Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

fixie anyone?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
poze cu fixie-urile voastre...

a mea

Attached Files



#2
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Convertibila se pune? :D


[ https://s23.postimg.org/fsy9cqfmj/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://s7.postimg.org/9uco28o6z/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
mariusonweb

mariusonweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.03.2009
Ce avantaje ai pe o bicicleta fixie? Principala problema pe care o vad este la franarea brusca.

#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
avantaje... mentenanta ceva mai usoara vs bicicleta cu viteze, si sunt mai usoare (nu au manete + deraioare).
Desi majoritatea sunt de otel, deci diferenta in greutate nu va fi asa mare.

Un articol mai lung
https://www.outsideo...dont-ride-fixie

imo sunt mai mult de imagine, daca vrei ceva practic iei altceva.

Edited by sirgoofy, 18 April 2017 - 12:38.


#5
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 22.05.2011
Din ce am observat in poze :  franarea pe spate s-ar face din pedale(butuc simplu, fara clicketi?)   [amintiri din copilarie - aveam o bicla asa]   dar  la prima poza se vede  frana pe janta si pe roata spate - e modificata Posted Image !?!

Edited by jakota, 18 April 2017 - 14:03.


#6
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 jakota, on 18 aprilie 2017 - 14:03, said:

Din ce am observat in poze :  franarea pe spate s-ar face din pedale(butuc simplu, fara clicketi?)   [amintiri din copilarie - aveam o bicla asa]   dar  la prima poza se vede  frana pe janta si pe roata spate - e modificata Posted Image !?!

la a mea butucul spate e flip flop si inca nu l-am mutat pe pozitia fixa. anul asta sper ca voi incerca totusi iar frana se poate da jos foarte usor si ramane frana fata destul de eficace si singura.

ca si greutate are 10.5 kg si e cea mai buna bicicleta pe care am mers in viata mea. parere evident strict personala....nu o pot argumenta...

#7
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Cel mai interesant la bicicletele fixie este cand iti cere vreun prieten bicicleta o tura, sau incearca vreun sclavete sa o fure. La prima intersectie e deja peste ghidon.
Pinionul este fixat pe butuc, deci daca te opresti din pedalat, pedalele tot se invart. Ca sa agati pipite poti sa mergi si cu spatele.
Eu am montat si frana pe fata pentru o siguranta in plus, dar mergand pe o fixa incepi sa fii mai temperat prin trafic. Una e cand mergi pe cursiera sau 29er cu frane hidraulice, alta e cand mergi cu o fixa...in caz de ceva stii ca nu ai baza prea mare pe frane. Asta daca mergi tare.
Dar de departe avantajul cel mai mare este intretinerea.  Trebuie doar sa fii atent sa fie rotile centrate, in rest nu ai absolut nicio grija. E mare lucru sa stii ca nu te lasa bicicleta in pana cand iesi la plimbare. :))

#8
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006

 Tort, on 17 aprilie 2017 - 21:53, said:

Convertibila se pune? Posted Image

Saua aia nu se prea potrivește cu bicicleta. Părere personala.

 Tort, on 18 aprilie 2017 - 17:42, said:

E mare lucru sa stii ca nu te lasa bicicleta in pana cand iesi la plimbare. :))
De câte ori te-au lăsat în pana biciclete cu schimbătoare ?
Daca se rupe lanțul la fixie nu tot în pana ești?
Eu vad doua posibile argumente pt fixie:
1. Tehnic: participi la curse de viteza pe velodrom
2. Life-style: esti hipster, agati pipite mergand cu spatele, etc.

Concluzie:

But 99 percent of the time, there’s a better tool for the job.

#9
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 pro-e, on 18 aprilie 2017 - 19:35, said:

Saua aia nu se prea potrivește cu bicicleta. Părere personala.


De câte ori te-au lăsat în pana biciclete cu schimbătoare ?
Daca se rupe lanțul la fixie nu tot în pana ești?
Eu vad doua posibile argumente pt fixie:
1. Tehnic: participi la curse de viteza pe velodrom
2. Life-style: esti hipster, agati pipite mergand cu spatele, etc.

Concluzie:

But 99 percent of the time, there’s a better tool for the job.
concret...ai mers pe o bicicleta de gen? personal nu ma regasesc deloc in clasificarile tale..nici tehnic nici hipster...dar poti adauga ca imi place sa fiu admirat cand trec cu fixie prin zona si eventual sa ma cataloghezi...

Edited by belogerer, 18 April 2017 - 20:29.


#10
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006

 belogerer, on 18 aprilie 2017 - 20:27, said:

concret...ai mers pe o bicicleta de gen?

nu am mers pana acum.

 belogerer, on 18 aprilie 2017 - 20:27, said:

personal nu ma regasesc deloc in clasificarile tale..nici tehnic nici hipster...dar poti adauga ca imi place sa fiu admirat cand trec cu fixie prin zona si eventual sa ma cataloghezi...

te regasesti la "Life style". Hipster doar una dintre posibilitati. Inteleg ca iti place ideea de fixie, nu trebuie sa fii neaparat hipster pentru asta.

#11
hyperized

hyperized

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.04.2008
Ce diferenta e intre acest tip de bicicleta si Tohanu lui nea Caisa de pe la tara cu care isi cara butelia ?

#12
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006
Tohanul e din punct de vedere tehnic mai avansat, dar nu la fel de cool Posted Image

#13
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016

 pro-e, on 18 aprilie 2017 - 19:35, said:

Saua aia nu se prea potrivește cu bicicleta. Părere personala.


De câte ori te-au lăsat în pana biciclete cu schimbătoare ?
Daca se rupe lanțul la fixie nu tot în pana ești?
Eu vad doua posibile argumente pt fixie:
1. Tehnic: participi la curse de viteza pe velodrom
2. Life-style: esti hipster, agati pipite mergand cu spatele, etc.

Concluzie:

But 99 percent of the time, there’s a better tool for the job.

Alta sa nu  am avut cand am facut bicicleta. :D
Dar era foarte comoda, mai ales ca bicicleta era din aluminiu.

Mi s-au rupt schimbatoarele si cablurile de la schimbatoare de multe ori, am spart grup de pinioane, am bagat macaraua la spite, mi-am rupt pantalonii in schimbaorul de foi, l-am rupt cu pantalonii...etc. De galagia pe care o face lantul can dai in denivelari nu mai spun.
Am schimbat 3 seturi de saboti in 2 saptamani, am mers cu saboti noi pana m-am trezit ca imi taie janta, mi-au intrat saboti sa spite, mi-a intrat cauciucul la sabot si am cazut direct in cap, am fisurat o furca din cauza fortei de franare a unor V-Brake-uri...etc.
Am rupt furca din cauza jocului pe care il au toate cu suspensie, am suportat scartait de articulatii de nu mai stiu daca inca mai am toata tigla pe casa, am scos limba pe afara din cauza suspensiilor si cauciucurilor cramponate, am rupt aripi si frana V-Brake din cauza noroiului care se adunase pe cauciuc... si multe altele care nu-mi vin in minte pe moment.


Cu o fixa nu ai niciuna dintre problemele astea. Consider fixie ca fiind Mercedes in domeniul bicicletelor. Posted Image

#14
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006

 Tort, on 19 aprilie 2017 - 00:29, said:

Alta sa nu  am avut cand am facut bicicleta. Posted Image
Dar era foarte comoda, mai ales ca bicicleta era din aluminiu.
Daca iti faci treaba ce mai conteaza. Posted Image

 Tort, on 19 aprilie 2017 - 00:29, said:

Mi s-au rupt schimbatoarele si cablurile de la schimbatoare de multe ori, am spart grup de pinioane, am bagat macaraua la spite, mi-am rupt pantalonii in schimbaorul de foi, l-am rupt cu pantalonii...etc. De galagia pe care o face lantul can dai in denivelari nu mai spun.
Am schimbat 3 seturi de saboti in 2 saptamani, am mers cu saboti noi pana m-am trezit ca imi taie janta, mi-au intrat saboti sa spite, mi-a intrat cauciucul la sabot si am cazut direct in cap,

Trebuie sa iti schimbi nick-ul. Eu propun ceva de genul BikeTerminator sau BikeKillingMaschine ...
Acum serios vorbind trebuie sa cauti problema la tine sau la mecanicul tău. Ori cumperi biciclete de 500RON si încerci sa participi cu ele la competiții de downhill, ori ai biciclete bune dar nu sunt întreținute corespunzător.

 Tort, on 19 aprilie 2017 - 00:29, said:

am fisurat o furca din cauza fortei de franare a unor V-Brake-uri...etc.

S-a fisurat furca, dar sigur nu din cauza forței de frânare a unor V-Brake-uri.
Si chiar presupunând ca s-a fisurat furca din cauza frânelor, vrei sa zici ca mai bine sa nu ai frane ca nu cumva sa se fisureze furca ?Posted Image

 Tort, on 19 aprilie 2017 - 00:29, said:

am rupt aripi si frana V-Brake din cauza noroiului care se adunase pe cauciuc... .

Bicicletele cu care te dai prin noroaie nu au aripi care se rup si au frâne pe disc.

 Tort, on 19 aprilie 2017 - 00:29, said:

Cu o fixa nu ai niciuna dintre problemele astea. Consider fixie ca fiind Mercedes in domeniul bicicletelor.

Perfect de acord. Cu modelul asta mai exact:

Attached File  The-beginning-of-Mercedes-Benz-history.jpg   36.84K   14 downloads

#15
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 mariusonweb, on 18 aprilie 2017 - 11:44, said:

Ce avantaje ai pe o bicicleta fixie?

E pentru hipsteri.

#16
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017

 hyperized, on 19 aprilie 2017 - 00:02, said:

Ce diferenta e intre acest tip de bicicleta si Tohanu lui nea Caisa de pe la tara cu care isi cara butelia ?
diferenta este ca aici se vorbeste de biciclete fixie, iar" Tohanul lui Nea Caisa de pe la tara cu care isi cara butelia" este single speed!
chiar, sunt curios cum franezi cu o fixie d'asta si cu butelia in spate...

#17
mariusonweb

mariusonweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.03.2009

 Tort, on 19 aprilie 2017 - 00:29, said:

Cu o fixa nu ai niciuna dintre problemele astea. Consider fixie ca fiind Mercedes in domeniul bicicletelor. Posted Image


Hai ca nu e chiar asa, sunt branduri si branduri. Banuiesc ca bicicletele la care ai avut problemele descrise nu sunt chiar dintre cele mai scumpe.
Eu pedalez pe un hardtail cu frane pe disc. Avantajul schimbatorului este ca (mai ales pe cele (7?) dealuri din Bucuresti) iti asigura o cadenta la pedalat consanta indiferent ca urci, cobori sau mergi in linie dreapta. Se stie ca o candenta buna este de ~100rpm ca sa nu-ti strici genunchii si sa pedalezi si eficient, ori asta nu poti controla pe un fixie. Ai zis ca ai distrus jantele, folosesti o bicicleta cu frane pe disc, eventual frane pe cablu ca sa fie mai usor cu intretinerea.

Scuze de offtopic, dar am argumentat de ce pentru mine se justifica un hardatil cu frane pe disc pentru pedalatul urban.

L.E. exista un motiv pentru care nu vezi fixie-uri in competitiile de orice fel.

Edited by mariusonweb, 19 April 2017 - 09:20.


#18
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Am vazut unul pe o fixie facandu-se clatita de un autobuz pentru ca nu a putut frana la timp iar altul mi-a cazut in fata masinii la semafor.
In afara ca arata ceva mai bine si probabil este ceva mai usoara nu vad nici un plus. La pret sunt mai scumpe decat una cu cel putin 18 viteze. Pe urcari iti faci praf genunchii, pe plat ai viteza maxima limitata la fel de raportult foaie-pinion, de fapt oricum mergi mai incet din precautie din cauza ca nu te poti opri la fel de repede ca pe o bicicleta cu frana fata-spate, ca sa nu mai zic de franele pe discuri.

Intretinerea unei biciclete cu mai multe viteze sa zicem ca este o idee mai dificila pentru ca trebuie sa reglezi deraiorul dar dupa ce ai facut-o prima data iti ia maxim 10 minute iar la groupset-uri mai scumpe se face odata la cateva mii de km. Defectiunile mentionate mai sus sus sunt din cauza reglajelor proaste, pieselor ieftine(ex: saboti) sau nepotrivite (nu vad cum o fixie ar merge mai repede decat una multi-speed pe acelasi tipuri de cauciucuri).

Recunosc ca a merge pe o fixie in conditii de trafic, fara sa ajungi la spital sau sa-i obligi pe ceilalti sa stea la 50 de metri in spatele tau, e un skill interesant dar nu-i vad utilitatea. La fel cu a conduce o masina  de epoca, fara nimic hidraulic sau electronic pe ea. Intre timp lumea progreseaza si-si face viata mai usoara: deraioarele sunt din ce in ce mai fiabile, nu mai trebuie sa le reglezi dupa fiecare 50 de km, franele hidraulice te opresc pe loc, cablare este integral prin cadru, poti opta chiar si pentru schimbatoare electronice si automate care nu mai au nevoie de nici un reglaj.

Si da, am mers pe una (intr-o parcare mare ce-i drept) si primul lucru pe care am vrut sa-l fac a fost sa schimb pinionul pentru a-mi pastra viteza optima cu efort minim.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate