri au dus lupte grele in lupta pentru reproducere, căci daca ar fi fost la indemâna oricui, nu ne-am fi bucurat si nu am mai fi plans atat de mult din cauza reproducerii :). Chiar daca respiratia, digestia, excretia, reprezinta procese vitale pentru supravietuirea noastra, nu ne bucuram de ele intrucat ne sunt facile, ne-am nascut cu ele, n-am luptat pentru ele.

Hm, ajungem la concluzia ca fericirea si tot ce tine de ea, s-a format in creierul nostru in urma unor lupte dure cu mediul natural si cu ceilalti semeni ai nostri. Adica fericirea este doar pentru indivizii ce detin trasaturi de invingatori? Adica pentru cei cu gene bune, cum spun ticalosii de atei? :o  Da, cam asta e adevarul, mai ales ca statisticile arata ca majoritatea oamenilor sunt saraci si prosti...

Bun. Fericirea omului este legata de lumea aceasta, de Pamantul acesta, de Soarele acesta. Felul in care suntem construiti fizic si psihic se datoreaza in primul rand acestui sistem solar cu tot ce se afla in el. Si atunci vin sa ii intreb si eu pe credinciosi, ce fel de fericire le promite Dumnezeu in rai, avand in vedere ca acolo va fi o cu totul alta lume, o lume unde nu exista răul ci doar binele. Ori asta e o contradictie logica, căci, dupa cum am explicat foarte clar, binele nu are cum sa existe in absenta raului. Binele este o notiune subiectiva, construita de mintea noastra - te simti bine in casa cand sunt -30 de grade afara. Daca afara ar fi 25 de grade, mintea ta ar ramane pasiva in situatia cand te afli in casa. Daca cineva intentioneaza sa te decapiteze, tu denumesti chestia asta ca fiind rea, pentru ca acel cineva vrea ca tu sa nu mai traiesti. In rai nu incearca nimeni sa iti ia viata, deoarece nu mai există rău. Dar nici bine! Daca dispare notiunea de rău, automat dispare si notiunea de bine, si in mod absolut logic dispare si notiunea de fericire.
Va reamintesc ca fericirile noastre s-au format in urma unor lupte sau interactiuni dificile cu mediul natural si social, cu scopul de a supravietui si a ne reproduce. Daca s-ar fi dat lupte pentru dreptul de a respira, astazi indivizii ce si-or fi castigat dreptul la respiratie, ar fi fost foarte fericiti. Dar cum nu s-au dat lupte pentru dreptul la respiratie, intrucat acest porces este la indemana oricui, nu suntem fericiti pentru ca respiram.

Pana la urma care este rasplata credinciosului in ceruri, avand in vedere ca fericirile astea asa cum le stim noi, in mod logic nu au cum sa existe in paradis? Sa ti se ofere un cu totul alt tip de fericire, pe care noi nu il cunoastem, nici asta nu are cum sa fie adevarat, pentru ca ar rezulta ca nu iti este oferit tie, adica celui ce este construit sa simta omeneste, ci altuia, adica unei fiinte neumane. Ori presupun ca tu, credinciosule, vrei sa simti omeneste in rai, nu?
Tu ai suferit pe lumea asta, si ti s-a promis fericire in rai. Clar ca buna ziua, nu? Insa ti-am explicat ca fericirea asa cum o cunosti tu, nu poate exista in rai. Deci cum rezolvam problema asta?  Nu cred ca te-ai bucura prea tare sa ti se ofere in dar 5 electroni sau o supa gustoasa din siliciu. Iar daca la judecata cea de apoi, te vei trezi ca fiinta imateriala, atunci s-a dus pe apa sambetei toata promisiunea cu fericirea vesnica, intrucat numai in trup poti experimenta fericirea asa cum o cunosti tu, iar ca duh vei fi altcineva, adica cineva diferit de tine, asa cum Gheorghe e diferit de tine, si la fel cum iti promit ca iti voi dau un Merțan, insa i-l dau lui Gheorghe, nu tie. Deci nu ai facut nicio afacere!

Ok. Cum e treaba cu fericirea vesnica in viata cea de apoi?
Asta e subiectul discutiei. :)

#2
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
V-a trebui sa astepti pana se intoarce vreunu din lumea de dincolo, ca sa iti raspunda la intrebare!

#3
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
nimeni nu s-a intors sa ne explice cum e acolo.

Edited by BogzaG, 18 April 2017 - 11:20.


#4
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Sunt ateu și nu am la ce reflecta. Dar dacă Raiul ar exista și ar fi așa cum îl vând religiile, cu verdeață, odihnă continua, virgine (la alții), etc și astea pentru veșnicie eu tare m-aș plictisi.

#5
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
OK, tu vii si spui: bai credinciosilor, voi credeti in niste aberatii, uite aici demonstratia matematica!

Religia aduce o coeziune sociala, un sentiment ca apartii de turma si cam atat. Chiar e nevoie de inca un topic in care sa facem misto de cei care cred, treaba lor in ce ???

Edited by don_King, 18 April 2017 - 11:21.


#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Prea complicat . Nu va citi nimeni pana la capat . Mai condenseaza , mai sintetizeaza . Credinciosii vor lucruri simple . Crezi ca vor incerca sa inteleaga toata prelegerea ?

#7
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
Ai scris mult si nu ai spus nimic.
Nu inteleg nici scopul. Cu ce te ajuta pe tine sa scrii,  sau pe mine sa citesc o juma' de pagina despre nimic? Daca nu crezi in viata vesnica, e fix problema ta nu trebuie sa mi te justifici. Esti liber sa crezi ce vrei.

#8
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
In mod evident, viata de apoi, daca exista asa ceva, e complet altceva decat viata de acum, din moment ce corpul dispare.

E ca si cum ai compara viata unui fir de iarba cu viata unui caine. Fiind chestii complet diferite, n-ai ce sa compari.

Deci toata demonstratia e zero. Niciun credincios nu are impresia ca va hali fripturi si va sta cu burta la soare fericit in rai. Neputandu-se explica fericirea din viata de apoi, din moment ce nimeni n-a vazut-o, se fac analogii cu fericirea din viata de acum. Asta-i tot. Cand incerci sa explici inexplicabilul, analogiile oricat de grosolane sunt ok.

#9
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

 BogzaG, on 18 aprilie 2017 - 11:19, said:

nimeni nu s-a intors sa ne explice cum e acolo.
s-a intors si a explicat. Problema e ca nu ai crezut tu. Dar asta e o alta discutie.

#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Deja ma plictisesc subiectele astea. In fiecare zi se trezeste cate unul. Mult mai amuzante mi se par subiectele de la cumparare auto alea cu "masina sh bget 5.000 euro" etc.

#11
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ai stat sa scrii atat, pentru o simpla intrebare?

#12
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Cristi_E, on 18 aprilie 2017 - 11:12, said:

Din ce am citit acolo, imi pare ca tu vezi pe Dumnezeu ca venind la oameni cu ceva optional, in caz ca ii  intereseaza sa isi continue viata dupa ce sar pârleazu' de aici. Asta inseamna sa ai un punct de plecare complet gresit si deci puteai sa mai aberezi inca vreo 20 de pagini degeaba, n-ai fi ajuns la nimic bun.


Pe scurt: Ce trebuie sa inteleaga omul prima data este ca inaintea lui Dumnezeu el e intr-o stare deplorabila, e plin de pacat si n-ar rezista nici macar o secunda in prezenta lui Dumnezeu care este sfant (iar aici nu folosesc termenul "sfant" din ortodoxie). Omul e tolerat aici pe pamant pentru un timp limitat in care i se prezinta Evanghelia salvarii, a iertarii pacatelor si impacarii cu Dumnezeu - timpul asta limitat fiind numit "o perioada de har"  pentru ca omului i se ofera iertarea pacatelor fara ca el s-o merite.
Dar vine o vreme cand Dumnezeu va "inchide usa harului" si toti oamenii vor ajunge inaintea Lui pentru a li se spune daca pot ramane in prezenta Lui sau nu. Toti oamenii, inclusiv cei care au murit , vor ajunge inaintea Lui - El a jurat asta - pentru ca in final omul are doua posibile destinatii: cu Dumnezeu sau fara El. Vor realiza atunci ca pe pamant au beneficiat de binecuvantarile lui Dumnezeu pentru care nici nu s-au gandit sa-I fie recunoscatori ci l-au luat ca pe niste drepturi, nu privilegii; ca existenta fara Dumnezeu inseamna, de fapt, existenta in lipsa oricarui bine, un chin vesnic. Ai putea spune ca nu e corect ca Dumnezeu pe care l-ai batjocorit toata viata sa-ti dea exact ce ai cerut: existenta in lipsa Lui?

P.S. How do you like them apples?

#13
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Cristi_E, on 18 aprilie 2017 - 11:12, said:

Bun. Fericirea omului este legata de lumea aceasta, de Pamantul acesta, de Soarele acesta. Felul in care suntem construiti fizic si psihic se datoreaza in primul rand acestui sistem solar cu tot ce se afla in el. Si atunci vin sa ii intreb si eu pe credinciosi, ce fel de fericire le promite Dumnezeu in rai,

Ok. Cum e treaba cu fericirea vesnica in viata cea de apoi?
Asta e subiectul discutiei. Posted Image
Le promite:
viata eterna, insa aceasta nu reprezinta interes daca nu esti fericit ,
Fericirea - bazata pe lipsa suferintei spirituale chiar daca fizica va mai exista uneori ,
Cunoasterea,
Lipsa rautatii.

Zica motivele acestea sunt suficiente sa aderi la o astfel de credinta si speranta. Daca acestea nu exista atunci momentul mortii e mult mai demn decat in lipsa acestei sperante.

#14
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Cristi_E, on 18 aprilie 2017 - 11:12, said:

Asadar credinciosii il urmeaza pe Dumnezeu deoarece bunul Dumnezeu le va da credinciosilor viata vesnica, plina de fericire, fara de lacrimi si fara de suferinta. Asta e rasplata (promisiunea) pentru orice om care il urmeaza pe Dumnezeu. Cum descrie biblia locul in care se vor duce sufletele credinciosilor? Cu multa verdeata, cu strazi pavate cu aur, cu tot felul de vietati care se inteleg intre ele de minune. Pe scurt, in viata cea de apoi, credinciosul va avea parte de prosperitate sociala si economica. Aha, deci vorbim tot de chestii pamantesti! Posted Image

Dar toate chestiile promise credinciosilor sunt de fapt aberatii, am sa explic mai jos care e smecheria. Cu aceasta ocazie am sa explic de ce Dumnezeu a creat răul in Univers. Pana acum niciun credincios n-a fost in stare sa ofere o explicatie satisfacatoare.

Mintea umana reprezinta o colectie de adaptari la mediu, formate prin selectie naturala. Fericirea, depresia, invidia, egoismul, mandria etc, sunt adaptari emotionale la mediul social. Altfel spus, tot arsenalul de sentimente si senzatii cu care este dotat creierul uman, a aparut in urma interactiunii acestuia cu alte creiere umane in cadrul unor microsocietati (triburi). Si chestia asta s-a desfasurat pe parcursul a aproape doua milioane de ani. Mintea noastra detine de asemenea senzatii formate in urma interactiunii cu mediul natural. Exemplu. Cand e vreme foarte urata afara, si tu stai in casa la caldura, ai o senzatie de bine, te simti protejat, simti ca ai invins mediul ostil, care incearca sa te duca la inexistenta. Daca afara e vreme frumoasa si tu stai in casa, atunci nu mai ai niciun motiv sa te simti bine, contextul nu-ti mai creeaza senzatia ca esti un invingator in lupta pentru supravietuire in forma actuala. Spun in forma actuala pentru ca poti exista si sub alta forma, adica sa mori si sa te reincarnezi cu timpul in frunzele unui piersic, sau sa ajungi hrana pentru ciuperci. Posted Image

In mod similar functioneaza si celelalte sentimente si senzatii cu care suntem dotati. Toata smecheria cu aceste sentimente consta in raportarea lor la un anumit context special. Exemplu. Ai cel mai tare armasar din trib, cea mai fitoasa coliba, cele mai cool femei. Prin asta dovedesti ca esti cel mai cu moţ individ din trib, deci vei fi respectat si admirat -  de aici venindu-ti o sumedenie de avantaje de ordin material si social. Daca toti membrii tribului ar avea ce ai tu, atunci tu nu ai mai fi vazut asa special, deci ai fi lipsit de onoruri, daruri, laude si aplauze, deci creierul nu ar mai crea senzatii de fericire, magulire, valoare, aroganta, ci ar ramane cumva intr-o stare existentiala neutra sau pasiva (rece). Concluzia suna cam urat - ca tu sa te simti implinit, trebuie cumva ca semenii tai sa fie mai prosti, mai slabi si mai putin bogati decat tine, altfel, in cel mai fericit caz mintea ta va fi rece, nu te va rasplati cu senzatii placute, sau in cazuri mai triste, vei pica in depresie sau vei dezvolta senzatii antisociale. Iata, cu ocazia asta am explicat de ce la popoarele proaste si primitive, oamenii se ghideaza atat de mult dupa proverbul *sa moara capra vecinului*. Pai sa moara, ca nu cumva vecinul sa mi-o ia inainte, iar eu sa raman mai fraier si sa nu fiu rasplatit cu senzatii placute.

Asadar dupa cum am mai spus, emotiile se activeaza doar in preajma unor contexte speciale. Observam cum o buna parte din sentimentele ce alcatuiesc psihicul uman, se raporteaza la supravietuire. O alta parte din senzatiile cu care suntem dotati, tin de reproducere - daca lasi impresia ca ai gene bune, sanatoase si dornice sa supravietuiasca cu succes, atunci vei avea acces la sexul opus mai mult si mai bine decat ceilalti indivizi din mediul in care iti duci zilele.
Bineinteles, creierul va crea senzatii de fericire, implinire, importanta. Daca procesul de reproducere ar fi fost foarte facil oricui, cam asa cum e respiratia, atunci acest proces n-ar mai fi creat senzatii atat de puternice si placute. Sa ne gandim ca iubirea tine in mod direct de procesul de reproducere! In caz ca pierzi in lupta cu acest proces, senzatiile negative vor fi pe masura. Asta inseamna ca stramosii nostri au dus lupte grele in lupta pentru reproducere, căci daca ar fi fost la indemâna oricui, nu ne-am fi bucurat si nu am mai fi plans atat de mult din cauza reproducerii Posted Image. Chiar daca respiratia, digestia, excretia, reprezinta procese vitale pentru supravietuirea noastra, nu ne bucuram de ele intrucat ne sunt facile, ne-am nascut cu ele, n-am luptat pentru ele.

Hm, ajungem la concluzia ca fericirea si tot ce tine de ea, s-a format in creierul nostru in urma unor lupte dure cu mediul natural si cu ceilalti semeni ai nostri. Adica fericirea este doar pentru indivizii ce detin trasaturi de invingatori? Adica pentru cei cu gene bune, cum spun ticalosii de atei? Posted Image  Da, cam asta e adevarul, mai ales ca statisticile arata ca majoritatea oamenilor sunt saraci si prosti...

Bun. Fericirea omului este legata de lumea aceasta, de Pamantul acesta, de Soarele acesta. Felul in care suntem construiti fizic si psihic se datoreaza in primul rand acestui sistem solar cu tot ce se afla in el. Si atunci vin sa ii intreb si eu pe credinciosi, ce fel de fericire le promite Dumnezeu in rai, avand in vedere ca acolo va fi o cu totul alta lume, o lume unde nu exista răul ci doar binele. Ori asta e o contradictie logica, căci, dupa cum am explicat foarte clar, binele nu are cum sa existe in absenta raului. Binele este o notiune subiectiva, construita de mintea noastra - te simti bine in casa cand sunt -30 de grade afara. Daca afara ar fi 25 de grade, mintea ta ar ramane pasiva in situatia cand te afli in casa. Daca cineva intentioneaza sa te decapiteze, tu denumesti chestia asta ca fiind rea, pentru ca acel cineva vrea ca tu sa nu mai traiesti. In rai nu incearca nimeni sa iti ia viata, deoarece nu mai există rău. Dar nici bine! Daca dispare notiunea de rău, automat dispare si notiunea de bine, si in mod absolut logic dispare si notiunea de fericire.
Va reamintesc ca fericirile noastre s-au format in urma unor lupte sau interactiuni dificile cu mediul natural si social, cu scopul de a supravietui si a ne reproduce. Daca s-ar fi dat lupte pentru dreptul de a respira, astazi indivizii ce si-or fi castigat dreptul la respiratie, ar fi fost foarte fericiti. Dar cum nu s-au dat lupte pentru dreptul la respiratie, intrucat acest porces este la indemana oricui, nu suntem fericiti pentru ca respiram.

Pana la urma care este rasplata credinciosului in ceruri, avand in vedere ca fericirile astea asa cum le stim noi, in mod logic nu au cum sa existe in paradis? Sa ti se ofere un cu totul alt tip de fericire, pe care noi nu il cunoastem, nici asta nu are cum sa fie adevarat, pentru ca ar rezulta ca nu iti este oferit tie, adica celui ce este construit sa simta omeneste, ci altuia, adica unei fiinte neumane. Ori presupun ca tu, credinciosule, vrei sa simti omeneste in rai, nu?
Tu ai suferit pe lumea asta, si ti s-a promis fericire in rai. Clar ca buna ziua, nu? Insa ti-am explicat ca fericirea asa cum o cunosti tu, nu poate exista in rai. Deci cum rezolvam problema asta?  Nu cred ca te-ai bucura prea tare sa ti se ofere in dar 5 electroni sau o supa gustoasa din siliciu. Iar daca la judecata cea de apoi, te vei trezi ca fiinta imateriala, atunci s-a dus pe apa sambetei toata promisiunea cu fericirea vesnica, intrucat numai in trup poti experimenta fericirea asa cum o cunosti tu, iar ca duh vei fi altcineva, adica cineva diferit de tine, asa cum Gheorghe e diferit de tine, si la fel cum iti promit ca iti voi dau un Merţan, insa i-l dau lui Gheorghe, nu tie. Deci nu ai facut nicio afacere!

Ok. Cum e treaba cu fericirea vesnica in viata cea de apoi?
Asta e subiectul discutiei. Posted Image
"Bun. Fericirea omului este legata de lumea aceasta, de Pamantul acesta, de Soarele acesta. Felul in care suntem construiti fizic si psihic se datoreaza in primul rand acestui sistem solar cu tot ce se afla in el."

Sustii in mod corect sau gresit ca in viata actuala FERICIREA se gaseste in exteriorul fiintei umane, daca am inteles eu corect cele descrise mai sus.

Deci in viata vesnica tot o chestie exterioara va fi Fericirea? Posted Image

"Îţi poţi modifica structura şi funcţionalitatea creierului. Ani de zile de meditaţie pot creşte neuroplasticitatea creierului, adică abilitatea de a folosi noi experienţe sau medii pentru a crea schimbări în structura creierului.

Îţi poţi mări capacitatea de fericire. Scanări ale creierului au dezvăluit că, datorită meditaţiei, călugărul francez Matthieu Ricard, un ajutor de-al lui Dalai Lama, are cea mai mare capacitate a creierului pentru fericire înregistrată vreodată. El mai are şi o tendinţă redusă pentru negativitate, datorată tot neuroplasticităţii. „Creierul este un subiect minunat de cercetare, mai ales în legătură cu meditaţia, care nu e doar o stare de bine sub un palmier, ci îţi modifică complet creierului, deci te schimbă pe tine“, mărturiseşte Ricard.

Îţi poţi mări capacitatea de empatie. În mod normal, creierul are un exces de dopamină atunci când experimentezi ceva plăcut, cum ar fi când faci dragoste, când mănânci o bucăţică de ciocolată sau când găseşti 50 de lei într-un buzunar. Însă noile descoperiri demonstrează că la călugării budişti, zona creierului responsabilă cu plăcerea se activează din motive altruiste. "  Prin exerciţii, mintea umană poate atinge imposibilul

"26 Atunci Dumnezeu a zis: „Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; ei să domnească peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul şi peste toate animalele mici care mişună pe pământ!“"  Geneza 1:26-27

Distractie placuta in a dovedi imposibilul, plecand de la o premisa departe de realitate.

Edited by poadol, 18 April 2017 - 14:58.


#15
dapix1234

dapix1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,118
  • Înscris: 15.11.2012

 don_King, on 18 aprilie 2017 - 11:20, said:

OK, tu vii si spui: bai credinciosilor, voi credeti in niste aberatii, uite aici demonstratia matematica!

Religia aduce o coeziune sociala, un sentiment ca apartii de turma si cam atat. Chiar e nevoie de inca un topic in care sa facem misto de cei care cred, treaba lor in ce ???

Id membru:  5  !!!!!!!!!

Wtf man?!!  .....  E ca si cum ai fost prezent la aparitia universului.

#16
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015
Ce mai topic. Mor de ras! :roflmaofast:

#17
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015
@Cristi_E

Unde ai citit tu basmele astea:

"Cu multa verdeata, cu strazi pavate cu aur, cu tot felul de vietati care se inteleg intre ele de minune. Pe scurt, in viata cea de apoi, credinciosul va avea parte de prosperitate sociala si economica. Aha, deci vorbim tot de chestii pamantesti!"

Din ce ai scris vad ca esti focusat pe lucruri pamantesti si ca mai ales saracii intra in Imparatia Cerurilor. Este total fals. Nu e o conditie sa fiu sarac pentru a ajunge in Rai. Pot fiu foooarte bogat si sa ajung acolo. Ai citit alta carte tu. Daca citeai Biblia ai fi gasit, mai ales in Vechiul Testament, cum ca cei mai remarcanti oameni ai lui Dumnezeu au fost bogati.

Poate la o bere sambata seara cu baietii asta se propovaduieste, ce zici tu.

Si daca nu ma crezi pe mine iti recomand sa citesti Iov. Sa vezi ce saracie era pe capul sau si sa vezi cat de sarac a ajuns la sfarsit. Conditia fiind sa il slujesti pe Dumnezeul care te-a creat, evident.

Daca tu nu esti fericit aici, cu siguranta nu vei fii fericit nici acolo.

#18
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
@Cristi, am impresia ca fericirea, asa cum o definesti tu, competitional, relativ la suferinta celorlalti, este contrazisa de biserica.
fericirea eterna este mai apropiata de fericirea interioara, asa-zisa implinire de sine care poate sa existe independent de bogatie sau statutul social
ai sa fii surprins, dar pentru multi oameni fericirea nu este echivalenta cu "sa ai cea mai mare coliba, cea mai buna femeie si sa fii adorat de trib". asta e pentru manelisti

ba chiar biserica promoveaza smerenia, austeritatea (teoretic, ca practic preotii se ingroapa in aur si mercedesuri)
carevasazica, vei ajunge in rai numai daca esti impacat cu sine si ai fost un om bun, iar acolo experimentezi fericirea de a exista (viata eterna) chiar daca in alta dimensiune

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate