Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Smerenia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
A simtit cineva sentimentul de smerenie ? Poate sa-l descrie ? Din repertoriul de emotii umane smerenia lipseste cu desavarsire . Mandria este starea de euforie pe care o simti cand realizezi ceva ce te pune in fata celorlalti . Un pictor nu poate realiza o capodopera daca la final nu primeste o recompensa sub forma de mandrie ( bucurie - euforie ) si aprecierile celor din jur  . Fara mandrie n-am mai fi motivati sa facem nimic . Mandria este o reactie involuntara a subconstientului , nu poate fi controlata .

Edited by gi_fubar, 14 April 2017 - 09:29.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Daca Sperenia exista, e foarte posibil ca cei care o experimenteaza sa nu o recunoasca.

E ca vechea problema: daca un copac pica in mijlocul unei paduri, el face zgomot? Nu il aude nimeni!

CF Dexonline:

Quote

SMERÉNIE s. f. Atitudine umilă, supusă, respectuoasă; comportare modestă, plină de bună-cuviință. ♦ (Bis.) Evlavie, cucernicie, pioșenie


#3
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
In arta, mandria e mai degraba Hybris.HYBRIS s. n. Mândrie nemăsurată a unui individ, supraapreciere în confruntarea cu destinul (considerate ca surse ale tragicului în teatrul antic grecesc). [Pr.: hübris, hibris] – Cuv. gr.
sursa: DEX '09

Nu stiu daca exista smerenia. Ma gandesc ca sunt suficienti calugari care sa o experimenteze. Dar pt cultura  europeana conceptul de "smerenie" ca opus hybrisului a  insemnat vreo 1200 de ani de stagnare.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Ai nimerit doar o parte din enunt, dar formularea potrivita avea sens invers - smerenia nu lipseste din repertoriul de emotii umane.

Cineva ar putea sa intrebe atunci ce sunt aratarile cu aspect hominid dar lipsite de smerenie.
Raspunsul primit difera de la cultura la cultura, unii o sa raspunda ca sunt goy, altii ca sunt maimute goale, etc...

Edited by loock, 14 April 2017 - 09:16.


#5
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Fata de astfel de oameni, DA .

Imparatul Japoniei intr-o tabara de sinistrati.

http://www.evz.ro/im...deo-925568.html

Attached Files



#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mi se intampla frecvent cand sunt in natura . Cand sunt langa un lac de munte , langa un pisc , cand stau pe un varf de unde pot sa percep maretia naturii . Culmea , cand trec pe langa o biserca , icoana , popa , Mercedes cu numar BOR  ...ma apuca opusul smereniei .

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă există la sub 1% din oameni, cînd o să vezi unul smerit lîngă tine ?!

#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postgi_fubar, on 14 aprilie 2017 - 09:00, said:

A simtit cineva sentimentul de smerenie ? Poate sa-l descrie ? Din repertoriul de emotii umane smerenia lipseste cu desavarsire . Mandria este starea de euforie pe care o simti cand realizezi ceva ce te pune in fata celorlalti . Un pictor nu poate realiza o capodopera daca la final nu primeste o recompensa sub forma de mandrie ( bucurie - euforie ) si aprecierile celor din jur  . Fara mandrie n-am mai fi motivati sa facem nimic . Mandria este o reactie involuntara a subconstientului , nu poate fi controlata .

Cristi Mandru nu poate fi smerit.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dintre toate mănăstirile pe care le-am vizitat - începând cu Plumbuita şi terminând cu cele de la Meteora - singura faţă de care am simţit smerenie şi la care într-adevăr, din tot sufletul, îmi doresc să revin (tot pentru vizită), este cea săpată în piatră de la Basarbovo, a Sfântului Dimitrie Basarabov.
Habar n-aveam că la mică distanţă de Ruse poate exista un aşa relief şi un aşa lăcaş.
La polul opus se situează mănăstirea Cernica, pe care eu o consider blestemată. O singură dată am vizitat-o. Pe drumul spre ea am evitat trei accidente, la întoarcere se spărsese o conductă de apă care inundase şoseaua (a intrat apă în maşina nou-nouţă), la o lună de la vizitare mi s-a spart apartamentul şi imediat după aceea mi-am găsit maşina lovită în parcare.

Edited by PSC, 14 April 2017 - 12:34.


#10
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Acum, in apropierea sarbatorilor de Paste este momentul potrivit sa dezbatem acest subiect. Rog pe cei care vor participa la slujbe, sau le vor urmari la televizor sa spuna care este legatura dintre smerenie si luxul afisat de catre preoti.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View PostPSC, on 14 aprilie 2017 - 12:34, said:

La polul opus se situează mănăstirea Cernica, pe care eu o consider blestemată. O singură dată am vizitat-o. Pe drumul spre ea am evitat trei accidente, la ĂŽntoarcere se spărsese o conductă de apă care inundase şoseaua (a intrat apă ĂŽn maşina nou-nouţă), la o lună de la vizitare mi s-a spart apartamentul şi imediat după aceea mi-am găsit maşina lovită ĂŽn parcare.

Ori poate diferea nivelul ,,vibrational ", între voi :naughty:

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Eu sunt smerit cand vb cu milfurile si vad ca nu sunt "profitor, smecheras" Posted Image

#13
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
smerenia e o stare.ceva legat de intelepciune.ea se formeaza in timp si nu neaparat cu ajutorul bisericii,credinta o avem cu totii chiar daca nu mergem la slujbe. deseara o sa vedem spectacol la Biserica&Fii SRL.pregatiti-va buzunarele.2 lei lumanarea.Amin.

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postmasni, on 15 aprilie 2017 - 02:40, said:

.pregatiti-va buzunarele.2 lei lumanarea.Amin.

La magazin este gratis :) că nu costă nimic materia primă/manopera.

#15
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
Cel mai apropiat  sentiment de smerenie este rusinea adica un feeling neplacut de inferioritate  .

#16
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
corect
la inferiori, smerenia adevara nu poate fi descrisa in cuvinte

Edited by Ayami, 22 April 2017 - 08:36.


#17
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015
In deplina opozitie cu mandria sta smerenia.

#18
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

View PostTravertin, on 27 aprilie 2017 - 16:46, said:

In deplina opozitie cu mandria sta smerenia.

Si cum e smerenia asta e un sentiment placut sau neplacut ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate