Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Minunea de la Ierusalim - Mit sau Adevar?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
34 replies to this topic

#1
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Cred ca toata lumea a auzit de Minunea de la Ierusalim. Multi o considera cu adevărat minune dar sunt si unii care o considera o minciuna. In fiecare an zeci de mii de oameni se duc la Ierusalim sa vada minunea cu ochii. Si intr-adevăr, o vad! Doar ca e posibil sa nu fie minune; Cum? Pai un grec a demonstrat ca o lumânare se poate aprinde fără foc, asa din senin! (Mai multe detalii aici ==> http://m.adevarul.ro...cac5/index.html )

Voi ce credeti, e mit sau adevăr?

#2
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015
O aprinde de la distanta cu un laser cu lumina infrarosie cu puterea de 1W, fascicul invizibil+putere mare=succesul borfasilor.

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Acum 80 de ani de exemplu nu exista laser. Unii zic că ar fi vorba de fosfor alb. Însă nici un preot nu a ieşit să zică că e minciună lumina sfântă.

#4
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015

 djl, on 12 aprilie 2017 - 09:24, said:

Acum 80 de ani de exemplu nu exista laser. Unii zic că ar fi vorba de fosfor alb. Însă nici un preot nu a ieşit să zică că e minciună lumina sfântă.
Acum fosforul alb e folosit ca arma de razboi de catre rusi in Siria.

#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
pai de fapt acei cateva  jdemii de oameni nu vad nimic
totul se intampla in mormant,unde nu are nimeni acces

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
De ce nu au voie oamenii nepreoţi în mormânt. Ca şi Ortodox nu înţeleg asta   :huh:

#7
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015
Fosforul asta...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/e4RnM6FLVz4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Chibrite. Si stiu ca la un moment dat  s-au apucat otomanii sa-i perchezitioneze pe popii crestini inainte de a intra, dar asta nu inseamna ca sursa de foc nu putea fi pusa dinainte in mormant sau ca nu " pesches", "ciubuc", "spaga" Doar era intre ortodocsi si turci. Nemaivorbind ca Sultanul  era protectorul ortodoxiei - nu de crestin ci de anti-catolic. Deci la orice concluzie  ar fi ajuns inspectorii aia otomani rezultatele trebuiau sa iasa "bine".

Edited by iulian_k, 12 April 2017 - 10:33.


#9
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Realitate! La fel de real ca si cei 43254545 dumnezei.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 iulian_k, on 12 aprilie 2017 - 10:25, said:

Chibrite. Si stiu ca la un moment dat  s-au apucat otomanii sa-i perchezitioneze pe popii crestini inainte de a intra, dar asta nu inseamna ca sursa de foc nu putea fi pusa dinainte in mormant sau ca nu " pesches", "ciubuc", "spaga" Doar era intre ortodocsi si turci. Nemaivorbind ca Sultanul  era protectorul ortodoxiei - nu de crestin ci de anti-catolic. Deci la orice concluzie  ar fi ajuns inspectorii aia otomani rezultatele trebuiau sa iasa "bine".
Ai uitat de gaura unde soarele nu rasare niciodata. Posted Image
Nu stiu ce turc ar fi fost asa nebun incat sa-i perchezitioneze si in ochiul maro.

Insa da, cel mai probabil se foloseau de fosfor alb sau alt element care se aprinde foarte usor, chiar fara vreo sursa aparenta.

Edited by Hider141, 12 April 2017 - 10:36.


#11
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Mit.

O zi buna!

#12
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

 ceanu1980, on 12 aprilie 2017 - 09:30, said:

pai de fapt acei cateva  jdemii de oameni nu vad nimic
totul se intampla in mormant,unde nu are nimeni acces
Si totusi chestia asta atrage sute de mii de turisti la fel ca boka boka (Arsenie Boca).Daca e adevarata chestia asta de ce nu ne lasă sa vedem cu ochii nostru minunea si s-o transmită in direct pe tv.

 djl, on 12 aprilie 2017 - 09:31, said:

De ce nu au voie oamenii nepreoți Ăźn mormĂąnt. Ca și Ortodox nu Ăźnțeleg asta   :huh:
Tre' sa ai harul divin al hotziei...pardon, al preotiei ca sa vezi asta, tu esti un biet muritor de rând, n-ai voie sa vezi "minunea"...

 ccf_cristi, on 12 aprilie 2017 - 10:29, said:

Realitate! La fel de real ca si cei 43254545 dumnezei.
Eh, uite, d-aia-i bine sa fii ateu! ;)

#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ar fi interesant să se facă cineva preot undercover acolo ca să vedem care e adevărul. Sincer, dacă ar fi minciună, ca şi Ortodox aş fi extrem de dezamăgit   :(

#14
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

 heinz, on 12 aprilie 2017 - 09:10, said:

Cred ca toata lumea a auzit de Minunea de la Ierusalim. Multi o considera cu adevărat minune dar sunt si unii care o considera o minciuna. In fiecare an zeci de mii de oameni se duc la Ierusalim sa vada minunea cu ochii. Si intr-adevăr, o vad! Doar ca e posibil sa nu fie minune; Cum? Pai un grec a demonstrat ca o lumânare se poate aprinde fără foc, asa din senin! (Mai multe detalii aici ==> http://m.adevarul.ro...cac5/index.html )

Voi ce credeti, e mit sau adevăr?
Am doua intrebari.
Cand este prima atestare documentara pentru acest miracol?
De ce numai de Pastele Ortodox?

LE: cunosc pe cineva care a avut onoarea sa fie impreuna cu mai multi oameni acolo cand se intampla miracolul. Mi.a povestit ca stau cu lumanarile stinse si unora dintre ei li s.au aprins lumanarile brusc, fara nici o interventie. Lumanari cumparate din acelasi loc de toti. Eu zic sa mergeti, daca aveti ocazia, cand se intampla. Cu presupusul ne dam toti.

Edited by Travertin, 12 April 2017 - 11:33.


#15
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

 Travertin, on 12 aprilie 2017 - 11:28, said:


Am doua intrebari.
Cand este prima atestare documentara pentru acest miracol?
De ce numai de Pastele Ortodox?

LE: cunosc pe cineva care a avut onoarea sa fie impreuna cu mai multi oameni acolo cand se intampla miracolul. Mi.a povestit ca stau cu lumanarile stinse si unora dintre ei li s.au aprins lumanarile brusc, fara nici o interventie. LUMANARI CUMPARATE DIN ACELASI LOC DE TOTI. Eu zic sa mergeti, daca aveti ocazia, cand se intampla. Cu presupusul ne dam toti.
Cu asta cred ca ai zis tot! ;)

 djl, on 12 aprilie 2017 - 11:14, said:

Ar fi interesant să se facă cineva preot undercover acolo ca să vedem care e adevărul. Sincer, dacă ar fi minciună, ca și Ortodox aș fi extrem de dezamăgit   :(
Eu oricum sunt extrem de dezamagic ca sunt ortodox! :lol:


#16
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

 heinz, on 12 aprilie 2017 - 11:38, said:

Cu asta cred ca ai zis tot! ;)

Eu oricum sunt extrem de dezamagic ca sunt ortodox! :lol:
Tu ca ortodox daca nu crezi, chiar esti ortodox?
Tu ca ortodox iti fabrici lumanarile acasa?

#17
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

 Travertin, on 12 aprilie 2017 - 11:42, said:


Tu ca ortodox daca nu crezi, chiar esti ortodox?
Tu ca ortodox iti fabrici lumanarile acasa?
Daca eu vin cu lumânarea mea de acasa si mi se aprinde fără sa-i fac nimic cred, altfel nu!

Ah, da si sunt ortodox pentru ca asta mi-a fost norocul. Daca ma nasteam in Egipt probabil eram musulman, daca ma nasteam in SUA eram Catolic. Depinde de noroc ;)

Edited by heinz, 12 April 2017 - 11:53.


#18
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
De ce contează?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate