Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Generare curent cu eoliene

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#1
Macaria_X

Macaria_X

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.03.2010
Buna! As avea cateva intrebari pentru cineva care se pricepe si`mi poate satisface o curiozitate. Inainte de toate, precizez ca habar nu am daca e viabil sau e o gluma. Asa ca as aprecia pareri pertinente in loc de misto`uri gratuite :)

Urmeaza sa construiesc o casa si o vreau cat mai inteligenta dpdv al energiei. Lemne, peleti, etc, nu prea pentru ca nu vreau sa`mi petrec timpul cu chestii de genul... Vreau sa optez pentru full electric: incalzire in pardoseala, boiler electric etc.

Voi monta poate si panouri solare, asta urmeaza sa vorbesc cu cineva din domeniu sa vad ce si cum, insa asta e o alta discutie. Curiozitatea mea si motivatia pentru care scriu aici e data de turbinele eoliene.

Vreau sa cumpar una de 5-7 kw care am inteles ca e destul de puternica (si scumpa desigur). Am inteles ca ar sustine ce vreau eu: incalzire centrala electrica, electrocasnice, 2, 3 tv, 2 pc etc. Nu stiu exact cat ar consuma incalzirea in pardoseala la o casa de 250 mp, dar cu restul, din cat imi dau eu seama, as consuma undeva la 500-600 kw lunar.

Problema ar veni cand vantul nu prea bate sau bate slab si nu se genereaza destula electricitate. Asa ca intrebarea mea de noob curios e urmatoarea:

As putea monta o eoliana verticala, pe un stalp mic, intr`o camera inchisa si sa o alimentez permanent cu un generator de aer/ventilator? sunt ventilatoare care genereaza 10 m/sec vant deci ca si cum ai avea una pe stalp afara si vant foarte bun. Ar fi viabil ca eoliana respectiva de 5kw sau chiar 2 de 3 daca e necesar, sa alimenteze si restul, dar si ventilatorul Trotec TTV 4500 (gasiit detalii pe Alecoair) care sa le tina in continua miscare si astfel sa am curent gratis non stop?

Exista o solutie in care sa nu mai folosesc bancuri de baterii ci sa fie legatura directa? O schema mai simpla ar fi cam asa: o turbina destul de puternica, amplasata undeva intr`o incapere inchisa, care sa dea curent si la casa cu toate cele, dar si la ventilatorul adecvat care sa o tina intr`o miscare continua.

Formul asta e plin de oameni misto si priceputi. Astepta pareri cu mare interes. Multumesc anticipat!

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMacaria_X, on 04 aprilie 2017 - 15:09, said:

...

As putea monta o eoliana verticala, pe un stalp mic, intr`o camera inchisa si sa o alimentez permanent cu un generator de aer/ventilator? sunt ventilatoare care genereaza 10 m/sec vant deci ca si cum ai avea una pe stalp afara si vant foarte bun. Ar fi viabil ca eoliana respectiva de 5kw sau chiar 2 de 3 daca e necesar, sa alimenteze si restul, dar si ventilatorul Trotec TTV 4500 (gasiit detalii pe Alecoair) care sa le tina in continua miscare si astfel sa am curent gratis non stop?
....
La chestia de mai sus nu vreau sa-ti dau un raspuns ca imi tremura degetele de atata haz ...

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,195
  • Înscris: 22.05.2003
Avem o arie dedicata:

https://forum.softpe...668-casa-verde/

Nu stiu daca sa rad sau sa plang la faza cu ventilatorul.
Cine va invarti ventilatorul acela? Pui niste magari sa se invarta in cerc?

Nu exista proces cu randament supraunitar sau 1.

In alta ordine de idei, Romania sta extrem de prost la vant si soare, adica nu le amortizezi pana le expira durata de viata.
Baga banii in izolatie cat mai buna, mergi momentan pe gaz si lasa loc sa poti schimba/adauga CT cu una pe curent electric.

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Si cand te gandesti cati fizicieni au cautat solutia unui perpetuum mobile si ea era colea'sa  Posted Image .Ba e si mai tare , cu surplus Posted Image .

#5
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View PostMacaria_X, on 04 aprilie 2017 - 15:09, said:

As putea monta o eoliana verticala, pe un stalp mic, intr`o camera inchisa si sa o alimentez permanent cu un generator de aer/ventilator? sunt ventilatoare care genereaza 10 m/sec vant deci ca si cum ai avea una pe stalp afara si vant foarte bun. Ar fi viabil ca eoliana respectiva de 5kw sau chiar 2 de 3 daca e necesar, sa alimenteze si restul, dar si ventilatorul Trotec TTV 4500 (gasiit detalii pe Alecoair) care sa le tina in continua miscare si astfel sa am curent gratis non stop?

Pai, nu inteleg de ce te mai chinui cu eoline, nu ocupa spatiu?
De ce nu-ti iei un motor electric care sa alimenteze un generator electric si acesta sa produca curent electric pentru motorul care-l alimenteaza? Nu-i mai simplu? :D

#6
Macaria_X

Macaria_X

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.03.2010

View PostBaxon, on 04 aprilie 2017 - 15:13, said:

La chestia de mai sus nu vreau sa-ti dau un raspuns ca imi tremura degetele de atata haz ...

nu stiu ce e asa mirobolant, dar ma rog. eu doar intrebam daca e viabil, din moment ce ventilatorul respectiv genereaza fix ce ar genera un vant care ar exploata eoliana respectiva, care eoliana ar produce mult curent. am specificat clar ca nu doresc persiflanti, nici nu m`am dat vreun expert. ti`ai irosit 2 minute din viata aiurea. asta e hazul!

#7
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007
ventilatorul il alimentezi la vecinu'  Posted Image

Edited by dhaneey, 04 April 2017 - 15:28.


#8
Macaria_X

Macaria_X

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.03.2010

View PostAdm, on 04 aprilie 2017 - 15:16, said:

Avem o arie dedicata:

https://forum.softpe...668-casa-verde/

Nu stiu daca sa rad sau sa plang la faza cu ventilatorul.
Cine va invarti ventilatorul acela? Pui niste magari sa se invarta in cerc?

Nu exista proces cu randament supraunitar sau 1.

In alta ordine de idei, Romania sta extrem de prost la vant si soare, adica nu le amortizezi pana le expira durata de viata.
Baga banii in izolatie cat mai buna, mergi momentan pe gaz si lasa loc sa poti schimba/adauga CT cu una pe curent electric.

nu magari. daca vroiam magari nu mai intrebam aici. nu ne bagam in chestii de amortizare, nu ma intereseaza! intrebarea mea de noob era simpla. ventilatorul respectiv genereaza fix ce ar genera un vant care ar exploata cum trebuie o eoliana care produce muuuult mai mult cat consuma ventilatorul respectiv. atat.

#9
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
...daca spui o prostie aceasta genereaza si mai multe raspunsuri prostesti deci initiatorul are dreptate in parte. Faza e ca doar informatia se poate multiplica fara sa piarda din substanta si continut, energia nu .
In concluzie daca transformi o energie in alta energie si apoi iar in prima energie acesta este cel mult egala cu cea initiala in caz ideal dar momentan nu pe Pamant. Daca spui o informatie tampita sunt destui care o multiplica prin alte tampenii si se ajunge la o tampenie mai mare ...asta pe Pamant Posted Image si pe forum si pe FB si la TV ...deci in diferite medii

Edited by superm, 04 April 2017 - 15:30.


#10
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
@initiator, eoliana e buna doar in zonele cu vant persistent la viteze de minim 20 km/ora . Poti construi diverse forme/tipuri de "ventilatoare"  care sa-ti transforme energia vantului in lucru mecanic utilizabil pentru a invarti un generator . Totusi, pentru a construi ceva de putere suficienta pentru intretinerea unei locuinte  trebuie sa ai cunostinte temeinice de electricitate iar la module electronice macar sa stii a citi documentatiile echipamentelor ce le vei achizitiona .
Eu zic sa te apuci serios de invatat , intre timp mai aduni si banii necesari .

Edited by pacopaco1967, 04 April 2017 - 15:31.


#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,195
  • Înscris: 22.05.2003
Of, cum sa iti zicem frumos, fara sa te jignesc ca esti prost? Crede-ne pe cuvant ca ventilatorul respectiv ar consuma MULT mai mult decat ar genera eoliana.

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMacaria_X, on 04 aprilie 2017 - 15:25, said:


.... nu ne bagam in chestii de amortizare, nu ma intereseaza! intrebarea mea ...
In cazul asta intrebarea ta nu-si are rostul .
Ca sa intelegi ce vreau sa zic : daca " nu te intereseaza  amortizarea atunci inseamna ca cuantumul investitiei la fel nu te intereseaza . In aceste conditii nu trebuie sa mai faci nimic absolut cu improvizatii si iei direct o centrala pe curent caci suma de consum iti ajunge si pt viata stranepotilor tai => intelegi sau nu ?!

#13
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
...nu mai bine dai drumul la robinetii de la baie si bucatarie si pui un baraj in casa si faci o hidrocentrala ? Mi se pare mai fezabil sa foloseti apa sau focul de la aragaz/butelie sa faci o hidro sau termocentrala ... Un rotor la fosa septica si cand tragi apa se invarte si face curent bio ...
Sigur iesi mai ieftin decat sa folosesti energia electrica care este scumpa fata de apa sau gaz pentru a crea vanturi...
Posted Image Posted Image

Edited by superm, 04 April 2017 - 15:36.


#14
Macaria_X

Macaria_X

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.03.2010

View Postpacopaco1967, on 04 aprilie 2017 - 15:30, said:

@initiator, eoliana e buna doar in zonele cu vant persistent la viteze de minim 20 km/ora . Poti construi diverse forme/tipuri de "ventilatoare"  care sa-ti transforme energia vantului in lucru mecanic utilizabil pentru a invarti un generator . Totusi, pentru a construi ceva de putere suficienta pentru intretinerea unei locuinte  trebuie sa ai cunostinte temeinice de electricitate iar la module electronice macar sa stii a citi documentatiile echipamentelor ce le vei achizitiona .
Eu zic sa te apuci serios de invatat , intre timp mai aduni si banii necesari .

multumesc pentru o parere pertinenta. evident ca nu voi face de capul meu, evident ca voi lucra cu profesionisti in toate aspectele. eram doar curios daca e viabil. pentru ca la cat ma duce pe mine capul, o sursa care genereaza x energie si care e alimentata de ceva care consuma un sfert din cat produce sursa aia, nu pare asa utopic. ma rog, am precizat din start ca nu ma pricep, eram doar curios. o eoliana verticala care produce 3kw e 5000 eur cu toatem inclusiv manopera. 2 din alea, alimentate cu vant corespunzator,, nu produc cat trebuie ca sa alimenteze o casa? eu cred ca da. iar daca vantul e din aer sau generat, cred ca asta e deja irelevant. mersi again!

#15
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Nu merge moshule, eoliana cuplata la ventilator ( :P ); eoliana are randamentul cel mult 0,5 daca e foarte bine facuta (de-alea mari de tot, de 100m inaltime), ventilatorul tot cam 0,5 si tot daca e foarte bine facut
0,5 x 0,5 = 0,25
adica pe inteles, bagi 1 kW si scoti 0,25kW

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostMacaria_X, on 04 aprilie 2017 - 15:35, said:

la cat ma duce pe mine capul, o sursa care genereaza x energie si care e alimentata de ceva care consuma un sfert din cat produce sursa aia, nu pare asa utopic

Capul tau trebuia sa fie mai atent la scoala.

#17
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostMacaria_X, on 04 aprilie 2017 - 15:35, said:

pentru ca la cat ma duce pe mine capul, o sursa care genereaza x energie si care e alimentata de ceva care consuma un sfert din cat produce sursa aia, nu pare asa utopic. ma rog, am precizat din start ca nu ma pricep, eram doar curios. o eoliana verticala care produce 3kw e 5000 eur cu toatem inclusiv manopera. 2 din alea, alimentate cu vant corespunzator,, nu produc cat trebuie ca sa alimenteze o casa? eu cred ca da. iar daca vantul e din aer sau generat, cred ca asta e deja irelevant.
Vreau si eu o masina care sa produca mai multe decat bag in ea ...VREAU ... Nobel scrie pe noi...
Doar fiintele vii produc mai mult decat bagi in ele ... practic ca teoretic nici astea nu sunt chiar asa, la unii mai ales ...

Edited by superm, 04 April 2017 - 15:41.


#18
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostMacaria_X, on 04 aprilie 2017 - 15:35, said:

.....o sursa care genereaza x energie si care e alimentata de ceva care consuma un sfert din cat produce sursa aia, nu pare asa utopic. ma rog, am precizat din start ca nu ma pricep, ....
pai aia e problema, ca "sursa" care genereaza x energie trebuie alimentata de "ceva" care produce mai mult, nu mai putin.

rectific:
ca "sursa" care genereaza converteste dintr-o forma intr-alta x energie trebuie alimentata de "ceva" care produce mai mult, nu mai putin...

Edited by addysoftware, 04 April 2017 - 15:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate