Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Ecran sters

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
An618

An618

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 11.10.2015
Am un pc vechi care, atunci cand il aprind, imi apare un ecran sters, alb. Ce credeti ca e in neregula?
Scuze daca am pus intrebarea la categoria gresita.

Attached Files


Edited by An618, 12 April 2017 - 11:38.


#2
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Placa video dusa.

#3
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,125
  • Înscris: 25.02.2007
Arata destul de analogic problema, nu cred ca o placa video poate produce jumatati de pixeli asa...
Posibil ecranul sa fie defect.

edit - ah, acum am citit mesajul de pe ecran - n-are semnal :)
daca toate-s conectate bine, pc cu probleme; totusi, si ecranul are probleme

Edited by theMisuser, 12 April 2017 - 11:53.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca ai placa video si cu iesire de digital si cu analog, verifica setarile cu un alt monitor.

#5
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Pare a fi monitorul distrus, daca e cu tub, tubul e "plecat" de acasa.

#6
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Nu pare sa fie monitor cu tub, linia iluminata de sus "zice" ca e lcd (peretele din spate e aproape de ecran). Plus ca reglajele de contrast ale monitorului sunt la minim. Totusi, apare rastrul care ar fi specific la 640x480 si informatia despre lipsa de semnal este cu o claritate mai buna ceea ce ma face sa cred ca monitorul nu accepta aceasta rezolutie iar sistemul de operare este Windows XP. Solutia ar fi sa se foloseasca alt monitor pentru a face diagnoza sistemului, daca nu trece de acest ecran care este de obicei nerecunoasterea hdd-ului sau a a sectorului de boot si se traduce printr-un mesaj text alb pe fond negru.

#7
An618

An618

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 11.10.2015

View PostThe Stressmaker, on 12 aprilie 2017 - 18:47, said:

Nu pare sa fie monitor cu tub, linia iluminata de sus "zice" ca e lcd (peretele din spate e aproape de ecran). Plus ca reglajele de contrast ale monitorului sunt la minim. Totusi, apare rastrul care ar fi specific la 640x480 si informatia despre lipsa de semnal este cu o claritate mai buna ceea ce ma face sa cred ca monitorul nu accepta aceasta rezolutie iar sistemul de operare este Windows XP. Solutia ar fi sa se foloseasca alt monitor pentru a face diagnoza sistemului, daca nu trece de acest ecran care este de obicei nerecunoasterea hdd-ului sau a a sectorului de boot si se traduce printr-un mesaj text alb pe fond negru.
Este fara tub. Si am uitat sa mentionez ca a mai fost conectat monitorul la acest pc si functiona foarte bine (acum cativa ani).

View Postmeshgheru_andu, on 12 aprilie 2017 - 13:59, said:

Pare a fi monitorul distrus, daca e cu tub, tubul e "plecat" de acasa.
Nu e cu tub si merge foarte bine.

#8
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Monitorul "zice" ca nu are semnal adica poate fi de la calculator sau de la monitor de aceea s-a recomandat alt monitor sau sa se testeze acest monitor la alt calculator (sau laptop). Asa aveti un reper la diagnoza.
Daca e de la calculator ar trebui sa piuie intr-un anumit fel. Daca monitorul are cablu detasabil verificati-l si pe acesta.
Pana la urma intra in windows?
Trebuie cat mai multe detalii la cum se manifesta problema ca sa primiti un raspuns cat mai clar.

#9
An618

An618

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 11.10.2015

View PostThe Stressmaker, on 13 aprilie 2017 - 05:10, said:

Monitorul "zice" ca nu are semnal adica poate fi de la calculator sau de la monitor de aceea s-a recomandat alt monitor sau sa se testeze acest monitor la alt calculator (sau laptop). Asa aveti un reper la diagnoza.
Daca e de la calculator ar trebui sa piuie intr-un anumit fel. Daca monitorul are cablu detasabil verificati-l si pe acesta.
Pana la urma intra in windows?
Trebuie cat mai multe detalii la cum se manifesta problema ca sa primiti un raspuns cat mai clar.
Deocamdata nu am reusit sa gasesc alt monitor pentru face un test. Calculatorul nu piuie sau scoate alte sunete neobisnuite. Inainte sa apara ecranul sters, alb, imi apare scrisul ca si cum ar intra in windows.
Revin cu detalii cand o sa il conectez la un alt monitor.

#10
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Ce scrie?
Apare vre-un tabel sau are doua randuri de text?
Daca scrie ceva gen " ntldr is missing press ctrl+alt+del to reset" sau reboot atunci sistemul de operare poate fi compromis.
Faceti o poza la ecran, este mai simplu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate