Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Casco la Groupama sau Uniqa?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Ofertele sunt similare ca pret, nu ma astept in mod special sa le si folosesc dar pentru linistea creierului ....

Presupunand insa ca ajung sa folosesc asigurarea, care din cele 2, (presupunand ca le-ati folosit si nu din auzite) este mai ok in relatia cu clientii, plata daunelor, furtului, etc?


Nu-mi recomandati altele, doar astea doua au ramas pe lista.

Thanks!

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Eu personal nu am CASCO, insa din cat am bantuit pe aria auto, nu s-a plans nimeni de Groupama.

#3
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Groupama, clar. Am la ei CASCO de ceva ani, am mai si avut nevoie sa il folosesc si sunt foarte ok pentru cat platesc.
Nu e chiar ca la Allianz, dar nici pretul nu e acelasi.

#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Groupama (clar).

PS. Uniqa nu sunt fostii Unita?

#5
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Recomand la Groupama din experiență personală; se mișcă foarte bine (ca timp) când vine vorba de deschidere dosar de daune. Câteodată chiar în aceiași zi cu dauna te rezolvă.
Cu decontatul n-au fost probleme, că nu fac absolut nici un fel de comentariu cu privire la alegerea service-ului.

#6
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Eu am avut la Uniqa doua daune in parcare, impreuna aproape de 4.000 €  -  plafon schimbat si ceva vopsire extra, dupa o furtuna care a rupt copaci, apoi, la vreo doua luni diferenta, vandalism, toata partea stanga a masinii revopsita.
Foarte multumit de cum s-au miscat, n-au comentat nimic in privinta service-ului (reprezentanta, Tiriac Auto), decontare directa, acordul de plata trimis in cateva ore.

La deschiderea dosarului de dauna (primul) intrasem la idei, recunosc, sistemul lor este cu programare, si nu reuseam deloc sa-i prind la telefon.  Pana la urma am trimis mail sambata, m-au sunat luni (spre sfarsitul programului), m-au programat, parca, miercuri, cam pe la ora 16, pe la ora 17 deja eram cu masina-n service, la Tiriac, sa faca si ei constatarea lor si sa comande piesele.

Edited by Barboso, 27 March 2017 - 17:41.


#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Fa-ti la compania la care ai asigurarea obligatorie

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Am lucrat cu Grupama si nu au fost probleme.

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Groupama.

#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Am avut la Groupama. Destul de scump pentru ce ofereau, dar.... "când e să fie, e, bă."
Nu au chițăit nimic când m-am dus la ei și le-am cerut vopsirea întregii tinichele pentru că aveam o ușă șifonată.
Au vopsit-o, deși un polish ar fi fost suficient.

Dar asta se întâmpla prin 2011.

Edited by sfantu.dracu, 27 March 2017 - 21:48.


#11
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Multumesc :)

Avand in vedere majoritatea fara probleme la Groupama, alegerea este destul de evidenta.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 Mr_Woppit, on 28 martie 2017 - 00:04, said:

Multumesc Posted Image

Avand in vedere majoritatea fara probleme la Groupama, alegerea este destul de evidenta.

Asigurarea obligatorie la cine o ai?

#13
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 Tsunnnami, on 28 martie 2017 - 11:36, said:

Asigurarea obligatorie la cine o ai?

Omniasig.

Nu, nu fac la ei casco.

Edited by Mr_Woppit, 28 March 2017 - 11:46.


#14
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Cu Grupama am avut o experienta foarte buna acum vreo 4 ani. Dublu accident (in 4 zile mi-a fost lovita masina de doua ori) rezolvat cu regres rapid si fara nici o problema.
Am mai avut Casco la Allianz - prompti si bine orientati catre client. Pe astia nu i-am ales eu, ci i-am mostenit de la leasing. Am rezolvat cu ei fara nici o problema doua incidente.
Ultima experienta este cu Generali - sunt subestimati de clienti. Din punctul meu de vedere am fost servit la fel de bine ca si de ceilalti doi de mai sus. Cu Generali am mai avut o despagubire pe asigurare de sanatate (indemnizatie pentru interventie chirurgicala), la fel de prompt rezolvata.
Deci, dpdv servicii as recomanda pe orcicare dintre cei trei. Dpdv preturi, Aliantz si Generali sunt cam la paritate iar Groupama cam scump.

Toti asiguratorii au in pachetul de baza avarii din accident si din "dezastre" naturale. Apoi vin unele riscuri pe care unii le au in pachet iar atii le au optional. In fine raman unele riscuri pe care mai toti le au la optionale. De aceea ti-as sugera sa nu alegi neaparat dupa recomandari. Poate cel mai bun pentru mine nu este la fel de bun pentru tine. Deci tine cont de recomandari, dar alege dupa nevoile personale.Dau un exemplu fictiv. Compania A are in pachetul de baza "apa la motor", adica avarii cauzate de intrarea intentionata in zone inundabile ( parchezi intr-o zona cunoscuta cu risc de inundatii), dar nu te asigura daca conduce altcineva masina in afara de titular. Cumperi o astfel de asigurare, la recomadarea de pe forum, daca tu nu mergi niciodata la pescuit iar masina o mai conduce sotia din cand in cand? Sunt asigurari care includ avarii la roti, altele nu (sau includ optional). Sunt unele care includ rotile doar daca sunt avariate secundar in urma altui eveniment asigurat. Daca dai in groapa si rupi roata, ramai cu buza umflata ca nu te despagubeste. Vrei sa pleci in vacanta "decat" pana la bulgari, e bine sa ai o asigurare care acopera si in strainatate. daca nu-i in pachet, vezi daca are optiune platita suplimentar. Vrei sa fi asigurat imporiva rozatoarelor la motor, la fel, unii asigura altii nu. Etc, etc.
Asadar iti recomand sa iti alegi asigurarea/asiguratorul in primul si in primul rand dupa nevoile/dorintele personale. Si doar apoi dupa recomandari si pret.

Edited by yetiro, 28 March 2017 - 19:27.


#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 yetiro, on 28 martie 2017 - 19:25, said:

Deci, dpdv servicii as recomanda pe orcicare dintre cei trei. Dpdv preturi, Aliantz si Generali sunt cam la paritate iar Groupama cam scump.
To'arsu Super sef a spus ca are de ales doar intre Groupama si Uniqa, deci se orienteaza el ce pachet alege la asigurator.

Cat despre preturi... asa cum am zis si eu si tu, Groupama le are ceva mai sus.
Pe cand aveam la ei asigurarea plateam o suma destul de mare pentru cel mai chior pachet oferit de ei. Fara franciza.

Apoi am trecut la Alliantz, unde pentru un pret cu 30% mai mic aveam absolut tot ce puteau oferi ei. Cu franciza.
Dupa vreo 4 ani, cand m-am dus la Alliantz pentru retusuri au deschis 4 dosare, pe care le-au rezolvat prompt, dar apoi nu au mai dorit sa reinnoiasca polita. :)

#16
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Poate acum ceva timp pentru ca cel putin in cazul meu, conducand ceva ani masina de firma, nu am avut tangente directe cu niciun asigurator iar acum, pe masina personala, nu apar la ei, prin urmare, atat Alliantz cat si Generali mi-au dat oferte in jurul la 1000 euro pe an.

Omniasig sunt intr-o lume speciala a lor, cu erori in sistem si alte aventuri, restul sunt doar sa fie iar astia doi, Uniqa si Groupama par sa fie mai ok iar oferta la amandoua firmele, este undeva cu vreo 300 si ceva de euro mai mica, pentru pachetul maxim de ... chestii care se pot intampla cu 10% fransiza.

Edited by Mr_Woppit, 29 March 2017 - 15:11.


#17
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
RCA-ul la cine il ai? Pentru ca pretul pentru CASCO poate fi mai mic (o reducere), daca vine la pachet si cu RCA.
Depinde si de vechimea ta ca si client al companiei respective. Daca mai ai si alte asigurari la ei (casa, pensie etc).

La fransiza, daca ai avut dauna, in anul urmator automat ai fransiza (cea mai mica).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate