Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Proba angajare în armată

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
robert2315

robert2315

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.12.2012
Salutare Softpedia și bine v-am găsit , am și eu o întrebare și sper că o sa mă puteți ajuta.
Treabă sta inca felul următor am 19 ani și vreau să dau la armată, întrebarea mea este : Ce probe sportive se susțin și în ce constă acestea ? Rog un moderator sa mute topicul daca nu se afla in categoria corespunzătoare, mie aceasta mi sa părut potrivită..

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
Eu cred ca-i nevoie sa specifici unde anume la armata doresti sa ajungi?Adica arma,subofiter,ofiter,etc.

#3
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postrobert2315, on 03 aprilie 2017 - 10:50, said:

Salutare Softpedia și bine v-am găsit , am și eu o întrebare și sper că o sa mă puteți ajuta.
Treabă sta inca felul următor am 19 ani și vreau să dau la armată, întrebarea mea este : Ce probe sportive se susțin și în ce constă acestea ? Rog un moderator sa mute topicul daca nu se afla in categoria corespunzătoare, mie aceasta mi sa părut potrivită..
Du-te la un centru teritorial si intreaba acolo.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Poti incepe de pe acuma sa te pregatesti la alergare, e o proba dura la care multi cad... deci incearca sa iti cresti rezistenta cat mai mult. Cel putin cunostiintele mele ce sunt la politie astfel de probe au avut. Ar mai fi phisologicul pentru unii.
Mergi mai bine si informeaza-te la ei sau pe site-ul lor (trebuie sa existe),,, nu stiu cum se numesc.

Edited by TruculMagic, 03 April 2017 - 11:03.


#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Fizic daca treci test COOPER)alergare) intri.Dar cred ca mai sant si alte probe.  7 ture pista stadion in 12 min.Posted Image

#6
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostMikeSpike, on 03 aprilie 2017 - 11:10, said:

Fizic daca treci test COOPER)alergare) intri.Dar cred ca mai sant si alte probe.  7 ture pista stadion in 12 min.Posted Image
Multi pica testul asta cand dau pentru Pompieri, e cam greu, necesita antrenament.

#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Se da test Cooper la recrutarea MApN? :w00t:

#8
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,934
  • Înscris: 11.07.2016
Probele sunt:
- alergare de rezistenta - 1000 m
- alergare de viteza - 50 m
- aruncare cu mingea medicinala sau cu greutatea
-  tractiuni la bara fixa

Cam asta am dat in 1992 cand am vrut sa intru la scoala de ofiteri.
Acum cred ca s-au eliminate tractiunile.

#9
MGJR

MGJR

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.03.2017
Salutare! Daca esti hotarat sa faci acest pas ar trebui sa demarezi in forta pentru ca de la inceputul lui martie au inceput inscrierile. Uite aici sunt locurile pentru ofiteri de anul acesta scoase la concurs:
Aviatie (Academia Fortelor Aeriene Brasov) http://www.afahc.ro/...mitere_2017.pdf
Forte Terestre(Academia Fortelor Terestre Sibiu) http://www.armyacade...e/2017/mapn.pdf
Forte Navale (Academia Navala Constanta) https://www.anmb.ro/...a_militari.html
Academia Tehnica Militara Bucuresti (Ingineri)  http://www.mta.ro/wp...017-licenta.pdf
Pentru subofiteri:
Scoala de subofiteri si maistri de la Pitesti(Forte Terestre):http://www.ncoacademy.ro/a11.htm     http://www.ncoacademy.ro/a21.htm
Scoala de subofiteri si maistri de la Bobocu(Forte Aeriene):http://www.smmmsfa.ro/wp-content/uploads/2017/03/CIFRA-DE-%C5%9ECOLARIZARE-2017-2018.pdf
Scoala de subofiteri si maistri de la Constanta(Forte Navale):http://www.smmmfn.ro/admitere/Metodologie_Admitere_si_Bibliografie_SMMM_2017_proiect.pdf

Pentru probe sportive mergi la Biroul de Informare si Recrutare din Orasul tau. Acolo vei primi toate detaliile. Dar ar trebui sa te grabesti!

View PostMalus_Dacus, on 03 aprilie 2017 - 11:20, said:

Probele sunt:
- alergare de rezistenta - 1000 m
- alergare de viteza - 50 m
- aruncare cu mingea medicinala sau cu greutatea
-  tractiuni la bara fixa

Cam asta am dat in 1992 cand am vrut sa intru la scoala de ofiteri.
Acum cred ca s-au eliminate tractiunile.
Acum este alergare 2000 m, traseu utilitar aplicativ care contine si tractiuni. Nu stiu exact in ce consta acest traseu pt ca de la an la an s-au mai schimbat.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostMikeSpike, on 03 aprilie 2017 - 11:10, said:

Fizic daca treci test COOPER)alergare) intri.Dar cred ca mai sant si alte probe.  7 ture pista stadion in 12 min.Posted Image

Daca stadionul are 400m, 7 ture ar insemna 2800m, insa in realitate proba e de 2000m.
Mai mult de atat si daca mergi la pas faci 2800 in 12min...3,8(88) m/s e viteza de mers nu f. rapid.
5m/s e viteza de mers repede, si se poate merge fara fuga inca mult mai repede.

Edited by loock, 03 April 2017 - 12:15.


#11
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 18.04.2007
Deci tu, loock, mergi agale cu 14 km/h ! Interesant.

#12
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View Postloock, on 03 aprilie 2017 - 12:14, said:

Daca stadionul are 400m, 7 ture ar insemna 2800m, insa in realitate proba e de 2000m.
Mai mult de atat si daca mergi la pas faci 2800 in 12min...3,8(88) m/s e viteza de mers nu f. rapid.
5m/s e viteza de mers repede, si se poate merge fara fuga inca mult mai repede.

de unde ai scos aberatia?
stiai tu de 5 dar e km/h

Edited by mihnearau1, 03 April 2017 - 12:23.


#13
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Look,am dat testu la 23 ani.FUMAM 2 tigari pe zi si tot nu-l am trecut.aM facut 5,5 in 12.Daca tu crezi ca mergand fortat il faci te faci ,e oki.Dar pt. mine a fost singura oara ca mi-sa pus "pata neagra"pe ochi,alergam da nu mai vedeam,plus saliva era o spuma alba plutea in aer.

#14
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,270
  • Înscris: 06.07.2007

View Postloock, on 03 aprilie 2017 - 12:14, said:


5m/s e viteza de mers repede, si se poate merge fara fuga inca mult mai repede.
5 metri fara a fugi inseamna pentru un om de 1.85 cam 7 pasi in cel mai bun caz. Daca grabesti pasul in 5 secunde vor intra cam 10 pasi.
Poti matale fara sa fugi, sa faci intre  7 si 10 pasi intr-o secunda?
Doar daca esti terminator t1000.

#15
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postdan1980_25, on 03 aprilie 2017 - 12:52, said:

5 metri fara a fugi inseamna pentru un om de 1.85 cam 7 pasi in cel mai bun caz. Daca grabesti pasul in 5 secunde vor intra cam 10 pasi.
Poti matale fara sa fugi, sa faci intre  7 si 10 pasi intr-o secunda?
Doar daca esti terminator t1000.
burtile jos !

#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
La armata din cate stiu baremele minime sunt o conditie minima dar nu suficienta.La o adica daca au 100 de locuri (e un numar dat ca exemplu doar) si ei au 3000 de candidati vor alege mult mai putini chiar daca ar atinge toti baremele.

#17
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008


View Postloock, on 03 aprilie 2017 - 12:14, said:

Mai mult de atat si daca mergi la pas faci 2800 in 12min.
5m/s e viteza de mers repede, si se poate merge fara fuga inca mult mai repede.

Ai greșit calculele sau unitatea de măsură.



#18
MGJR

MGJR

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.03.2017

View Postxeleron, on 03 aprilie 2017 - 13:52, said:

La armata din cate stiu baremele minime sunt o conditie minima dar nu suficienta.La o adica daca au 100 de locuri (e un numar dat ca exemplu doar) si ei au 3000 de candidati vor alege mult mai putini chiar daca ar atinge toti baremele.
De vizita medicala si proba sportiva pot trece 3000, 5000, n000 de candidati, atat timp te-ai incadrat in barem nu iti taie nimeni aripile. In procesul de selectie nu se aplica principiul "tragerii la sorti". Insa cele 100 de locuri vor fi ocupate in ordinea mediilor obtinute la examenele de admitere. La fiecare institutie de invatamant militar se sustine examen de admitere(matematica, fizica, engleza obligatoriu,chimie, biologie etc in functie de ce specializare iti alegi). Deci dupa ce ai trecut de sport si psihologic batalia cea mare se tine la examenul de admitere!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate