Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

sa folosesc cont windows de tip limited sau administrator?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Din punct de vedere al securitatii, in cazul in care am UAC activat, exista vreun beneficiu daca folosesc un cont de tip Limited in loc de un cont de tip Administrator? Sau pe un cont de tip Limited am acelasi nivel de securitate care il am pe un cont de tip Administrator?

Motivul pentru care am pus intrebarea e ca vreau sa aflu daca e o idee buna sa continui sa am doua conturi, unul de tip Limited si unul de tip Administrator, si sa il folosesc numai pe cel Limited, sau daca ar fi o idee buna sa simplific si sa am un singur cont de tip Administrator.

Edited by CTU99, 30 March 2017 - 00:58.


#2
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Daca tot tu esti si administrator si user ce rost au doua conturi? La o instalare sau ceva iti cere parola de admin, tu stiind-o ramane alegereaa ta daca o folosesti sau nu, deci nu vad rostul contului de user.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Da, are rost un cont standard/limited si unul administrator, iar cel de administrator sa-l folosesti numai cand vrei sa instalezi ceva sau sa lucrezi "under-the-hood".
Un cont de administrator e mult mai vulnerabil in fata infectiilor, fiindca ruleaza in mod implicit cu drepturi superioare unui cont normal.

Si hai sa fim seriosi, un user obisnuit de cate ori pe zi efectueaza operatiuni care necesita drepturi de administrator? Poate nici macar o data pe saptamana, avand in vedere ca in majoritatea timpului utilizarea PC-ului se rezuma la deschis browserul web, aplicatiile de messenger, rulat jocuri, ascultat muzica sau vizionat filme.

Edited by Hider141, 30 March 2017 - 07:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate