Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Combatere maracini

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006
Am o mare problema cu terenul din jurul casei (intr-o zona montana) unde dupa 5 ani de curatat mecanic (taiere de suprafata) nu reusesc sa scap de maracini (mai precis maces - rosa canina). Stiu ca ideal ar fi sa-i scot cu radacini cu tot insa terenul e foarte stancos si pe o suprafata de 2000m2 sunt mii de radacini si e foarte greu sa le scot pe toate (si costisitor) intrucat ar trebui sa gauresc tot terenul . V-as intreba daca nu stiti vreo solutie chimica sau alta metoda ca sa-i pot distruge caci daca n-as avea trotuar , mi-ar intra si in casa. Multumesc !

#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Dracu s-o ia de graba ,am citit"combatere mariachi"Posted Image
Cu roundup ai incercat?Daca nu, cauta dupa substante arboricide

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Erbicid total Glyphogan, pus in concentratie putin mai mare cu cativa ml fata de cantitatea recomandata de producator.
Dat o data pe luna, iar vara, la amiaza cand soarele dogoreste tare si vei scapa.

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Scoate cu rabdare cate o radacina-doua pe zi . Nu merge cu erbicd . Au radacini prea adanci . Nu te grabeste nimeni .

#5
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

 MembruAnonim, on 07 aprilie 2017 - 10:47, said:

Erbicid total Glyphogan, pus in concentratie putin mai mare cu cativa ml fata de cantitatea recomandata de producator.
Dat o data pe luna, iar vara, la amiaza cand soarele dogoreste tare si vei scapa.
Vad ca la specificatii scrie numai de plante insa maracinele e un arbust si nu stiu daca-i chiar eficient intrucat are radacini lemnoase si foarte ramificate. O sa incerc si cu asta.

#6
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Tine-ne la curent, si eu am aceeasi problema. Am intrebat la un magazin si mi s-a recomandat un erbicid total(nu i-am retinut numele). Nu l-am luat, fiindca astept sa dea toate frunzele, dar ma cam indoiesc ca va avea efect.

#7
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

 JurasikMan, on 07 aprilie 2017 - 10:50, said:

Scoate cu rabdare cate o radacina-doua pe zi . Nu merge cu erbicd . Au radacini prea adanci . Nu te grabeste nimeni .
In ritmul asta peste vreo 10 ani reusesc sa le scot pe toate si apoi o iau de la capat........ Posted Image
Oamenii locului mi-au recomandat sa le pun sare la radacina si eu m-am mai gandit sa fac o solutie de soda caustica si cred ca o sa incerc mai intai cu astea daca daca nu gasesc un arboricid potrivit....

Edited by johnnydanut, 07 April 2017 - 10:59.


#8
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Eu am dat 2 ani la rand cu glifosat si am scapat de scai si maracini. Erau atat de mari si lemnosi ca nu mergeau cositi. Din al treilea an, ce-a mai iesit i-am smuls primavara inainte de a inflori. Suprafata tot cam 2000 - 2500 mp

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 johnnydanut, on 07 aprilie 2017 - 10:51, said:

Vad ca la specificatii scrie numai de plante insa maracinele e un arbust si nu stiu daca-i chiar eficient intrucat are radacini lemnoase si foarte ramificate. O sa incerc si cu asta.
Nu numai Glyphogan, orice erbicid total patrunde in planta prin frunze si ajunge pana la radacina.
Chiar si plante lemnoase, vita si pomi usuca. Este total, usuca orice.

 johnnydanut, on 07 aprilie 2017 - 10:57, said:

In ritmul asta peste vreo 10 ani reusesc sa le scot pe toate si apoi o iau de la capat........ Posted Image
Oamenii locului mi-au recomandat sa le pun sare la radacina si eu m-am mai gandit sa fac o solutie de soda caustica si cred ca o sa incerc mai intai cu astea daca daca nu gasesc un arboricid potrivit....
Cu sare sau soda caustica distrugi fertilitatea solului si nu mai poti planta sau semana nimic cativa ani.

#10
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

 Argv, on 07 aprilie 2017 - 11:22, said:

Eu am dat 2 ani la rand cu glifosat si am scapat de scai si maracini. Erau atat de mari si lemnosi ca nu mergeau cositi. Din al treilea an, ce-a mai iesit i-am smuls primavara inainte de a inflori. Suprafata tot cam 2000 - 2500 mp
scaii si maracinii nu sunt arbusti ca macesii......

#11
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
incearca sa pui trifoi
daca terenul e neted treci la 2-3 saptamani cu masina de tuns iarba
daca dai cu ierbicid total poti sa cureti terenul doar temporar, ceva tot o sa iasa acolo, posibil macesi sau alte buruieni si mai rele, important e sa nu ramana terenul gol

Edited by Oxigen1234, 07 April 2017 - 12:30.


#12
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005

 Oxigen1234, on 07 aprilie 2017 - 12:25, said:

incearca sa pui trifoi
daca terenul e neted treci la 2-3 saptamani cu masina de tuns iarba
daca dai cu ierbicid total poti sa cureti terenul doar temporar, ceva tot o sa iasa acolo, posibil macesi sau alte buruieni si mai rele, important e sa nu ramana terenul gol
""Stiu ca ideal ar fi sa-i scot cu radacini cu tot insa terenul e foarte stancos""
Trifoi pe teren stancos ?

#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 johnnydanut, on 07 aprilie 2017 - 10:16, said:

Am o mare problema cu terenul din jurul casei (intr-o zona montana) unde dupa 5 ani de curatat mecanic (taiere de suprafata) nu reusesc sa scap de maracini (mai precis maces - rosa canina). Stiu ca ideal ar fi sa-i scot cu radacini cu tot insa terenul e foarte stancos si pe o suprafata de 2000m2 sunt mii de radacini si e foarte greu sa le scot pe toate (si costisitor) intrucat ar trebui sa gauresc tot terenul . V-as intreba daca nu stiti vreo solutie chimica sau alta metoda ca sa-i pot distruge caci daca n-as avea trotuar , mi-ar intra si in casa. Multumesc !
Poti sa pui o poza cu terenul asa cum este acum? Posted Image

Edited by xmanyacs77, 07 April 2017 - 17:33.


#14
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006
Poza 1 este imediat dupa ce am defrisat , a doua este in prima vara dupa curatat iar poza 3 este ceva mai recenta insa din 2007 curat in fiecare an si nu mai scap de ei.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   401.84K   97 downloads
  • Attached File  2.JPG   1.62MB   91 downloads
  • Attached File  3.JPG   1.98MB   88 downloads


#15
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Orice erbicid cu substanță activă glifosat te scapă de ei. Dar trebuie să il dai când au frunze și în doza mai mare decât cea recomandată. Si probabil de mai multe ori.Este un desicant, va da rezultate cu siguranță.

#16
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Nu reactioneaza decat cat sunt in crestere accelerata primavara, pentru ca macesul nu prea are frunze. Iar primavara lastarii de la rugi sunt verzi si pot sa absoarba si prin ei. Pompa in spate si te apuci de treaba la sfarsit de aprilie inceput de mai cand sunt in crestere. Eviti sa dai pe brazi pentru ca ii poate ataca, imbaiezi bine macesii si dupa trei saptamani vezi rezultatul.

#17
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Foloseste si un adjuvant ca sa adere erbicidul mai bine la frunze.
Ca erbicid foloseste molecula celor de la Monsanto, Roundap Ready, ajunge mult mai repede in radacini, patrunde planta mai bine.
Dar vezi ca erbicidele astea totale usuca tot, asa ca daca ai plante ce nu vrei sa le usuci, trebuie sa le feresti.

#18
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

 medelin992, on 10 aprilie 2017 - 08:23, said:

Dar vezi ca erbicidele astea totale usuca tot, asa ca daca ai plante ce nu vrei sa le usuci, trebuie sa le feresti.
Pai asta ma ingrijoreaza cel mai tare ca mai am si ceva livada plantata mai jos plus ca pe acea zona mai am si cativa nuci si braduti . Tot imi spun oamenii locului ca bataranii ii taiau intr-o anumita luna si nu mai cresteau (dar nimeni nu mai stie care-i luna aceea !!!) . Peste gard de mine are cineva un teren fara pic de maracini si doar cu iarba grasa si sunt sigur ca n-a folosit ierbicide ca sa-l aduca in stadiul ala dar din pacate nu mai traieste cel ce l-a curatat ca sa-l intreb......

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate