Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Antene externe 3g pentru router Vodafone/ Orange.

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Buna , sunt intro zona de munte cu semnal slab la voce și date. Am un router de la Vodafone cu o antena externa de 13,5 dbi. Fara antena , semnalul trece în 2g iar cu antena , prind undeva la 4 mbps. Am cumpărat antena acum 3 ani , și sa cam uzat cablul și cred că și antena . Poate nu de uza antena și cablul așa repede ,dar am tot purtat antena in jurul casei sa găsesc poziția cea mai buna. Acum vreau sa-mi iau alta, și dacă de poate mai buna.
Știți voi ce a mai apărut pe piață , ceva mai de doamne ajuta?  Asi aprecia ajutorul. Mulțumesc.

#2
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
https://pl102156215....SMA_M_TWIN.html

https://www.okazii.r...-ts9-a185768728

eu am luat din ro cu vreo 60 lei.

Edited by BogzaG, 02 April 2017 - 10:47.


#3
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
E cam slabă , oferă 7_11 dbi.

#4
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Pune poze cu antena veche, in special conectorul ma intereseaza.
Ce model de router ai?

Pentru locatii distante se pun antene directionale, Yagi.

Gen: http://www.dipolnet....8.htm?showall=1

Si un DIY:

http://bcbj.org/ante...te_yagi_diy.htm

View PostBogzaG, on 02 aprilie 2017 - 10:46, said:


Daca are pe router conector Main si Diversity, l-ar ajuta. Dar ma indoiesc ca routerul lui are 2 conectori.

Edited by sonnydellmarco, 02 April 2017 - 11:44.


#5
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Eu am un Huawei B310; ştie cineva ceva de antena asta? Miram-aş Gain dBi  88
Attached File  LF-ANT4G01.jpg   122.25K   32 downloads
https :// es.aliexpress.com/item/LTE-Double-Interface-SMA-Antenna-Signal-Booster-Amplifier-for-HUAWEI-B593-B880-B310-B315-B2000/32725330594.html

Edit: nu mă lasă să pun link.

Edited by jobist, 02 April 2017 - 13:30.


#6
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Cui ii place mestereala.


http://www.lan23.ru/...ead.php?t=12671

Castigul ce se poate obtine cu o antena fara parabola e in jur de 21 dBi maxim.

Castigurile afisate pe saiturile chinezesti sunt posibile doar daca incalci legile fizicii.

#7
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
http://traiect.ro/AP...?idproduct=3488
Cam ceva de genul asta . De aici am luat .
Mufa este sma , și a venit atunci când am luato , cu 10 m de cablu gata conectat.
Router cu este huawei b 310.

#8
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
AI probabil cablu RG58 care atenueaza cam 5dBi in cei 10m la 1000Mhz. Daca l-ai deformat si s-a modificat impedanta, la revedere.
Mai bine inlocuiesti cablul ca antena se poate curata/indrepta usor.  
Ar mai fi optiunea cu un cablu mai gros RG8, care ateneaza cam 2.4 dBi la 10m, cu 2 pigtails, unul spre antena si unul spre router. Dar plus atenuarea conectorilor, tot acolo ajungi.
Zic sa inlocuiesti cablul. Daca ai nevoie de mai lult de 10m, mergi cu un RG8 plus pigtails. Asa fac si operatorii la clientii lor, la care instaleaza accesul cu LTE/WCDMA/WIMAX

#9
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Salut!
Evita cat poti pierderile pe cablu! O solutie ar fi sa pui modemul intr-o cutie de calitate si sa-l pui pe stalpul antenei, de acolo sa cobori cu un cablu UTP pana in casa, iar in casa, daca ai nevoie, sa iti pui access point wifi.

Ceva in genul asta.

#10
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Decât să cumpăr un cablu , pe care sa nustiu sa ii mufez , mai bine cumpăr un ansamblu gata făcut. Cablul intra in antena și nu vad cum sa ii scot sau poate trebuie tăiat.


#11
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Posthades, on 03 aprilie 2017 - 09:16, said:

Salut!
Evita cat poti pierderile pe cablu! O solutie ar fi sa pui modemul intr-o cutie de calitate si sa-l pui pe stalpul antenei, de acolo sa cobori cu un cablu UTP pana in casa, iar in casa, daca ai nevoie, sa iti pui access point wifi.

Ceva in genul asta.

stimabile, esti genial! ar scapa de atenuare si alimentarea o poate face prin asa ceva: https://www.alibaba....0142231857.html

castigi din start tot ce ai fi pierdut pe cablu, insa wifi-ul iti va veni din afara, ori mai montezi un AP in casa!

#12
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@sonnydellmarco, corect, singura problema fiind doar ca isi face ceva de lucru cu confectionarea ansamblului aluia. Dar na, daca nu ai alternativa la conexiunea aia, pui mana si bricolezi, ce sa faci.

Edited by biogood, 04 April 2017 - 17:55.


#13
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Sa zicem că tăiem din cablu și il facem de cel mult 2m , apoi il conectez la router, apoi la PC conectez asta    http://m.emag.ro/ada...n/pd/ER7KKBBBM/
Totuși router wireless il vreau în casă iar Atena e undeva sub streașină casei , adică așa il am acuma .  
După ce am citit discuțiile voastre, mi-am dat seama că , cablul și inclusiv mufa sma sunt deteriorate , și de aici pierderea de semnal.
Intreb și eu daca fac asta , e bine?

#14
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003

View Postredbotos, on 03 aprilie 2017 - 18:50, said:

Decât să cumpăr un cablu , pe care sa nustiu sa ii mufez , mai bine cumpăr un ansamblu gata făcut. Cablul intra in antena și nu vad cum sa ii scot sau poate trebuie tăiat.

Nu trebuie sa tai nimic, sau sa mufezi.. Sunt magazine unde gasesti tot ce iti trebuie: Antene cum mufe, cabluri (router-antena) cu mufe la ambele capete. Iti iei unul de X centimetri, cat mai scurt.

Trebuie sa ai in vedere niste posibile probleme.

Antena trebuie sa fie cat mai sus. Daca o pui pe casa...vezi cum te protejezi de trasnet. (pentru asta cred ca trebuie sa vorbesti cu un electrician serios) Daca ai instalatie sau nu e punctul cel mai inalt, posibil sa nu iti creeze probleme.

Alimentarea...daca o fac PoE, asa cum sugera colegul sony, te scapa de a umbla cu 220V pe afara. In anumite situatii poate fi de evitat.

Modemul pus pe antena trebuie racit/incalzit in functie de anotimp. Daca te uiti pe net, mai mult ca sigur o sa dai de un baiat din SUA care a construit o cutie cu ventilator si caldura. :) Si umiditatea o sa-ti creeze niste probleme, probabil si insectele care pot intra prin cutie.

Poti opri wifi-ul de la modemul Vodafone, daca e gen Flybox si are si wifi, sa lasi doar un viitor WIFI din casa. Daca e o zona putin uzitata pe WIFI, poti sa le lasi pe amblele si sa le pui pe canale extreme.

Pentru antene poti sa vezi pe dipolnet.ro . Probabil ei te pot ajuta cel mai bine.

Si una din probleme o reprezinta suma pe care vrei s-o cheltui....pentru ca o sa cheltui ceva bani. :)

#15
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Pai asta este . nu vreau sa cheltui mail mult de 200 dear lei .

#16
geojoking

geojoking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 04.11.2005
Salut,

Am un router Huawei B310, de la Vodafone.
E folosit intr-o zona rurala, cu semnal OK (2/3 linii din cele 5 - din interfata web), respectiv 2/3 linii din 3 (pe aparat).
Viteza pe care o obtin in prezent este aproximativ 15Mbps/15Mbps.

Intrebarea mea este: daca as pune o antena externa Antena 4G LTE MiMo 2×2 (de pe vreausemnal), cu doua mufe de antena externa (cum are routerul) s-ar imbunatati viteza?

Multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate