Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

2 masele cariate

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
MasterJoker

MasterJoker

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.03.2017
Salut.
Am 17 ani, am 2 masele cariate tare, una in dreapta jos si una in stanga jos, cariate pana in radacina, aceste 2 carii sunt destul de vechi, desi ma spal in fiecare zi de 2 ori pe dinti si folosesc ata dentara, nu am o alimentatie prea sanatoasa, n-am fost niciodata la  un dentist, mai nou mi s-a mai spart o masea, nu stiu sigur daca e cariata, dar probabil este. De vreo 3 zile ma doare ingrozitor, parca maxilarul superior imi apasa pe masea, nu prea pot sa mananc nimic, si daca apas pe dinte ma doare, noaptea nu prea pot sa dorm de durere.
Intrebarea mea este..ce imi recomandati sa fac? Vreau sa ma duc la dentist, dar mai intai vreau sa aud parerea voastra

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View PostMasterJoker, on 27 martie 2017 - 15:26, said:

Salut.
Am 17 ani, am 2 masele cariate tare, una in dreapta jos si una in stanga jos, cariate pana in radacina, aceste 2 carii sunt destul de vechi, desi ma spal in fiecare zi de 2 ori pe dinti si folosesc ata dentara, nu am o alimentatie prea sanatoasa, n-am fost niciodata la  un dentist, mai nou mi s-a mai spart o masea, nu stiu sigur daca e cariata, dar probabil este. De vreo 3 zile ma doare ingrozitor, parca maxilarul superior imi apasa pe masea, nu prea pot sa mananc nimic, si daca apas pe dinte ma doare, noaptea nu prea pot sa dorm de durere.
Intrebarea mea este..ce imi recomandati sa fac? Vreau sa ma duc la dentist, dar mai intai vreau sa aud parerea voastra


Pai in cazul asta deschide gura ca o sa te operam noi repede, punem doua trei plombe si rezolvam treaba nu mai ai probleme.

Si acum ceva on topic, du te la doctor cat mai repede posibil, altfel o sa risti mari complicatii daca zici ca dintii sunt deja macinati de carie. Nu e de gluma cu dentura mai baiete.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pune poze . Noi am vazut si lucruri mai nasoale pe aici . Bubite pe oua , fisuri anale , dovada unei paradontoze , o s©ula stramba , cateva tate mai lasate ( stanga decat dreapta ) ....acum ce ne-ar costa sa ne dam cu parerea si vis-a-vis de maselele tale ?

Edited by JurasikMan, 27 March 2017 - 15:33.


#4
satanmicin

satanmicin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 17.03.2017

View PostMasterJoker, on 27 martie 2017 - 15:26, said:

Vreau sa ma duc la dentist, dar mai intai vreau sa aud parerea voastra
Cred ca stii deja care e parerea noastra, chiar e nevoie s-o mai spunem?

#5
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostMasterJoker, on 27 martie 2017 - 15:26, said:


Recomand vizita la dentist, iti va spune exact (dupa investigarea initiala) ce ai si veti face un plan de tratament impreuna.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
hm, eu te-as intreba mai degraba daca iti permiti costurile pentru a-ti pune la punct dantura.
daca te vei duce la dentist, cu siguranta acesta iti va mai gasi si alte probleme, pe langa cele 3 masele despre care ai povestit tu.
inainte sa te duci la dentist, ar fi bine sa-ti faci o radiografie panoramica a danturii (daca ai un cabinet de radiologie dentara in localitatea ta, care sa faca acest tip de radiografie, intreaba daca iti pot face fara trimitere/recomandare de la dentist).
vei scuti timp, la prima vizita la dentist acesta iti va recomanda acelasi lucru sau macar radiografie dentara pentru cele 3 masele cu probleme.
decat sa te iradiezi de mai multe ori, faci o singura radiografie panoramica si gata, stie dentistul ce are de facut mai departe.

#7
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017
probabil te-ai infectat acolo si va fi nevoie de operatie:)..e cam nasoala treaba cu operatie si e si destul de scumpa:|.

#8
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
Sunt oameni care se tem de doctori... Mai ales de dentisti. De vreo 3 zile ma dor dinții iar eu ii tot clătesc cu apa calduta cu sare+ bicarbonat de sodiu ( praf de copt).

#9
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Nu te mai speria degeaba, ca nu ai nici o carie.

Ai avut carii inainte sa se sparga maselele. Acum ai doar niste resturi care trebuiesc extrase. Parerea mea e sa te speli pe dinti de 3 ori pe zi si sa incerci sa rezisti. Nu te duce la nenorocitii aia de dentisti ca te jupoaie de bani.
😕

View Postthemaestrulyoda, on 02 aprilie 2017 - 03:57, said:

Sunt oameni care se tem de doctori... Mai ales de dentisti. De vreo 3 zile ma dor dinții iar eu ii tot clătesc cu apa calduta cu sare+ bicarbonat de sodiu ( praf de copt).

Deci tie iti e frica sa mergi la dentist, nu cumva sa te doara ceva. Si atunci preferi sa stai acasa si sa mori de durere. Foarte logic si foarte inteligent!

#10
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
Barbosa: mi-a trecut durerea! Apa călduță cu sare iodata si bicarbonat de sodiu mi-a luat durerea. Totuși cred ca va trebui extras nervul. Când mestec ma doare! Ma duc luni la policlinica sa văd.

#11
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Daca a trecut durerea nu inseamna ca a trecut si cauza durerii.

#12
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
O sa-mi pună injecție(anestezie), or sa-mi omoare nervul (descoperit) , o sa-l scoată... după care ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate