Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Protectia datelor personale si a informatiilor confidentiale

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Dezbatem, discutam despre datele noastre personale. CNP, cod PIN, cod PUK, parole, acte care nu ne mai trebuiesc, dar sunt trecute pe ele date confidentiale. Ce faceti cu ele? Va protejati cat de cat datele personale sau va doare la banana? Ce faceti cu copiile de buletin care nu mai sunt bune? Le aruncati la gunoi pur si simplu sau rupeti marunt hartia?

Sfaturile si recomandarile sunt binevenite.

Eu mi-am luat un recipient unde imi ard toate hartiile care contin nume, adresa, conturi bancare etc. etc.

Poate in Romania inca nu se practica furtul datelor personale insa prin alte tari:

În Canada, numeroase informaţii cu caracter personal din peste 33 de milioane de conturi, ale unui astfel de site, au fost furate şi făcute publice recent. Două dintre persoane au ajuns chiar şi la sinucidere după ce au fost asociate cu acest scandal.
Doar în primele şapte luni ale anului peste 70 de plângeri privind posibile colectări şi dezvăluiri ilegale de date personale pe Internet au ajuns la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal.
Cu toate că mulţi dintre utilizatori spun că ştiu ce măsuri de precauţie trebuie să-şi ia, reţelele de socializare sunt totuşi pline cu datele personale ale milioanelor de utilizatori.
Specialiştii îi sfătuiesc pe utilizatori ca atunci când accesează un site intra cartonsă verifice dacă acesta foloseşte cookie, o aplicaţie prin care hackerii pot cu uşurinţă să acceseze orice IP de computer. De asemenea, dacă un anumit site le cere utilizatorilor date personale, aceştia trebuie să verifice cu atenţie politica de confidenţialitate a datelor.
Un alt aspect, care trebuie luat în considerare este că odată ce utilizatorul decide încheierea activităţii pe acel site, atunci poate solicita ştergerea datelor personale furnizate anterior.

Edited by Bursul, 29 March 2017 - 12:16.


#2
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
La threadul acesta ar trebui să se aboneze AppleS, care dorește să-și șteargă orice urmă de prezență pe saitul Dante International.

#3
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Le ard pur si simplu.
Hartiile ce contin date personale, nu se arunca, se distrug. Focul e cea mai simpla si la indemana cale.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E pentru Canada sau Romania? In Romania de obicei nu reusesti sa faci tu ce vrei cu toate actele si mergind fizic pe la nu stiu cite ghisee. Evident pe calculator e bine sa ai grija, sa nu te trezesti cu un ransomware sau ca iti fura careva contul pe softpedia (sic!), daca ai vreo prezenta online importanta (asta insemnind chiar si numai o adresa de email pe care vrei sa o folosesti) - domeniu+backup (nu sa stai ca ti-a blocat yahoo contul si ai pierdut si adresa ta super-importanta si 11 ani de emailuri).

Iar la fizic cel mai nasol e cu maimuta aia care se pune pe automat si-ti scaneaza banda cardului (+camera sau un keypad fals sa-ti ia PIN-ul) ca acolo chiar ti se duc banii si e greu sa demonstrezi ca nu ai fost tu.

In rest cardurile vechi taiate, hirtiile tocate cu un tocator de-ala de cel mai prost ca imi era lene sa le rup (aveam o groaza de rupt dupa ce mi-am luat un scanner de-ala caruia ii dai teancul si le scaneaza pe toate).

View PostBursul, on 29 martie 2017 - 12:15, said:

Specialiştii îi sfătuiesc pe utilizatori ca atunci când accesează un site intra cartonsă verifice dacă acesta foloseşte cookie, o aplicaţie prin care hackerii pot cu uşurinţă să acceseze orice IP de computer.

Softpedia foloseste cookie, reformatati cu totii calculatoarele, e nasol!

#5
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008

View Postcalinkgb, on 29 martie 2017 - 12:27, said:

Le ard pur si simplu.
Hartiile ce contin date personale, nu se arunca, se distrug. Focul e cea mai simpla si la indemana cale.
Asta pentru că locuiești la casă probabil. Imaginează-ți-l pe unu' care locuiește în apartament dând foc la hârtii în chiuvetă.

#6
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
...cu detectorul de fum în funcțiune.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Multi dau regulat foc la un amestec de hirtie, clei, iarba si alte chestii si chiar sustin ca le place fumul. Pina anul trecut aia mai nesimtiti o faceau si prin firme, restaurante, etc.

#8
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

View Postfflloorryynn, on 29 martie 2017 - 12:41, said:

Asta pentru că locuiești la casă probabil. Imaginează-ți-l pe unu' care locuiește în apartament dând foc la hârtii în chiuvetă.

Evident ca stau la casa.
Ce fac cei de la bloc, e fix treaba lor, eu ma refeream la propria mea persoana.

View Postspider_zero_sapte, on 29 martie 2017 - 12:50, said:

...cu detectorul de fum în funcțiune.

Stand la casa am curte, gradina, etc.
Da, stiu, poluez.
Surpriza - NU-MI PASA!

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View Postfflloorryynn, on 29 martie 2017 - 12:41, said:

Asta pentru că locuiești la casă probabil. Imaginează-ți-l pe unu' care locuiește în apartament dând foc la hârtii în chiuvetă.
Iei o oala de fier sau o galeata o pui pe balcon si dai foc la hartii. Eu asa fac.
Daca n-ai balcon atunci e nasol :D

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBursul, on 29 martie 2017 - 12:15, said:

sau va doare la banana?

Exact.

View Postcalinkgb, on 29 martie 2017 - 12:27, said:

Le ard pur si simplu.
Hartiile ce contin date personale, nu se arunca, se distrug. Focul e cea mai simpla si la indemana cale.

Un spion adevarat,care de-abia asteapta sa-ti ia locul de moderator pe forum,va sti sa citeasca si-n cenusa.
Si sa faci bine sa ma crezi Posted Image

#11
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

View Postcalinkgb, on 29 martie 2017 - 13:06, said:

Evident ca stau la casa.
Ce fac cei de la bloc, e fix treaba lor, eu ma refeream la propria mea persoana.



Stand la casa am curte, gradina, etc.
Da, stiu, poluez.
Surpriza - NU-MI PASA!
Păi nu la tine personal făceam referire. Doh!

View PostBursul, on 29 martie 2017 - 13:08, said:

Iei o oala de fier sau o galeata o pui pe balcon si dai foc la hartii. Eu asa fac.
Daca n-ai balcon atunci e nasol Posted Image
Știm. A apărut și la știri.

View Postf300, on 29 martie 2017 - 13:00, said:

Multi dau regulat foc la un amestec de hirtie, clei, iarba si alte chestii si chiar sustin ca le place fumul. Pina anul trecut aia mai nesimtiti o faceau si prin firme, restaurante, etc.

De unde știi că-i regulat amestecul.
Poate conține informații random, pe suport divers.

”-Băh, derbedeilor, da ce-i cu fumul ăsta, ce faceți aici?
-Distrugem documente secrete, nenea.
-Bine, mă! Am crezut că fumați, că vă lua mama dreaq.”

#12
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

View Postadisz, on 29 martie 2017 - 13:39, said:


Un spion adevarat,care de-abia asteapta sa-ti ia locul de moderator pe forum,va sti sa citeasca si-n cenusa.
Si sa faci bine sa ma crezi Posted Image

:roflmaofast:

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Numai cecurile trimise de credit carduri cu adresa mea le dau prin shreader, restul, la recycle

#14
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
Cred că multă lume încă le mai duc la toaletă. Le folosesc pe post de hârtie igienică Posted Image

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Hartiile de care nu am mai avut nevoie dar aveau date personale le-am distrus.

Parolele le am in cap, folosesc exclusiv parole diferite (Upper case + lowe case + cifre + simbol) de uneori nici eu nu mai stiu ce parola am setat pe undeva si nu de putine ori mi se intampla sa le schimb. La Paypal cel putin cred ca le schimb la 2 luni.

Le mai tin in Chrome, am o pseudo incredere in Google. Dar nici de acolo nu mai stiu sa le iau ca imi cere ceva parola la windows si nu merge niciuna (nici Pin-un de log in, nici parola de la contul MS, chelea manzului)

PIN-urile la card le am diferite si mai nou le pot schimba direct din BT24.
De asemenea, nu tin bani in contul de card. La nevoie (plata sau extragere) fac un transfer intre conturi. Dureaza 5 secunde. Paranoia :)

Am trimis luna asta cereri sa-mi fie sterse datele, in special numarul de telefon, din diverse baza de date care ma spamau si ne fiind in RO nu ma mai interesau (Billa de ex).

Numarul de cont, IBAN, nu-l consider data cu caracter personal. CIne-l gaseste nu poate face nimic cu el, doar sa-mi trimita bani. Ii multumesc (desi nu s-a intamplat pana acum asa ceva, sa-mi ajunga bani din greseala in cont...doar la Orange, am primit 40 EUR de la cineva. Multumesc acelui cineva :) )

#16
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Noi personal le dam pe foc dar ce fac alte institutii cu copiile documentelor noastre...
S-au gasit la groapa de gunoi saci cu sute de dosare de la diverse unitati spitalicesti  in care aveai acolo si bolile de care sufereai nu numai CNP-ul si ...alte copiii...
Aia ar trebui intrebati ce fac cu acele dosare....
Daca le-ar da si ei pe foc macar ar face caldura la bolnavii din spital...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate