Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Firma in UK, activitate (in mare parte) in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006
Salut,

Au trecut ceva ani de cand am intrat pe SP dar, cautand pe net informatii, mi-am amintit de aceeasta arie a forumului si am zis ca merita sa intreb si aici.

Ma tenteaza sa imi deschid un magazin online. Produsele ar urma sa fie aduse din UK si vandute in Romania (exclusiv online). Ce ma intereseaza sa aflu:
1. Este posibil sa imi desfasor activitatea daca firma este inregistratata in UK (LTD) si nu in Romania (SRL)? Eu locuiesc in UK si din punctul asta de vedere mi-ar fi mai simplu (+ mult mai putina birocratie)
2. Ca sa aduc aceste produse (in mare parte handmade) in Romania am nevoie de vreo aprobare speciala gen certificat de importator? Daca da, este greu de obtinut? Sunt destul de convins ca nu ar intreba nimeni nimic la intrarea in tara dar nu stiu daca situatia se schimba in momentul cand vrei sa vinzi produsele.
3. Ajunse in Romania, produsele vor trebui livrate catre clienti. Ar fi posibila o colaborare cu o firma de curierat din Romania daca eu am firma inregistrata in UK?

Teoretic as putea face totul de aici dar sunt interesat si de o livrare mai rapida, sa nu astepte oamenii 7-10 zile.

In UK am intrebat la niste oameni care se ocupa cu inregistrarea firmelor si mi-au spus ca nu ar trebui sa fie probleme doar ca depinde si de reglementarile din RO. Intreb aici in speranta ca s-a mai lovit cineva de aceste lucruri si ma poate ajuta.

Multumesc frumos si scuze daca am fost prea vag!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. E posibil, dar oriunde in lume exista contabilitate si gestiune stocuri.
2. Cea mai mare problema consta in costurile de transport la client, mai ales daca valoarea produsului nu e mare.

Transport UK - > Romania costa mult si e anevoios.

3. Cat timp RO si Uk sunt inca in UE, nu exista licente sau ceva special, ci doar TVA.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Da-i drumul cat mai ai timp......si apoi o inchizi in 2 ani...

#4
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 Adm, on 07 aprilie 2017 - 23:05, said:

1. E posibil, dar oriunde in lume exista contabilitate si gestiune stocuri.
2. Cea mai mare problema consta in costurile de transport la client, mai ales daca valoarea produsului nu e mare.

Transport UK - > Romania costa mult si e anevoios.

3. Cat timp RO si Uk sunt inca in UE, nu exista licente sau ceva special, ci doar TVA.
Transport UK->RO costa relativ putin (si asta iti spun ca unul care a cumparat destule din UK de pe diferite site-uri inclusiv ebay). Transportul RO-UK (sau oriunde in lume) este jecmaneala pe fata din partea Postei Romane.
On-topic: in principiu, din cate stiu este piata comuna (inca, pana nu iese UK din UE) si nu ai nevoie de nimic daca vinzi online si livrezi prin posta. Firma poate fi in UK fara probleme (si ai dreptate, muuult mai putina birocratie si bataie de cap).

Edited by jm2010, 08 April 2017 - 06:07.


#5
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
O serie de operațiuni efectuate pe teritoriul românesc nu vor fi putea făcute, sau vor fi făcute cu greutate, dacă firma străină n-are sucursală/filială națională.
Și mă refer la contractele cu furnizorii de servicii de transport, cu închirierea de depozite, la plățile/încasările de lei.
Dar fără să știu exact despre ce e vorba, să aduci produse manufacturate manual în UK ca să fie vândute în România mi se pare complet pe dos.

#6
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Sunt curios ce vinzi tu handmade in UK sa fie compatibil cu puterea de cumparare din Ro.

#7
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

 avramseby, on 07 aprilie 2017 - 22:52, said:


3. Ajunse in Romania, produsele vor trebui livrate catre clienti. Ar fi posibila o colaborare cu o firma de curierat din Romania daca eu am firma inregistrata in UK?


Eastlines e un curier foarte bun pentru uk->ro.
Poti sa intrebi la ei pentru oferta.

#8
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006

 retele, on 08 aprilie 2017 - 09:52, said:

O serie de operațiuni efectuate pe teritoriul românesc nu vor fi putea făcute, sau vor fi făcute cu greutate, dacă firma străină n-are sucursală/filială națională.
Și mă refer la contractele cu furnizorii de servicii de transport, cu închirierea de depozite, la plățile/încasările de lei.
Dar fără să știu exact despre ce e vorba, să aduci produse manufacturate manual în UK ca să fie vândute în România mi se pare complet pe dos.

La asta m-am gandit si eu dar, cel putin initial, nici nu as avea nevoie de asa ceva. Singura chestie care mi-ar provoca dificultati ar fi livrarea in RO.

 Kean, on 08 aprilie 2017 - 10:19, said:

Sunt curios ce vinzi tu handmade in UK sa fie compatibil cu puterea de cumparare din Ro.

Sa zicem ca am gasit o nisa care pe care nu am vazut-o asa dezvoltata in Romania. Nu stiu daca exista putere de cumparare dar investitia nu ar fi atat de mare ca sa nu incerc. Greu cu actele si toate cele deoarece din punctul asta de vedere chiar nu stiu de unde sa incep.

 alexa32, on 08 aprilie 2017 - 10:36, said:

Eastlines e un curier foarte bun pentru uk->ro.
Poti sa intrebi la ei pentru oferta.

Pare super accesibil. Multumesc mult!

Edited by avramseby, 08 April 2017 - 16:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate