Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Camping in siguranta?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
ionut_coroama

ionut_coroama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 22.06.2008
Salutare tuturor! :) ma gandeam sa fac o iesire de 2 zile cu corturile intr-o zona fara camping privat cu paznic. Pur si simplu intr-un loc amenajat de camping in natura, iar de dimineata pana seara voi fi plecat cu intreaga echipa in drumetie iar corturile vor ramane fara stapan toata ziua. Voi ce-mi recomandati? Sa las cu incredere campingul nepazit in speranta ca nimeni nu se atinge sa distruga corturile sau sa las un om ca sa pazeasca? Voi ce credeti si ce experiente ati avut pana acum? Multumesc :)

#2
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Merg foarte des in camping-uri. De obicei, pun la cort cate un lacat micut pe fermoare. Nu am avut niciodata probleme. Dar numai in campinguri. In natura nu stiu ce sa zic ... Depinde de zona. E destul de riscant. Cauta mai bine un camping ...

#3
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Depinde de zona, asta ai uitat sa zici. Una e sa lasi pe Valea Cerbului la Busteni si alta e sa lasi in Retezat sa zicem. Alti oameni. Pana acum nu am avut prroblema asta. Un coleg a avut o problema in sensul ca a lasat mancare in cort si niste caini de la o stana l-au vizitat :D

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Cel mai sigur e sa lasi un om in camping. Omul respectiv trebuie musai sa stie sa gateasca la ceaun. Cand va intoarceti sa fie tocanita gata.

#5
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Depinde de noroc... te uiti si tu cine mai e in zona... daca vezi masini bune de dus la rabla sau cu cetateni dubiosi (chiar daca e masina scumpa), mai bine lasi "paznic" ca daca vad pe cineva nu dau spargerea.
Hotii se cunosc dupa fata daca ai ochiul format :D

#6
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

View Postionut_coroama, on 04 aprilie 2017 - 09:50, said:

Salutare tuturor! Posted Image ma gandeam sa fac o iesire de 2 zile cu corturile intr-o zona fara camping privat cu paznic. Pur si simplu intr-un loc amenajat de camping in natura, iar de dimineata pana seara voi fi plecat cu intreaga echipa in drumetie iar corturile vor ramane fara stapan toata ziua. Voi ce-mi recomandati? Sa las cu incredere campingul nepazit in speranta ca nimeni nu se atinge sa distruga corturile sau sa las un om ca sa pazeasca? Voi ce credeti si ce experiente ati avut pana acum? Multumesc Posted Image
nu stiu daca ai ales deja locul dar recomand cu caldura http://www.descopera...se-de-sadoveanu
daca mergi pe sebes-transalpina chiar dupa ce s-a terminat lacul oasa undeva intr-o curba, pe stanga ai sa vezi indicatorul cu Valea Frumoasei. am stat 2 zile acolo in drum spre mare si n-am avut treaba cu absolut nimeni. la cateva sute de metri de unde ne-am pus era cabana padurarului si mai aveam cativa vecini dar tot la distante de astea mari gen 1-2km. ne-am lasat lucrurile de valoare in masina, am inchis cortul fara a-l incuia si ne-am vazut de plimbari. nu ne-a vizitat nimeni :)

banuiesc ca depinde si de zona in care mergi si de oamenii care sunt pe langa tine

#7
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View PostXL700VA, on 04 aprilie 2017 - 09:57, said:

Merg foarte des in camping-uri. De obicei, pun la cort cate un lacat micut pe fermoare. Nu am avut niciodata probleme. Dar numai in campinguri. In natura nu stiu ce sa zic ... Depinde de zona. E destul de riscant. Cauta mai bine un camping ...
Esti constient de faptul ca lacatul ala il pui degeaba, nu?
Ba mai mult, ii indica potentialului faptuitor ca e liber la dat spargerea :D

#8
Antirsipowermate

Antirsipowermate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 26.08.2012
Uite, eu am fost aici si este un loc de camping perfect: curte mare, acces la toalete, dusuri, catei, pisici, mancare,WI-FI gratuit etc, la mare distanta de civilizatie fara semnal la telefon si un peisaj de vis . Am stat doar o seara, si mi-a parut rau ca trebuia sa plecam pentru ca era extraordinar. Cand o sa mai fiu in zona o sa trec cu siguranta pe-acolo.

https://www.booking....-dacica.ro.html

Si aici a fost la fel de frumos, dar drumetiile erau cam dificile.

https://www.booking....shp=1#hotelTmpl

Edited by Antirsipowermate, 04 April 2017 - 10:35.


#9
ionut_coroama

ionut_coroama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 22.06.2008
Inteleg! Multumesc ;) planuiesc acum pe valea Cernei. Dupa Baile Herculane, dar si pe oriunde merg ca si chestie generala cat de sigur e sau nu. Oricum o sa las lucrurile importante in masini inchise. Si chestia cu masinile ma pune putin pe ganduri ca sa nu fie sparte masinile tot in timpul zilei.

#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Am stat pe valea cernei nu am avut probleme. Mergi linistit.

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca nu lasi ceva la vedere nu-ti sparge nimeni masina. Sint mai mari sansele sa ai probleme in centru linga politia din vreun oras mare.

#12
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,765
  • Înscris: 01.10.2002
Eu am stans intotdeauna cortul si l-am bagat in portbagaj, avand grija sa nu se vada nimic in interiorul masinii care ar parea interesant. In zonele mai izolate gen Retezat esti paradoxal mai in siguranta, dar aproape de sosea sunt si oameni care nu au nici o legatura cu muntele. Poate sa apara un grup de gratargii cu masini care la plecare sa stranga si cortul tau.

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu poate garanta nimeni siguranta  nicaieri. Colegul Bursul a avut cea mai rezonabila solutie , cu cineva "lasat la vatra " ..eventual cu schimbul , prin tragere la sorti. Faptul ca unii dintre noi am fost undeva unde am riscat si nu s-a intamplat nimic neplacut nu garanteaza ca nu ti se va intampla nici tie . Eu nu as lasa nici cort si nici masina  in locuri izolate .

#14
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postrumlegok, on 04 aprilie 2017 - 10:20, said:

Esti constient de faptul ca lacatul ala il pui degeaba, nu?
Ba mai mult, ii indica potentialului faptuitor ca e liber la dat spargerea Posted Image
Lacatul ala nu e pus chiar degeaba. Are mai multe roluri.
1. Imi da siguranta ca nu a intrat nimeni in cortul meu. Daca dupa ce vin din plimbare in camping gasesc lacatul intact, inseamna ca atata timp cat am lipsit nu a intrat nimeni in cort.
2. Folosesc lacatul numai in camping. Iar in camping este multa lume. Daca nu ai avea lacat, un hot ar intra linistit in cortul tau. Nimeni nu banuie nimic. Dar daca un hot se apuca sa taie lacatul sau sa traga haotic de fermoare ... atunci da de banuit. De obicei in camping mereu e cineva prin preajma. Si hotul nu prea are curaj.

In natura, da acel lacat este pus degeaba. Dar am spus mai sus, mereu merg cu cortul numai in campinguri. Pentru a ma feri de surprize. Si recunosc ca pana acum nu am avut nici una.

#15
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Asa e ca nu stii cat de usor se deschide un fermoar?
Il deschizi mai repede chiar fara sa ai cheita de care sa tragi.
Trust me, un lacat pe fermoar nu iti ofera nici o garantie, ba chiar se deschide mai usor cu lacat pe el :D

Edited by rumlegok, 04 April 2017 - 18:00.


#16
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nu ai cum. Cortul meu are fermoar cu doua ”cheite”(sau cum naiba s-or numi). Una vine din stanga si una din dreapta. Lacatul le uneste. Ca sa le desfaci trebuie sa rupi o cheita. Din pacate nu am nici o poza cu lacatul montat, dar pun o poza cu cortul meu modificata in paint, ca sa intelegi ce zic:
Attached File  1972406_399424740252747_1569457617190275039_n.jpg   337.13K   28 downloads
Cu rosu am pus traseul fermoarului.

Edited by XL700VA, 04 April 2017 - 19:14.


#17
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Esti naiv... cauta pe youtube mai multe informatii... o sa realizezi ca in mai putin de 2 secunde deschizi fermoarul si in 3 secunde il inchizi daca ai mana iute :D

Nici nu o sa iti dai seama ca a umblat cineva la fermoar dupa ce lucreaza baiatul :D

#18
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Da-mi un link de pe youtube. M-ai facut curios ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate