Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

XML to PDF

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postdani.user, on 03 aprilie 2017 - 17:26, said:

S-o luam babeste:
  • XML contine datele formatate sub forma text, usor de inteles de catre calculator si relativ usor de citit de om
  • PDF contine text pozitionat la anumite coordonate, gandit pentru a fi tiparit
  • DTD-ul (lipsa) contine reguli pentru validarea structurii xml-ului

Deci, tu ai datele si-ti lipseste o reprezentare tiparibila. Datele astea le poti afisa intr-o infinitate de moduri, de la a tipari pur si simplu xml-ul si a-l citi apoi manual, la tabele care mai de care care sa afiseze cum vrei tu acele valori.

Daca ei nu-ti ofera raportul sub forma PDF, ceri cuiva sa-ti faca un astfel de raport. Dar ii explici babeste la modul: in celula asta din tabel vreau valoarea EngineCode a VehicleDescription

Nu-ti bate capul cu report.dtd, nu te ajuta.
Eu am inteles ce mi.ai zis, dar cand a venit reprezentantul firmei a ramas si el masca ca aparatul nu scoate pdf. Plus de asta, aparatul are optiunea sa trimit direct, wireless, pe imprimanta acel raport si apare ca in prima poza. Ei la mine si pe inca 3 aparate verificate de mine nu face asta, cu toate ca versiunea veche am vazut.o in actiune in strainatate si scotea automat pe imprimanta.
Oricum, mi.a promis ca in maxim o sapt primesc un raspuns de la ei. Vom vedea. Multumesc inca odata pt raspunsuri

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Tu, cand incarci XML-ul la tine in browser, vezi continutul lui, ca noua ne da eroare.
Daca vezi continutul, adica toate liniile, care la noi nu se vad, ce te impiedica sa dai click dreapta Print, apoi PDF Creator?

#21
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postrosix, on 03 aprilie 2017 - 21:00, said:

Tu, cand incarci XML-ul la tine in browser, vezi continutul lui, ca noua ne da eroare.
Daca vezi continutul, adica toate liniile, care la noi nu se vad, ce te impiedica sa dai click dreapta Print, apoi PDF Creator?
Pai dau print si apare asa.
Nu ma ajutaAttached File  Screenshot_20170403-223254.png   220.15K   19 downloads

#22
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ia vezi aici, dar atasezi si acel dtd

http://www.luxonsoft...rter/xmltoexcel

#23
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Pentru inceput, e bine asa?

Attached Files



#24
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postsorin147, on 05 aprilie 2017 - 09:44, said:

Pentru inceput, e bine asa?
E mult mai bine, macar e mai estetic, multumesc. Astept raspuns de la cei care fac mentenanta sculei, ma gandesc poate e un bug. Scula foloseste Windows CE, poate ultimele update-uri au modificat ceva in  codarea rapoartelor.

#25
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Daca nu reusesti nimic, urla pe aici. :)

#26
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Da, pentru ca suntem doar 11 in toata tara care am achizionat scula, ei cam s-au lasat la mana loc cu suportul. Noroc ca e un baiat bun acolo care intelege ca 7000 de lei fara tva sunt multi bani si mi-a propus sa imi inregistreze scula pe germania, unde au suport full. Tehnic dupa ce ma inregistreaza si o sa am acces la portalul sculei, softul lor va converti automat rapoartele inainte de a le printa. Cica e bagata de vreo 6 luni noua procedura dar nu au considerat ca merita si in Romania.

#27
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
S-a rezolvat?

#28
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Da scuze ca nu am mai postat, problema e ca tot nu stiu cum se face conversia.
Ce e important e ca pot sa scot rapoartele in pdf, dupa  ce le urc in portal.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate