Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

De ce sunt preturi diferite pentru produse identice

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 Ion_de_la_Raion, on 10 aprilie 2017 - 09:56, said:

Eu altceva nu pricep. De ce acelasi telefon costa cu 100, 50, etc. lei mai mult doar pentru ca e pe alta culoare.

Buna observatia.
Daca esti insa atent,vie vedea ca acele diferente de pret se schimba.Azi e mai scump negru,maine cel auriu.Azi sau maine pot fi perioade mai mari,de exemplu o saptamana.
Fluctueaza la fel cum fluctueaza preturile la diferite magazine.Azi emag-ul este mai iefitn,maine PCarage-ul,apoi Altex-ul,etc.De regula Altex&MG sunt mai ieftini.

#38
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 business11, on 10 aprilie 2017 - 10:12, said:

1. Transportul face o diferenta minimala la pret. Vapoarele vin in general in Rotterdam, Hamburg, de acolo nu mai au mare distanta pana undeva in Germania. In Romania in schimb mai sunt 2000 de km, care inseamna zile in plus, motorina, angajati, uz.

2. Pretul pus de distribuitor. In fiecare tara, este o companie spre exemplu. Samsung Electronics GmbH (in Germania), Samsung Electronics Romania Srl (in Romania). Acesti distribuitori au o marja care defineste pretul de vanzare, astfel ca Samsung Romania pune un adaos comerical mai ridicat decat in Germania. Iar in ultima linie, pretul de cumparare / vanzare pentru magazine. Astfel ca si un eMag si alte magazine isi pun adaosul comercial pe produs.

Apple spre exemplu lucreaza mereu doar prin Apple, astfel ca pretul Apple difera in functie de factorii de piata, ca si transport, puterea de cumparare, tva, taxe pe electronice, etc.

+ Adaosul mai mare de multe ori spre exagerat din Romania. Posted Image Posted Image

#39
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,597
  • Înscris: 05.12.2005
Totuşi faptul că un vânzător ia la noi 2000 lei iar în DE 1500 Euro ar trebui să ieftinească produsele.

#40
valente2013

valente2013

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 30.09.2013
Pretul unui produs este dat de cerere si oferta si nu are legatura directa cu costurile de productie.

 mihaicozac, on 10 aprilie 2017 - 11:43, said:

Totuşi faptul că un vânzător ia la noi 2000 lei iar în DE 1500 Euro ar trebui să ieftinească produsele.
Asa ar trebui, dar sunt mult mai multe componente ... pret achizitie produs, taxe, cat de eficient este sistemul de comert din tara respectiva (costuri transport si livrare)
si sa nu uitam ca la final cererea si oferta face pretul.

#41
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Sa uitam faptul ca la noi cererea si oferta functioneaza deficitar?

#42
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cum adica "functioneaza" deficitar? Sint si ele mai prapadite ca orice pe la noi, PIB, exporturi, tot ce vrei.

#43
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pe langa asta, cum zicea cineva mai sus, fudulia se plateste. Nu conteaza ca sunt cartelar sau abia am un abonament la 5E. Conteaza sa am S7, IPhone 7, HTC M10 sau mai stiu eu ce varf de gama. Atat timp cat ai o cerere pentru varfurile de gama, e normal ca un comerciant (oricare ar fi el), sa scumpeasca artificial produsul (si nu numai, ci si modelele inferioare).

Un caz simplu: capacitatea de stocare IPhone. De cate ori nu s-a dat exemplu ca sunt telefoane cu 8, 32 si 64 GB (lipsa 16 GB) sau 16, 64 si 128 (lipsa 32) si fortau (oarecum) achizitionarea modelului mai mare (la capacitate) desi avea nevoie de cel intermediar lipsa?

Strict din punct de vedere al circuitului fizic: transport, taxe vamale (la prima intrare in UE), valuta prin care se plateste, adaosul comercial al fiecarui distribuitor (emag cumpara de la Samsung Romania, care cumpara de la Samsung GMBH, care cumpara de la Samsung Coreea...).

La ciclul asta de achizitionare se adauga si marketing-ul si avem pretul nesimtit (sau real al produsului).

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 Pololica, on 10 aprilie 2017 - 07:54, said:


In State, din cate stiu, pertul afisat e fara TVA intrucat (TVA) este diferit in majoritatea taxelor (nu e unitar).

Cu titlu de exemplu: Iphone 6 in SUA 699$ (fara taxe), in Ro (si UE, in general) aproximativ 799E (toate taxele incluse)

Sunt state in care TVA-ul e 0


Eu nu inteleg o chestie
Dac-ai observat ca diferenta de pret este de €100, mergi la banca, pui jos casa parintilor, iei imprumut €50,000 cu care cumperi din Germania 100 de telefoane.
le vinzi rapid in 2 zile si-ti raman €8,000, ca le dai mai repede sa scapi.
Asta se petrece intr-o saptamana.
Continui afacerea si in 2 luni, platesti imprumutul bancii, apoi restul de 10 luni, ai scos la curat €80k, profit si ai si de circulat €50k

Trebuie sa te invat eu?

#45
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Singurul răspuns valabil este :
"Pentru ca se poate!" , bineînțeles conform cererii si ofertei.

#46
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Tsunnnami, on 10 aprilie 2017 - 12:27, said:

Eu nu inteleg o chestie
[...]
Continui afacerea si in 2 luni, platesti imprumutul bancii, apoi restul de 10 luni, ai scos la curat €80k, profit si ai si de circulat €50k

Tu te-ai molipsit de pe alte forumuri, iti aduc aminte ca aici se vorbeste in romana si romanii prefera sa se vaicareasca ce bani fac ALTII. Cind e sa faca ei ceva nu pot, nu stiu, nu am chef, e prea greu, prea riscant, prea orice. Dar altii, ohohoho, e foarte satisfacator sa arati cu degetul ca altii fac bani. Citeodata si sa inventezi ca fac, doar asa ca sa simti ca ti se misca putin singele in tine si ca poti sa pizmuiesti pe altul.

#47
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
pentru ca se poate si nu e prost ala care cere. sau voi aveti impresia ca voi, clienti, sunteti mai bine informati despre concurenta si produse decat cei care vand produsele alea. pe verde e mai scump decat pe maro pentru ca asa sunt si oamenii, aia care nu sunt verzi sunt maro...si platesc pentru asta.
cautati explicatii rationale pentru lucruri irationale...

#48
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 f300, on 10 aprilie 2017 - 12:33, said:


Tu te-ai molipsit de pe alte forumuri, iti aduc aminte ca aici se vorbeste in romana si romanii prefera sa se vaicareasca ce bani fac ALTII. Cind e sa faca ei ceva nu pot, nu stiu, nu am chef, e prea greu, prea riscant, prea orice. Dar altii, ohohoho, e foarte satisfacator sa arati cu degetul ca altii fac bani. Citeodata si sa inventezi ca fac, doar asa ca sa simti ca ti se misca putin singele in tine si ca poti sa pizmuiesti pe altul.

:lol:

Stiu, el vrea UN TELEFON, nu sa munceasca.
Sa-i propuna lui taica-su sa castige €80k/an.
Plateste 16% si traiesc super...

Apoi, daca-si pierd casa o sa-si explice de ce in Romania e telefonul ala mai ieftin

#49
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Samsung nu vinde direct aparatura, ci prin intreprinzatori care la randul lor vand magazinelor de specialitate si celor online. In general un magazin isi i-a pe stoc un numar limitat de telefoane spre exemplu, stie din experienta ca poate vinde intr-un an 250 de bucati. Astfel ca pretul pt 250 de bucati este de 500euro la cumparare, daca ar fi cumparat 1000 de bucati ar fi primit un pret de 400eur, ca exemplu. Aici vine partea cea mai haioasa in Romania, adaosul comercial care in general este exagerat si nesimtit cand un magazin electrocasnic pune un adaos comercial de 80-100% si vinde telefonul cu 800-1000eur.

In Germania exista si avantajul unor companii mari pentru distributie. Astfel ca grupul Metro detinator al grupului MediaMarktSaturn Retail Group cel mai mare retailer electro din Europa, cu centrala in Germania, isi permite achizitionarea a sutelor de mii de bucati, deoarece compania distribuie magazinelor proprii MediaMarkt si Saturn, dar si restul magazinelor europene de electrocasnice, astfel detinand monopolul in retail.

Edited by business11, 10 April 2017 - 13:03.


#50
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca o paranteza lumea vede doar pretul dar in final cind cumperi ceva toate serviciile conteaza si in final se reflecta in pretul final. Spre exemplu la PC Garage e 2.798,99, adica cu 100 lei si un pic mai ieftin decit cei 2900 exemplificati (probabil de la emag). Si cu "Incarcator wireless GSM Samsung Mini EP-PA510, Black" (evident original as zice) care nu e nicidecum de aruncat. Dar poate nu vrei sa iei de la PCG ca ti-e frica de ceva cu garantia, daca iti plac altii ca zici ca ofera servicii mai bune treaba ta. Dar nu te mira ca-s preturile diferite.

#51
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 f300, on 10 aprilie 2017 - 13:16, said:

(probabil de la emag)
poate nu vrei sa iei de la PCG ca ti-e frica de ceva cu garantia
Pai conditiile de garantie n-ar trebui sa fie aceleasi fie ca iei Samsungu' de la emag sau de la PCG ?  

Edited by adrian_r5, 10 April 2017 - 13:26.


#52
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Conditiile pe hirtie da, serviciile insa nu.

#53
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010

 carens, on 10 aprilie 2017 - 07:51, said:

Si dai tu garantie ?
Am intrat eu acum si nu mai este,
s-or fii speriat.

Va spun eu nu arunca neamtu asa usor cu banu, am intrat pe la reciclate la ei si aveau niste scule audio, si pc uri distruse de ridea si curcile de ele la cit erau de uzate moral si vechi.

#54
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

 andrei_ionut, on 10 aprilie 2017 - 03:02, said:

Samsung s7 edge    in ro 2900 lei in de 2470 lei  (diferenta de ~100 euro WTF! )
Doar daca te incapatanezi tu sa-l iei la pretul ala... https://www.price.ro...d=1350069&asc=1

Diferente or fi intre ro si de, mai e treaba de cerere-oferta, promotii... insa daca iti inchipui ca exista doar emag si altex pe piata, e posibil sa-ti iei teapa la noi..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate