Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cadastru

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
wikkiz2

wikkiz2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.10.2009
Buna ziua,

Sunt student, sunt in ultimul an, in anul 4 la USAMVB - Masuratori Terestre si Cadastru.
Sunt motivat si vreau sa fac ceva in acest domeniu cu un prieten care imi este si coleg de camera si coleg de facultate. Nu avem pile, nu avem relatii si nici bani multi.
Inca din anul 2 de facultate am inceput amandoi sa lucram. Am inceput ca si livratori la o pizzerie.
Acum eu lucrez de 8 luni la un antreprenor care se ocupa cu constructiile, iar prietneul meu de 8 luni la o firmulita de cadastru.
Locuim in camin in campusul studentesc.

Abia asteptam sa terminam si noi cu licenta, cu facultatea si sa avem si noi timp suficient sa ne ocupa de ceea ce vrem sa facem. Of doamne, abia astept..

Unde lucreaza prietneul meu e super, a invatat atat de multe.. sunt putin gelos ca eu nu stiu cat stie el.
Eu mai mult am invatat cum sa lucrezi cu o antrepriza, sa vorbesc cu clientii, si viata de santier.
Mai merg cu el in timpul liber pentru a executa diferite lucrari de cadastru pentru ca suntem asociati cu un autorizat si din cand in cand suntem norocosi si mai facem si noi un ban in plus.
Chestia importanta e ca mereu cand merg cu el ma invata si imi arata tot ce stie. Posted Image

Asta a fost pe scurt povestea mea. Prin ea sper sa cunosc oameni frumosi si care m-ar putea ajuta si daca se poate de ce nu.. sa ajut si eu, cu cel mai mare drag Posted Image


Nu prea ne descurcam sa facem documentatiile. Exista vreo posibilitate de a invata treaba asta online?
Tot ce am reusti sa gasesc pe intenert a fost actele necesare diferitelor activitati de cadastru Posted Image

Edited by wikkiz2, 29 March 2017 - 14:07.


#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Nu stiu cum sta treaba in domeniul asta, dar de exemplu la arhitectura mai efectuezi si 2 ani de stagiu pana sa poti da examen si sa poti profesa pe cont propriu ca arhitect.

Sunt destul de sigur ca si in cazul topografilor e la fel, si in felul asta in perioada de stagiu inveti exact cum sa intocmesti documentatiile cadastrale.
Mai multe detalii aici.

Edited by Hider141, 29 March 2017 - 14:30.


#3
wikkiz2

wikkiz2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.10.2009

View PostHider141, on 29 martie 2017 - 14:27, said:

Nu stiu cum sta treaba in domeniul asta, dar de exemplu la arhitectura mai efectuezi si 2 ani de stagiu pana sa poti da examen si sa poti profesa pe cont propriu ca arhitect.

Sunt destul de sigur ca si in cazul topografilor e la fel, si in felul asta in perioada de stagiu inveti exact cum sa intocmesti documentatiile cadastrale.
Mai multe detalii aici.

Da, asa este. Este nevoie de experienta pana te poti autoriza. Momentan noi colaboram cu un autorizat in sensul ca daca nu are timp, mergem noi si ne ocupam de masuratoare. Sau daca avem clientii nostri, ceea ce se intampla cam greu.. ceva foarte rarut pentru noi momentan ..

Edited by wikkiz2, 29 March 2017 - 14:40.


#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Nu numai ca architect, cum s-a spus mai sus, ci si ca inginer, iti trebuie mai intai o practica si o vechime (dovedita), in domeniu, in campul muncii, de 2-3 ani.
Dupa care dai exament pentru a putea obtine drept de semnatura (si sa ai stampila).
Si iti mai trebuie si echipamente, care nu sunt chiar foarte ieftine; cele la mana a doua, desigur, ca altfel...
Si, apoi, ceva relatii si musterii. Ca sa iti poti scoate banii de salarii, de deplasari, impozite etc.
Succes!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate