Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Racire CPU sau chipset fara radiator

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
tiberiu88mai

tiberiu88mai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 18.11.2013
Buna ziua! Apelez la cunostintele dumneavoastra sa aflu daca asi putea raci CPU sau chiar chipset-ul din calculator doar cu concentrare de aer pe ele,fara sa mai folosesc radiatoarele de aluminiu lipite pe ele. De exemplu, construirea unei palnii speciale adaptate la un ventilator de 120 care sa concentreze fluxul de aer direct pe procesor. Deci fara sa mai exista radiatorul care sa absoarba caldura degajata de procesor.Ventilatorul unui cooler raceste practic radiatorul de aluminiu ,nu procesorul in mod direct. Inainte sa dau foc la bloc, astept sfaturile dumneavoastra.    Va salut!           tiberiu

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
un procesor se arde in tacere, moare linistit mai bine zis, nu are nevoie de spectatori, asa ca nu dai foc la bloc.

nu poti face ceea ce vrei tu. e mai mult de scris, insa daca musai vrei sa stii si de ce, incearca sa te interesezi in domeniul numit termotehnica, acolo ti se explica aceste fenomene si de ce ai nevoie de radiator, de ce ai nevoie de pasta termoconductoare, etc.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
SE POATE, DAR MA INDOIESC CA ITI POATE SPUNE CINEVA daca se poate pentru un anume procesor.
am intalnit un procesor, ceva dualcore din seria e de pe la intel, cred, care functiona bine mersi singur.
am ramas cu gura cascata, propitaru'a reusit sa rupa coolerul si ala a cazut, atarna prin carcasa. l-a lasat asa, nu a crezut ca e o problema urgenta, si mergea asa de cateva luni. calculatorul era folosit la metin de dimineata pana noaptea tarziu, si atat.
deci in functie de procesor, sunt care se descurca. eventual daca nu ai nevoie de toata puterea de procesare il subtractezi, asta ar ajuta sa nu ajunga la temperaturi inalte.

Edited by slai, 01 April 2017 - 08:49.


#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006
depinde mult despre ce componente discutam.
teoretic se poate face ce vrei tu, daca acea componenta se incalzeste putin si are suprafata mare.

#5
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,710
  • Înscris: 21.06.2016

 tiberiu88mai, on 01 aprilie 2017 - 08:06, said:

Buna ziua! Apelez la cunostintele dumneavoastra sa aflu daca asi putea raci CPU sau chiar chipset-ul din calculator doar cu concentrare de aer pe ele,fara sa mai folosesc radiatoarele de aluminiu lipite pe ele. De exemplu, construirea unei palnii speciale adaptate la un ventilator de 120 care sa concentreze fluxul de aer direct pe procesor. Deci fara sa mai exista radiatorul care sa absoarba caldura degajata de procesor.Ventilatorul unui cooler raceste practic radiatorul de aluminiu ,nu procesorul in mod direct. Inainte sa dau foc la bloc, astept sfaturile dumneavoastra. Va salut!    tiberiu

Nu.
Un radiator costa bani seriosi, nu-l pune nimeni d eflorile marului. Fara radiator e ca si cum ai incerca sa racesti cafeaua printr-o gaurica suflind mai tare. Trebuie suprafata mare de evacuare a caldurii. Sint zeci de W de extras, cit un bec. Vrei sa fie fierbinte ca un bec?

#6
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Cu concentrare de aer e cam putin. Totusi, daca nu vrei si nu vrei bucata de aluminiu care sa mareasca suprafata de contact/transfer intre procesor si aer, poti folosi lichid, care e mult mai dens si astfel poti elimina metalul intermediar.
Era intr-o vreme un fel de moda cu compuri in acvarii de ulei.

Pe vremuri am avut un GeForce MX440 care avea ventilator direct pe GPU, fara nimic intermediar. Dar probabil ca discutam de vreo 10W or smth.

Si daca te chinuie talentul rau si nu vrei si nu vrei metale deloc (ca intr-un AIO tot ai radiatorul doar ca plasat altundeva), poti face un panou lateral prin care sa circuli apa (sau alt lichid) si suprafata lui este oarecum suficienta pt. a scapa si de ventilator :) Tot ce-ti trebuie e doar o pompa.

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,281
  • Înscris: 27.10.2007
teoretic se poate. practic procesorul este gandit sa disipeze cumva temperatura catre exterior si acolo aceasta sa fie preluata prin contact.transferul termic se face diferit prin flux de aer si contact.
practic nu merita efortul decat daca ai vreo 20-30 de procesoare pe care n-ai dat nimic si vrei sa te joci cu ele.

#8
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
De ce ai face asa ceva?

#9
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
Se poate daca consuma 25w si sufli cu compresorul in el. In nici un caz cu un ventilator de 12 :)).

#10
tiberiu88mai

tiberiu88mai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 18.11.2013

 Dany_Darke, on 01 aprilie 2017 - 08:12, said:

un procesor se arde in tacere, moare linistit mai bine zis, nu are nevoie de spectatori, asa ca nu dai foc la bloc.

nu poti face ceea ce vrei tu. e mai mult de scris, insa daca musai vrei sa stii si de ce, incearca sa te interesezi in domeniul numit termotehnica, acolo ti se explica aceste fenomene si de ce ai nevoie de radiator, de ce ai nevoie de pasta termoconductoare, etc.
Am inteles!

 slai, on 01 aprilie 2017 - 08:41, said:

SE POATE, DAR MA INDOIESC CA ITI POATE SPUNE CINEVA daca se poate pentru un anume procesor.
am intalnit un procesor, ceva dualcore din seria e de pe la intel, cred, care functiona bine mersi singur.
am ramas cu gura cascata, propitaru'a reusit sa rupa coolerul si ala a cazut, atarna prin carcasa. l-a lasat asa, nu a crezut ca e o problema urgenta, si mergea asa de cateva luni. calculatorul era folosit la metin de dimineata pana noaptea tarziu, si atat.
deci in functie de procesor, sunt care se descurca. eventual daca nu ai nevoie de toata puterea de procesare il subtractezi, asta ar ajuta sa nu ajunga la temperaturi inalte.
Ma joc cu calculatorul vechi. Are procesor dual core E6300 ,2.8 Ghz,Intel. Nu e nici o paguba daca il stric.Voi studia putin si despre termotehnica...

 _Smiley_, on 01 aprilie 2017 - 08:53, said:

depinde mult despre ce componente discutam.
teoretic se poate face ce vrei tu, daca acea componenta se incalzeste putin si are suprafata mare.
Imi place procesorul intel dual core E 6300 ,2,8 Ghz pentru ca nu se incalzeste tare in idle.

 vrajitoruldinoz, on 01 aprilie 2017 - 09:15, said:


Nu.
Un radiator costa bani seriosi, nu-l pune nimeni d eflorile marului. Fara radiator e ca si cum ai incerca sa racesti cafeaua printr-o gaurica suflind mai tare. Trebuie suprafata mare de evacuare a caldurii. Sint zeci de W de extras, cit un bec. Vrei sa fie fierbinte ca un bec?
Am inteles!

 theMisuser, on 01 aprilie 2017 - 09:16, said:

Cu concentrare de aer e cam putin. Totusi, daca nu vrei si nu vrei bucata de aluminiu care sa mareasca suprafata de contact/transfer intre procesor si aer, poti folosi lichid, care e mult mai dens si astfel poti elimina metalul intermediar.
Era intr-o vreme un fel de moda cu compuri in acvarii de ulei.

Pe vremuri am avut un GeForce MX440 care avea ventilator direct pe GPU, fara nimic intermediar. Dar probabil ca discutam de vreo 10W or smth.

Si daca te chinuie talentul rau si nu vrei si nu vrei metale deloc (ca intr-un AIO tot ai radiatorul doar ca plasat altundeva), poti face un panou lateral prin care sa circuli apa (sau alt lichid) si suprafata lui este oarecum suficienta pt. a scapa si de ventilator Posted Image Tot ce-ti trebuie e doar o pompa.
Super-idee!

 strongsss, on 01 aprilie 2017 - 09:56, said:

teoretic se poate. practic procesorul este gandit sa disipeze cumva temperatura catre exterior si acolo aceasta sa fie preluata prin contact.transferul termic se face diferit prin flux de aer si contact.
practic nu merita efortul decat daca ai vreo 20-30 de procesoare pe care n-ai dat nimic si vrei sa te joci cu ele.
E clar ca este gandit transferul de caldura prin radiator.

 red46, on 01 aprilie 2017 - 10:38, said:

De ce ai face asa ceva?
Din pura curiozitate,fara frica de a strica ceva ,fiindca calculatorul e amortizat .A intrat in al-IX-lea an de viata.

 Cap-shoot, on 01 aprilie 2017 - 11:08, said:

Se poate daca consuma 25w si sufli cu compresorul in el. In nici un caz cu un ventilator de 12 Posted Image).
Mici si calduroase procesoarele...Am inteles ca nu se poate doar cu aer.

#11
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Poate cu azot lichid? cu aer ar face prea mult zgomot compresorul de care zicea cineva mai înainte.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006

 tiberiu88mai, on 01 aprilie 2017 - 12:01, said:

...........Imi place procesorul intel dual core E 6300 ,2,8 Ghz pentru ca nu se incalzeste tare in idle............

procesorul asta este vechi si (dupa standardele actuale) ineficient. are TDP de 65W, in timp ce procesoarele mai noi au 35W.
pe langa TDP-ul mai mic, procesoarele noi "stiu" sa-si scada automat frecventa cand nu sunt folosite, asta ducand la un consum foarte mic in idle. si la procesoare, consumul e strans legat de caldura ce trebuie disipata.

#13
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,535
  • Înscris: 21.12.2006
Folosesc o carcasa mica la unul din calculatoare, cu spatiu limitat pe inaltime si, cautand solutii pentru montarea unui cooler mai mare decat cel stock, ma jucam cu un cooler AM pe procesor, incercand diverse variante de amplasare. Procesorul functionand, in idle fara racire statea la 55°C. Doar plasand coolerul pe el, prin contact direct, fara pasta termica sau fixare mecanica, temperatura scadea rapid la 33°C. Radiatorul ajuta mai mult decat crezi...

#14
tiberiu88mai

tiberiu88mai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 18.11.2013

 _Smiley_, on 01 aprilie 2017 - 14:54, said:


procesorul asta este vechi si (dupa standardele actuale) ineficient. are TDP de 65W, in timp ce procesoarele mai noi au 35W.
pe langa TDP-ul mai mic, procesoarele noi "stiu" sa-si scada automat frecventa cand nu sunt folosite, asta ducand la un consum foarte mic in idle. si la procesoare, consumul e strans legat de caldura ce trebuie disipata.
Are aproape 8 ani de functionare zilnica nefortat de programe speciale. Cred ca nu se mai fabrica modelul asta...

 nei-k, on 01 aprilie 2017 - 17:04, said:

Folosesc o carcasa mica la unul din calculatoare, cu spatiu limitat pe inaltime si, cautand solutii pentru montarea unui cooler mai mare decat cel stock, ma jucam cu un cooler AM pe procesor, incercand diverse variante de amplasare. Procesorul functionand, in idle fara racire statea la 55°C. Doar plasand coolerul pe el, prin contact direct, fara pasta termica sau fixare mecanica, temperatura scadea rapid la 33°C. Radiatorul ajuta mai mult decat crezi...
E clar !

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Gasesti pe forum computer Games procesoare din seria e cu 20 de lei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate