Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Lanterna Maglite M2A

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Băi deșteptul lui pește prăjit @f300, habar n-ai de acumulatori și de lanterne, ai 25 mii de mesaje goale de conținut și faci haz de necaz, enervezi pe toată lumea pe unde dracu intri să-ți dai cu părerea, de când te știu ești un veșnic Gică Contra pus pe harță și negație !!! Când capacitatea unui acumulator Li-Ion ajunge la 80% ,deja acel acumulator este declarat uzat deși el te mai poate ține încă 10 ani, deci un acumulator de 3Ah la o capacitate de 80% din cea inițială se mai poate încărca câteva sute de cicluri, mai stochează 2.4Ah până se scurtcircuitează definitiv, nu scade capacitatea la 50% cum crezi tu, am deja acumulatori vechi de 7 ani recuperați din baterii de laptop pe care-i folosesc și acum în lanterne cu led, nu dau semne că sunt pe ducă și totuși folosesc lanternele zi de zi pentru că în zona unde îmi construiesc casa, nu am rețea electrică, deci sunt off grid și îmi obțin energia de la un sistem de panouri fotovoltaice, iar noaptea mă folosesc zeci de acumulatori 18650 inclusiv pentru sistemul de alarmă și iluminatul unei anexe !!! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 17 April 2017 - 18:30.


#38
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
FELICITARI, sint unii care sint chiar mai rai ca tine, iau acumulatorii aia vechi si ii impacheteaza in etichete de Sanyo sau Panasonic si ii vind drept noi. Nu sint nici pe departe cifrele pe care le dai tu, acumulatorii aruncati la gunoi n-au 80% din capacitate si sigur nu au avut initial 3Ah initial dar DA, sint folosibili. Dar incomparabili cu niste acumulatori noi de top.

Tu incerci sa ne explici ca un i7 actual e scump pentru ca ai scos de pe undeva de prin vreun gunoi cu core duo folosibil. Mult succes, dar asta nu inseamna ca cei care vor ceva mai bun sint prosti.

#39
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Nu am făcut pe nimeni prost că își cumpără acumulatori 18650 noi, este treaba fiecăruia pe ce cheltuie banii, eu personal nu aș oferi nici măcar 1$ pe un acumulator nou când am cel puțin o sută de buc.obținuți aproape moka din baterii de laptop, mulți dintre ei pe care doar i-am încărcat și își așteaptă rândul ! Acumulatorii de top 18650 pe care-i lauzi atât de mult sunt cei industriali pe care-i găsești și în automobilele electrice Nissan Leaf și Tesla, dar și în bateriile de laptop pentru că sunt de o calitate bună iar atunci când bateria de laptop se duce dracului, fie balancerul se defectează și atunci distruge iremediabil o celulă sau două, fie se scurtcircuitează direct o celulă și de-aici tensiunea totală scade cu cca. 4V, în schimb restul celulelor rămân încontinuare la fel de bune ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 17 April 2017 - 19:24.


#40
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
https://www.aliexpre...e5-2a3483659348
5 dolari

La piata gasesti cu 5-6 lei reincarcabila, led, magnet.

Daca m-ar parasi sotia si ar pleca cu copilul, iti zic ca de pe aliexpress cumparam o lanterna sa vin noaptea sa le rapesc pe amandoua!
https://www.aliexpre...83-6856e7775270

#41
hexsat

hexsat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.02.2006
Varta indestructible miniAttached File  2017-04-17-21-54-56-1471999448.jpg   7.73K   11 downloads

#42
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Vezi ca ai pus in poza una cu 3 baterii C care suspectez ca e incredibila prastie (inca din 2012) de aici: https://forum.softpe.../#entry12111643

#43
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016

 Lenevo, on 17 aprilie 2017 - 19:43, said:

https://www.aliexpre...e5-2a3483659348
5 dolari

La piata gasesti cu 5-6 lei reincarcabila, led, magnet.

Daca m-ar parasi sotia si ar pleca cu copilul, iti zic ca de pe aliexpress cumparam o lanterna sa vin noaptea sa le rapesc pe amandoua!
https://www.aliexpre...83-6856e7775270

Nu are led Cree, nu e capabila de 3800 lumeni lol, nu e "Durable aircraft-grade aluminum", sunt doar minciuni ce scrie acolo! Cand o sa ai una cu led Cree  in mana o sa-ti dai seama de diferenta. Sau daca n-ai bani de una macar pune-te si cauta recenzii pe internet unde sunt comparate cu cele de brand!
Voi cumparati doar de pe aliexpress si credeti toate prostiile de acolo pt ca nu aveti una autentica cu care sa o puteti compara.

uite aici ce primiti de pe aliexpress
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t55kcf0iGcA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Macar daca ar fi ceva de ele chiar si cu unknown led, dar nu-s bune de nimic! Daca ai cumparat-o, ai incercat sa o lasi aprinsa vreo 30 de minute? Ai avut lumina constanta, de macar 400 de lumeni, si cu cata baterie ai mai ramas? Asta daca ai avut noroc sa-ti reziste mai mult de 5 minute fara sa se arda ceva prin ea

#44
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ce 400 lumeni, ledul ala si daca n-ar fi fake tot ar scoate "doar" in jur de 1000 lumeni, fake nu se stie ... sint 200 sau sint 600. Din care oricum trei sferturi sint irositi prin interiorul lanternei, fiind o de-aia cu lupa ce nu poate evident sa concentreze decit ce lumina trece prin ea (si mai pierde si plasticul ala o parte din lumina care trece prin el ca se vede cu ochiul liber ca nu-i nu stiu ce material optic fenomenal). Clientul normal o sa fie impresionat si de 150 lumeni si n-o sa-si dea seama ca nu-s 3800 cum zic aia, mai exista lume care e impresionata de Maglite-ul 2D clasic cu bec (19 lumeni, asta pentru primul minut cind sint bateriile noi).

Nu intru in detalii ca astea cu lupa sint potrivite mai mult pentru luminat la distanta decit pentru uz general pentru ca in afara razei nu ai lumina ca la cele cu reflector (+ "punctul" are forma jonctiunii led-ului adica patrata si se vad eventual si firele, in fine sint detalii nerelevante deja).

In ceea ce priveste acumulatorul bineinteles ca nu s-au multumit sa puna niste specificatii vag credibile, 6400 mAh frate cind acumulatorii de top au doar jumate! Acumulatori ce costa singuri mai mult decit toata lanterna asta cu tot cu acumulator, holster, adaptoare, padded box si alte prostii. Daca pe la electronice se gasesc chestii fantastice la chinezi cu citiva dolari sint doua chestii unde in mod sigur daca e prea frumos ca sa fie adevarat atunci e fake (si daca nu-i un vinzator de incredere si daca pretul e mare tot e de obicei fake): acumulatori LiIon si memorii flash.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JzzfzGJpUS8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Eu am ceva de genu

http://www.emag.ro/l...d/pd/DTZPDYBBM/

Luata din Canada, a fost cam 100 de lei echivalent. Cind o aprind parca e reflector din-ala din WW2...

#46
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In US/Canada sint la preturi oarescum mai decente dar oricum ca performante sint tot cu 10-20 ani in urma. 131 lumeni pentru o lanterna de aproape 1kg e ridicol, dar faptul ca ti se pare asa smechera e o dovada ca userul normal nu poate sa aprecieze ca-s 100 lumeni sau 1000 sau 3000 sau 8000.

#47
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

 Viorelsolar, on 17 aprilie 2017 - 09:55, said:

Dacă vrei o lanternă bună cumpără ceva cu leduri Cree cu alimentare pe celule 18650, dar nu orice led Cree ci” Cree XM-L2 U2 LED ” care oferă 200Lm/watt !

Găsești pe ebay și multe chinezării ieftine cu leduri Cree XM-L2 U2 LED, ceea ce găsești pe la noi majoritatea au leduri Cree T6 destul de slabe și consumatoare de curent ! Acumulatori 18650 găsești cu duiumul prin bateriile de laptop decedate, le poți cumpăra din târguri la prețuri derizorii, astfel celule precum Samsung, Sony ,Panasonic,Sanyo etc. te țin o viață folosite pe astfel de lanterne ! Posted Image


XM-L T6, ala real, nu e slab si consumator de curent. Ala contrafacut ii.
Te-ai gandit vreodata de ce toate lanternele astea ieftine zic ca folosesc XM-L T6?
Pt ca ii unu dintre cele mai bune leduri de pe piata.
Tu cumperi imitatii si apoi vi si iti dai cu parerea aici.

#48
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Imitații îți cumpără maică-ta,lasă-mă pe mine !!! eu cumpăr ceea ce cred de cuviință la banii pe care sunt dispus să-i cheltui ! Am lanterne cu led cree genuine, dintre care unele vechi de 7 ani și nu mă interesează ce crezi tu despre XM-L T6 ,eu mă bazez pe măsurători de consum și m-am convins că sunt mai gurmande și în același timp oferă mai puțini lumeni decât Cree XM-L2 U2 ,am schimbat și convertorul DC-DC ,pentru că am crezut că de-acolo rezultă consumul mai mare dar nu era convertorul și în concluzie XM-L T6 consumă cu vreo 50% mai mult decât Cree XM-L2 după analiza mea !!! Posted Image

#49
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Viorelsolar, on 18 aprilie 2017 - 11:39, said:

în concluzie XM-L T6 consumă cu vreo 50% mai mult decât Cree XM-L2 după analiza mea !!! Posted Image

In primul rind nu e unul T6 fara cree si altul L2 fara T6! Unul e Cree XM-L T6 iar celalalt e Cree XM-L2 T6, doar 2-ul e diferenta (evident, daca vrei din acelasi bin sa compari mere cu mere).

Si sint marginal diferite, dupa datasheet-ul producatorului:

XM-L T6
280 lumen@700mA
388 lumen@1000mA
551 lumen@1500mA
692 lumen@2000mA

XM-L2 T6
280 lumen@700mA
385 lumen@1000mA
541 lumen@1500mA
679 lumen@2000mA

La prima vedere XM-L2 e chiar mai prost(!), doar ca are forward voltage cam cu 0.05 mai mic, adica o economie de ordinul 1.6%, adica probabil per total iese absolut marginal in cistig fata de varianta precedenta. Dar 50% diferenta?!?!?!? Sa fim seriosi.

#50
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
si intre gama xp-l si xm-l dif sunt f mici.
Asta a luat o copie din aia de duzina la 5 dolari cu tot cu lanterna si crede ca are led Cree :)
Pai numa ledu costa 8 dolari si asta la mama lui acasa in US. Daca chinezu l-o luat cu 5 dolari la pret de en-gros, inseamna ca restu materialelor, prelucrarea si asamblarea le face pe gratis.

 Viorelsolar, on 18 aprilie 2017 - 11:39, said:

și în concluzie XM-L T6 consumă cu vreo 50% mai mult decât Cree XM-L2 după analiza mea !!! Posted Image
si analiza ai facut-o tot cu aparate de masurat no-name cumparate din piata?

#51
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 f300, on 18 aprilie 2017 - 09:37, said:

In US/Canada sint la preturi oarescum mai decente dar oricum ca performante sint tot cu 10-20 ani in urma. 131 lumeni pentru o lanterna de aproape 1kg e ridicol, dar faptul ca ti se pare asa smechera e o dovada ca userul normal nu poate sa aprecieze ca-s 100 lumeni sau 1000 sau 3000 sau 8000.
Lanterna aia are peste 10 ani :lol:

Intrebarea este ce dracu vrei de la o lanterna, sa lumineze ca soarele si sa tina 1 ora sau sa lumineze foarte bine si sa nu schimbi bateriile 20 de ore?

#52
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Deci pentru clarificare ledurile din seria Cree XM-L T6 U2  care sunt date de specialiști ca fiind seria cea mai bună din cele vechi produc o luminozitate cu 20% mai mare decât Cree XM-L T6 ,adică o diferență de 200Lm în favoarea lui XM-L T6 U2 care scoate peste 900Lm la 3A, dar eu vorbesc de Cree XM-(L2) U2 ,am pus în paranteză L2 pentru că este o altă serie care scoate peste 1100Lm, deci între vechiul cip Cree XM-L T6 și Cree XM-L2 U2 există o diferență de 400Lm la același consum, mă refer la un consum maxim de 3A (10W) !!! Între timp în lanternele de fițe se montează seria U3 cu 1260Lm ,iar dacă vrei luminozitate maximă de 200Lm/W, adică o super lanternă aceste leduri trebuie alimentate la minimul de 350mA, numai că pentru a ajunge să ai 1000Lm totali trebuie să montezi 5 astfel de leduri în paralel pe o sursă de curent limitată la max.2A, avantajul ar fi că ledurile vor fi reci și țin o veșnicie, deci nu vor avea nevoie de răcire specială activă sau pasivă, dar pentru a avea o astfel de super lanternă va trebui să ți-o construiești singur cu leduri și surse cumpărate separat, pentru că altfel plătești o avere dacă găsești să o cumperi de la fițe ! Posted Image

 alx42, on 18 aprilie 2017 - 12:43, said:

si intre gama xp-l si xm-l dif sunt f mici.
Asta a luat o copie din aia de duzina la 5 dolari cu tot cu lanterna si crede ca are led Cree Posted Image
Pai numa ledu costa 8 dolari si asta la mama lui acasa in US. Daca chinezu l-o luat cu 5 dolari la pret de en-gros, inseamna ca restu materialelor, prelucrarea si asamblarea le face pe gratis.


si analiza ai facut-o tot cu aparate de masurat no-name cumparate din piata?

Eu zic să nu te mai bagi aiurea precum musca undeva, pentru că se vede din cosmos că ești pe dinafară, dacă nu știi ce aparate de măsură folosesc, cred că ar fi bine să-ți înghiți limba, sunt sigur că nu faci diferență între V,W,Wh,A,Ah etc,comentează aiurea că și nea Ion este și el om !!!

Edited by Viorelsolar, 18 April 2017 - 14:22.


#53
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Mosotti, on 18 aprilie 2017 - 13:34, said:

Intrebarea este ce dracu vrei de la o lanterna, sa lumineze ca soarele si sa tina 1 ora sau sa lumineze foarte bine si sa nu schimbi bateriile 20 de ore?

Raspunsul este "da". Si e valabil la mai toate lanternele decente din ziua de azi, cel putin cele de uz general.

#54
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Va certati de pomana, sint sute de pagini de forum dedicate lanternelor, si inca nu s-a gasit formula perfecta.
S-a ajuns la un consens totusi in privinta faptului ca stimatii producatori chinezi din categoria no name, mint de rup la specificatiile tehnice. Asta cu masuratori certe, nu la ochi. In afara de asta, conteaza si driverul folosit, cu pwm sau fara, si conteaza si gustul personal, unul vrea un thrower care sa "bata la 1km", si altul are nevoie de un flooder care face lumina ca ziua pina la 20m in fata. Cele mai faine lanterne ramin cele de serie mica, sau chiar facute dupa specificatiile clientului pe o baza data. Dar nu-s ieftine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate