Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

diferenta intre net de 150 si cel de 500 Mbs

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
o intrebare oarecum idioata, dar as vrea sa ma conving de niste chestii. Ce va face pe voi sa alegeti netul de 500 fata de cel de 150 Mbs? Banuiesc ca netul de 150 face fata IDENTIC oricarui joc online (gen dota etc) cu cel de 500. Idem la orice streaming online HD, chiar si 4k streaming, nu exista nicio diferenta intre 150 si 500Mbs, se vede fix la fel.

dpmdv netul de 500 Mbs e doar pt scurtarea timpului de download torente sau alte chestii, eu altceva nu vad! Am dreptate sau imi scapa ceva?

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
o sa platesti mai mult, internetul o sa mearga la fel :)))

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
La abonamentul de 150mb nu poti conecta mai multe device-uri odata; 2-3-4 PC-uri + 2-3 laptopuri + 4-5 tablete + 6-7 smartphon-uri.
Pe cand la abonamentul de 500mb poti !

#4
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

 super8, on 29 martie 2017 - 21:39, said:

La abonamentul de 150mb nu poti conecta mai multe device-uri odata; 2-3-4 PC-uri + 2-3 laptopuri + 4-5 tablete + 6-7 smartphon-uri.
Pe cand la abonamentul de 500mb poti !

Cum nu poti? Aveam conectat pc + laptop(cateodata 2 laptopuri), 2 telefoane si o tableta. Mergea la fel, doar ca viteza de download evident scadea. In afar de download/upload nu simt nicio diferenta

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 super8, on 29 martie 2017 - 21:39, said:

La abonamentul de 150mb nu poti conecta mai multe device-uri odata; 2-3-4 PC-uri + 2-3 laptopuri + 4-5 tablete + 6-7 smartphon-uri.
Pe cand la abonamentul de 500mb poti !

lol

am ramas fara cuvinte...

Edited by Lex404, 29 March 2017 - 21:48.


#6
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Probabil se referea că dacă conectezi mai multe dispozitive internetul incepe să aibă căderi sau sa nu mai meargă bine

#7
fmm_d

fmm_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.03.2017

 dreamtime, on 29 martie 2017 - 21:34, said:

diferenta intre net de 150 si cel de 500 Mbs
350 Mbs. Ia-l pe ala mai mare, acusi incepe sezonul nora pentru mama.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Pentru utilizare normala (browsing/ muzica) merg si 150 de deviceuri la viteza de 150. Nu pica netul, e relativ afectata viteza de incarcare a paginilor. Dar si asa, viteza nu se imparte daca conectezi n deviceuri ci daca le conectezi si folosesti simultan, eventual sincronizat consumul.

Pentru browsing poti pune linistit 3 PC-uri, 5 telefoane, 2 tablete si-un TV pe 2Mbps DSL (ce am acum). Atata timp cat nu folosesti torrent sau nu descarci chestii masive, functioneaza.
Incarcatul e mai grav, te plictisesti pana postezi selfie-ul perfect.

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Te plictisesti defapt la cam orice...pana faci un update (nu neaparat de os),dar mai grav, te chinui cu pozele si cu orice face backup pe cloud,ce ar insemna un backup de filmari/poze pe onedrive/ce vreti voi cu viteza aia,imbatranesti langa el.

#10
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,844
  • Înscris: 07.07.2009

 dreamtime, on 29 martie 2017 - 21:34, said:

o intrebare oarecum idioata, dar as vrea sa ma conving de niste chestii. Ce va face pe voi sa alegeti netul de 500 fata de cel de 150 Mbs? Banuiesc ca netul de 150 face fata IDENTIC oricarui joc online (gen dota etc) cu cel de 500. Idem la orice streaming online HD, chiar si 4k streaming, nu exista nicio diferenta intre 150 si 500Mbs, se vede fix la fel.

dpmdv netul de 500 Mbs e doar pt scurtarea timpului de download torente sau alte chestii, eu altceva nu vad! Am dreptate sau imi scapa ceva?
Ai uitat că la netul de 150 ai super viteza de upload 6 Mbps dar la cel de 500 ai măcar 25 Mbps. :)

#11
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
apropo de browsing....e ciudat, poti conecta lejer cateva laptopuri sa vezi streaming HD simultan pe 150Mbs (in teorie ar trebui sa poti si 20-30 laptopuri, in practica probabil mult mai putine), dar la browsing as zice ca se simte o diferenta la 150mbs fata de 500mbs, depinde de pagina incarcata 1-2-3 secunde probabil tot le simti. Cred ca e din cauza ca streamingul e pe UDP, iar browsingul e pe TCP...

Edited by dreamtime, 29 March 2017 - 22:10.


#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 super8, on 29 martie 2017 - 21:39, said:

La abonamentul de 150mb nu poti conecta mai multe device-uri odata; 2-3-4 PC-uri + 2-3 laptopuri + 4-5 tablete + 6-7 smartphon-uri.
Pe cand la abonamentul de 500mb poti !
Da, hai sa reformulez ca vad ca o dati in "lol-uri" si intelegeti altceva din ceea ce spun [nu stiu daca intentionat sau nu].

Daca ai abonamentul de 150 la internet si conectezi mai multe device-uri, banda la net se va micsora atat de mult incat nu mai poti naviga pe internet daca se vizioneaza filme FullHD ori 4k, downloadezi/uploadezi torente etc.
Daca ai abonamentul de 300 la internet si conectezi mai multe device-uri, banda la net nu se va micsora atat de mult incat sa nu mai poti viziona fime Full HD ori 4k, downloadezi/uploadezi torente etc.

Chiar imi place de voi Posted Image
"eu spun inchideti usa,
voi va jucati cu papusa;
eu spun inchideti geamu,
voi va jucati cu ligheanu"  Posted Image


p.s.:
daca diferenta de pret dintre abonamentul de 150 si 300 e de 5-10 Lei, eu cred ca merita luat cel de 300;
dar hei ! asta e doar opinia mea

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 xeleron, on 29 martie 2017 - 22:04, said:

Te plictisesti defapt la cam orice...pana faci un update (nu neaparat de os),dar mai grav, te chinui cu pozele si cu orice face backup pe cloud,ce ar insemna un backup de filmari/poze pe onedrive/ce vreti voi cu viteza aia,imbatranesti langa el.

Weekendul asta am programat backupul in cloud. Yeey! Abia astept :D

#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Da, hai sa reformulez ca vad ca o dati in "lol-uri" si intelegeti altceva din ceea ce spun [nu stiu daca intentionat sau nu].

Daca ai abonamentul de 150 la internet si conectezi mai multe device-uri, banda la net se va micsora atat de mult incat nu mai poti naviga pe internet daca se vizioneaza filme FullHD ori 4k, downloadezi/uploadezi torente etc.
Daca ai abonamentul de 300 la internet si conectezi mai multe device-uri, banda la net nu se va micsora atat de mult incat sa nu mai poti viziona fime Full HD ori 4k, downloadezi/uploadezi torente etc.

Chiar imi place de voi Posted Image
"eu spun inchideti usa,
voi va jucati cu papusa;
eu spun inchideti geamu,
voi va jucati cu ligheanu"  Posted Image


l.e.:
daca diferenta de pret dintre abonamentul de 150 si 300 e de 5-10 Lei, eu cred ca merita luat cel de 300;
dar hei ! asta e doar opinia mea

Edited by super8, 29 March 2017 - 22:13.


#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 super8, on 29 martie 2017 - 22:12, said:

Da, hai sa reformulez ca vad ca o dati in "lol-uri" si intelegeti altceva din ceea ce spun [nu stiu daca intentionat sau nu].

Daca ai abonamentul de 150 la internet si conectezi mai multe device-uri, banda la net se va micsora atat de mult incat nu mai poti naviga pe internet daca se vizioneaza filme FullHD ori 4k, downloadezi/uploadezi torente etc.
Daca ai abonamentul de 300 la internet si conectezi mai multe device-uri, banda la net nu se va micsora atat de mult incat sa nu mai poti viziona fime Full HD ori 4k, downloadezi/uploadezi torente etc.

Chiar imi place de voi Posted Image
"eu spun inchideti usa,
voi va jucati cu papusa;
eu spun inchideti geamu,
voi va jucati cu ligheanu"  Posted Image


p.s.:
daca diferenta de pret dintre abonamentul de 150 si 300 e de 5-10 Lei, eu cred ca merita luat cel de 300;
dar hei ! asta e doar opinia mea


Poti sa vezi filme 4K si nu se blocheaza nicio banda. Plus ca pentru 4K stabil ai nevoie de ~40Mbps (sau mai putin chiar)
Singura viteza care se simte e cea in descarcarea unor fisiere masive (pachete zip, torrente, etc) insa poti descarca cate vrei, nu-ti va bloca nicio viteza in browsing.
Viteza generala de descarcare este transferata uniform intre deviceuri in functie de cerinte incat sa nu ii pice nici unuia netul.

Daca vrei, poti sa practici asta acasa :)

In alta ordine de idei, viteza in Browser este de obicei mica. Ceea ce conteaza e capacitatea (performanta) device-ului de a afisa contextul transmis. O pagina are ~2Mb, din 150 cate crezi ca poti incarca simultan
Iti zic eu: infinite. Dar nu pe acelasi sistem, va crapa pentru ca nu-l duce memoria/ CPU.

E greu spre imposibil sa sincronizezi downloadul unei pagini web la nivel de milisecunda pentru a pune piedici prin faptul ca-s conectate n dispozitive.


Si tot in practica, daca ne uitam cu 10 ani in urma... :) Sau si mai mult, dar de vreo 10 ani am inceput sa utilizez wifi.

#16
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
O fi, @Lex404 ! nu te contrazic, tu sti mai bine.

#17
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005

 dreamtime, on 29 martie 2017 - 22:10, said:

apropo de browsing....e ciudat, poti conecta lejer cateva laptopuri sa vezi streaming HD simultan pe 150Mbs (in teorie ar trebui sa poti si 20-30 laptopuri, in practica probabil mult mai putine), dar la browsing as zice ca se simte o diferenta la 150mbs fata de 500mbs, depinde de pagina incarcata 1-2-3 secunde probabil tot le simti. Cred ca e din cauza ca streamingul e pe UDP, iar browsingul e pe TCP...
La streaming îţi vin datele de la un singur server, de obicei pe aceeaşi rută, în timp ce în browser iei de la zeci sau sute de servere diferite, care pot fi la mama dracului şi datele vin pe rute diferite. De aici diferenţa de viteză. Mai e şi viteza de procesare în calcul.

#18
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 opsy091, on 29 martie 2017 - 21:42, said:


Cum nu poti? Aveam conectat pc + laptop(cateodata 2 laptopuri), 2 telefoane si o tableta. Mergea la fel, doar ca viteza de download evident scadea. In afar de download/upload nu simt nicio diferenta
Ai incercat tu si nu a mers?
Ia gandeste-te unpic, acum 15 ani, cand netul nu atingea 10 M, oare in firme, unde erau 10 computere, fiecare avea teava lui?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate