Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Nedumerire mare in acest univers Apple

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Alerhyet

Alerhyet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.01.2014
Salutare! Sper ca topicul acesta sa nu fie inchis si sa ma lamuresc. Imi pare rau ca am mai deschis inca un topic pe tema aceasta, nu am fost tare lamurit acolo din pacate. Ma gandesc ca majoritatea utilizatorilor din aceasta arie a forumului ma pot ajuta in situatia mea. Detin un iphone 5s luat de nou de la altex de cateva luni (aproximativ 6 luni) care se afla intr-o stare ireprosabila. Pur si simplu m-am indragostit de iOS. Ma tot gandesc si razgandesc sa fac trecerea la un model de iphone un pic mai mare, 6-le ar fi super pentru mine, poate chiar si 6 plus. Am observat ca preturile au ramas destul de wow, un iphone 6 plus este in jurul sumei de 2600 de lei nou. Prin topicul acesta as dori sa ma lamureasca cineva care sunt diferentele intre 6 si 6s, 6 plus si 6s plus. Am tot citit pe internet, m-am uitat in stanga-dreapta si tot nu am reusit sa vad ce si ce nu merita sa achizitionez pana la urma. Sunt foarte surprins ca acest iphone 5s inca functioneaza ireprosabil, nu se blocheaza, nu are lag, face poze foarte faine....singurul dezavantaj fiind bateria care tine foarte foarte putin. Partea cu bugetul un pic cam scartaie pentru ca nu ar fi o prioritate schimbarea telefonului in momentul acesta. Oare la ce pret as reusi sa vand acest 5s? Ireprosabil, fullbox, garantie etc etc. (este ca nou, nu are gram de zgarieturi)

Poate exista persoane care nu vor sa citeasca cat am scris mai sus

Care sunt diferente care se simt intre 6 si 6s, 6 plus si 6s plus? (pe youtube am vazut ca ambele functioneaza perfect, ireprosabil)
Ce pret as putea sa cer pentru 5s-ul meu care este ca nou? Am garantie la el inca un an si jumatate, fullbox, 0 zgarieturi
Ce ziceti de iphone-urile sigilate de pe olx? Merita riscul?
Se simte vreo diferenta intre un 5s si 6s sau 6 plus? La cat de fluid se misca 5s-ul...

Poate o sa existe persoane care o sa ma intrebe de ce vreau sa schimb 5s-ul daca il laud atat. Ecranul este mic si ma deranjeaza, bateria tine relativ putin si, categoric, am un fix sa-mi schimb telefonul.

#2
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Plusul e ala mare.

Am eum- bateria tine foarte mult.

De 6 vorbesc.

#3
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Dureaza 15 secunde sa le pui intr-o comparatie si sa vezi diferentele: http://www.gsmarena....2&idPhone3=7243

#4
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
3D touch-ul e diferenta care se simte intre 6 si 6s (cauta pe youtube sa vezi ce face). Pentru asta m-as duce pe S. Si varianta plus pentru baterie si ecran mai mare. Stiu ca nu se impaca cu bugetul care scartaie dar alege bine daca tot o faci si ai pace 3 ani.
Cat iei pe el nu stiu, poti sa te uiti pe olx dupa preturi.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Schimbarile au fost incrementale.

Eu ai cumparat un telefon deja vechi, iar asta e o problema.

Ca pret/performanta, e de dorit sa cumperi penultimul model.
Te va sluji fara probleme minim 2 ani.

Eu prefer versiunea plus, pentru baterie.

#6
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
Nu mai merita sa iei 6, deja e depasit, ia un 6s sau 6s+. Diferenta intre normal si + e dimensiunea ecranului (evident), bateria care e mai mare si tine mai mult chiar daca e ecranul mai mare, si la 6s+ ai stabilizator optic al imaginii, in rest sunt la fel. Am vazut la qm (desi nu ii recomand din cauza garantiei) 6s+ la 2850 lei acum cateva zile, un pret bun.

#7
Alerhyet

Alerhyet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.01.2014
Va multumesc foarte frumos, pana la urma o sa aleg un model plus, probabil 6s plus.

#8
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,691
  • Înscris: 28.08.2010
6 este destul de lent .. daca treci de la 5s probabil nu o sa vezi mari diferente dar un plus o sa existe si o sa ti se para ca zboara telefonul dar nu e chiar asa. o sa sesizezi insa o diferenta foarte mare pe 6s. plus ca o sa il poti folosi linistit cel putin 2 ani de acum incolo fara sa ai emotii

#9
Alerhyet

Alerhyet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.01.2014
Deci un 6s ma poate tine inca 2-3 ani fara probleme daca il cumpar primavara aceasta?

#10
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
Da. 5s-ul tău e lansat în 2013.
Vezi ca e un telefon mare, butoneaza-l în magazin sa nu zici ca noi suntem de vină dacă nu îți place :) dar merită, mancui bateria :))

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
isi pastreaza asa bine preturile deoarece "clienti" sunt destui care ar face orice ca sa aibe marul ala in mana. Daca scot un iphone 4 la vanzare pe 300lei se bat clientii de la el.

#12
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostTruculMagic, on 31 martie 2017 - 11:19, said:

isi pastreaza asa bine preturile deoarece "clienti" sunt destui care ar face orice ca sa aibe marul ala in mana. Daca scot un iphone 4 la vanzare pe 300lei se bat clientii de la el.

Vorbesti tampenii, abia ab reusit sa dau un 4S impecabil cu 300 de lei, prin septembrie asa.

#13
EMP83

EMP83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 04.12.2014

View PostAlerhyet, on 31 martie 2017 - 06:14, said:

Deci un 6s ma poate tine inca 2-3 ani fara probleme daca il cumpar primavara aceasta?

Hardware este totuși o diferență destul de mare intre 6 și 6s (+). Un procesor mai bun, GPU mai bun și foarte important 2gb de ram fata de 1gb.
Eu am 6S de aproape 1 an și jumătate însă  și la ora actuala este super rapid și fără lag. Anul acest o sa trec la S8 insa nu ca nu mai merge 6s ci ca m-am plictisit de el și de ios. Iphone 6s încă este un telefon care își merită banii.

Edited by EMP83, 05 April 2017 - 14:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate