Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Prioritate tramvai

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
mihaimtz

mihaimtz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 25.05.2012
Salut,

In imaginea atasata descriu o situatie. Cine are prioritate masina sau tramvaiul ? Moral eu zic ca tramvaiul , dar legal ?

Va rog sa-mi precizati si articulolul (legea) care confirma ce spuneti.

Am gasit doar asa: "Tramvaiele au prioritate de trecere în intersecțiile nedirijate și în toate cazurile de egalitate cu condiția să nu vireze la stânga". Intersectia este dirifata prin semafor si indicator.

Attached Files



#2
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Sa inteleg ca masina rosie face la stanga si tramvaiul merge inainte, ambele pe culoare verde?
Daca eram tramvaiul as fi oprit masina la prima statie.

#3
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Prioritate n-are niciunul fiindcă au indicatorul de cedează trecerea (așadar intersecția este dirijată iar tramvaiul respectă și el regulile de prioritate instituite prin indicator). Dacă te referi la situația dintre cele două vehicule, ele sunt în egalitate (sau conflict) de prioritate, prin urmare, după ce vor ceda trecerea celor în drept, tramvaiul va trece înaintea autoturismului.

L.E. Scuze, abia acum am văzut că e și un semafor verde acolo. În cazul ăsta, tot tramvaiul trece primul (este tot conflict de prioritate) urmat apoi de autoturismul care va efectua virajul la stânga.

Edited by flomelomanul, 11 April 2017 - 17:38.


#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Este un singur semafor (asa pare)? Atunci tramvaiul (ca tu schimbi banda si directia).
Daca sunt doua (unul pentru inainte si altul pentru stanga), atunci depinde, si detaliaza.'

Nu am inteles ce e cu acel cedeaza (care e pt cei din directii opuse). Chiar daca aveai si tu cedeaza, semnele nu se mai aplica atunic cand merg semafoarele. Si nici vreun alt semn de drum cu prioritate nu vad.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
De unde ai scos-o pe asta cu moralitatea?
Ce e triunghiul rosu? Pt cine e?
Semaforul are placuta aditionala?(inainte/stanga).

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu stiu unde ai intalnit aceasta situatie? De obicei in situatiile asemanatoare tramvaiul are semafor separat. Cel putin pe la Cluj. Da rosu la masini si verde la tramvaie.  Altfel masina trebuie sa astepte dupa tramvai. Virezi la stanga de pe banda1 si intersectezi linia de tramvai (sau banda2) deci dai prioritate.

Edited by PoeOvidiu, 11 April 2017 - 17:44.


#7
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 PoeOvidiu, on 11 aprilie 2017 - 17:42, said:

Nu stiu unde ai intalnit aceasta situatie?
Probabil că s-a gândit la o situație ipotetică.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Situatia desenata e tembela. Nu are ce sa caute indicatorul ala de "cedeaza trecerea" in pozitia aia, adica dupa intersectie.  In aproape toate cazurile exista semafoare pe verde simultan si pentru tramvai si pentru auto sau se da verde la auto in timp ce tramvaiul mai sta un timp pe rosu (dar inainte de intersectie, in aceeasi pozitie cu masina, nu dupa ea), ca sa poata masinile sa faca stanga.  Altfel, daca ambele au verde, tramvaiul are prioritate.

Edited by rosix, 11 April 2017 - 17:52.


#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Treaba cu prioritatea e simpla. Daca nu esti 100% sigur ca ai prioritate atunci ii lasi pe ceilalti sa treaca primii. E mai sigur asa :)
Nu neaparat ca nu cunosti regulile de acordare a prioritatii dar e posibil sa iti fi scapat un semn, mai ales pe unde circuli frecvent si se trezesc la un moment dat sa schimbe drumul cu prioritate.

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
O situatie de genul asta este la intersectia Camil Ressu cu Fizicienilor, venind dinspre Dristor catre A2 si daca vrei sa faci stanga stai frumos si astepti sa treaca tramvaiul. Asta daca am inteles eu schema. Acel "cedeaza" nu stiu ce cauta acolo

Edited by atupi, 11 April 2017 - 18:04.


#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

 Seteh, on 11 aprilie 2017 - 17:31, said:

Sa inteleg ca masina rosie face la stanga si tramvaiul merge inainte, ambele pe culoare verde?
Daca eram tramvaiul as fi oprit masina la prima statie.

Vatmanul, nu tramvaiul    :)

#12
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Sunt multe intersectii similare in Bucuresti, unde verdele se da simultan la tramvai si la masini! Cei care fac stanga peste linia de tramvai, dau prioritate tramvaiului.

#13
mihaimtz

mihaimtz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 25.05.2012
Multumesc pentru raspunsuri. In afara de Rosix, pe care il rog cand ajunge in Bucuresti sa mearga cu tramvaiul, raspunsurile mi se par logice. Este o intersectie in sector 3. Eu am fost masina, iar tramvaiul a franat pentru a nu intra in mine (fiind 3 randuri de masini ce voiau sa mearga spre stanga, le-am ocolit pe toate sa nu bloghez intersectia, respectiv cei ce veneau perpedincular pe tramvai). Pana am ocolit eu coloanele de masini, tramvaiul a ajuns in punctul de intersectare cu mine.

Am inteles ca era vina mea, iar daca un vatmat citeste acest topic vreau sa-i multumesc ca a fost mai vigilent decat mine.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 atupi, on 11 aprilie 2017 - 18:03, said:

O situatie de genul asta este la intersectia Camil Ressu cu Fizicienilor, venind dinspre Dristor catre A2 si daca vrei sa faci stanga stai frumos si astepti sa treaca tramvaiul. Asta daca am inteles eu schema. Acel "cedeaza" nu stiu ce cauta acolo

Acolo unde spui tu, la piata Ambrozie, tramvaiul in mers are prioritate:
Art.59. - (1) În intersectiile cu circulatie nedirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere vehiculelor care circula pe sine. Acestea pierd prioritatea de trecere când efectueaza virajul spre stânga sau când semnalizarea rutiera din acea zona stabileste o alta regula de circulatie.

http://e-drpciv.ro/i...rin_intersectie

In cazul descris de initiator (facand abstractie de acel semn de Cedeaza Trecerea, care nu are ce cauta acolo) e cam acelasi lucru -  caz de egalitate in care tramvaiul are prioritate.
Idem la intersectia bd. Chisinau cu Basarabia in care tramvaiul care vine dinspre bd. Chisinau si face stanga pe Basarabia nu acorda prioritate la masinile care vin din sens opus ci incepe sa dea claxoane cu soneria.

Edited by rosix, 11 April 2017 - 19:34.


#15
ambi

ambi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.04.2017
fiecare lege are "virgulele" ei ! .. :)

#16
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 mihaimtz, on 11 aprilie 2017 - 19:12, said:

Multumesc pentru raspunsuri. In afara de Rosix, pe care il rog cand ajunge in Bucuresti sa mearga cu tramvaiul...
Păi la Rosix scrie că e din București.Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mihaimtz, on 11 aprilie 2017 - 19:12, said:

Multumesc pentru raspunsuri. In afara de Rosix, pe care il rog cand ajunge in Bucuresti sa mearga cu tramvaiul, raspunsurile mi se par logice. Este o intersectie in sector 3.

Crede-ma, prietene, am ajuns in Bucuresti inainte sa te dai tu jos din masinuta de jucarie. Poate ne spui, cu ocazia asta despre ce intersectie este vorba, vreau sa vad si eu unde e amplasat semnul ala de Cedeza trecerea, ca in desenul tau sigur e pozitionat tembel.  Sa nu-mi spui ca e vorba de intersectia de la Ambrozie.... ca asa pare.  Daca aia e intersectia, sa te uiti bine in stanga dupa tramvai ca sigur ti-o furi.

 flomelomanul, on 11 aprilie 2017 - 19:19, said:

Păi la Rosix scrie că e din București.Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Nu numai ca sunt din Bucuresti, dar locuiesc in sectorul 3 si stiu cam toate intersectiile pe de rost - deci, despre ce intersectie discutam?

Edited by rosix, 11 April 2017 - 19:26.


#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 flomelomanul, on 11 aprilie 2017 - 17:36, said:

Prioritate n-are niciunul fiindcă au indicatorul de cedează trecerea (așadar intersecția este dirijată iar tramvaiul respectă și el regulile de prioritate instituite prin indicator). Dacă te referi la situația dintre cele două vehicule, ele sunt în egalitate (sau conflict) de prioritate, prin urmare, după ce vor ceda trecerea celor în drept, tramvaiul va trece înaintea autoturismului.

L.E. Scuze, abia acum am văzut că e și un semafor verde acolo. În cazul ăsta, tot tramvaiul trece primul (este tot conflict de prioritate) urmat apoi de autoturismul care va efectua virajul la stânga.
Poti sa detaliezi, din legislatie chestia cu "conflict de prioritate"?Poate mai invata si Godina nitica legislatie de asta.Posted Image
Ca in cazul de mai sus, tramvaiul care merge drept, n-are nici un conflict cu nici o masina care " se asigura, semnalizeaza si schimba directia de mers", chiar daca depaseste trei randuri de masini, ca sa nu blocheze blablabla,blablabla,....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate