Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Obtinere rezidenta fara loc de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 31.05.2016
Va salut,
Am nevoie de cateva informatii, de la cei care le detin.
Am inteles ca se poate obtine rezidenta fara a avea un loc de munca in Italia, daca ai intr-un cont aprox. 6000 euro.
Ce alte acte  mai sunt necesare - si ce costuri implica procedura?
Cat timp este valabila rezidenta obtinuta astfel - si cum se prelungeste? Se poate obtine cetatenia dupa 4 ani de rezidenta?

Multumesc anticipat celor care-mi vor raspunde!

#2
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 EugenCernat, on 26 martie 2017 - 11:51, said:

Va salut,
Am nevoie de cateva informatii, de la cei care le detin.
Am inteles ca se poate obtine rezidenta fara a avea un loc de munca in Italia, daca ai intr-un cont aprox. 6000 euro.
Ce alte acte  mai sunt necesare - si ce costuri implica procedura?
Cat timp este valabila rezidenta obtinuta astfel - si cum se prelungeste? Se poate obtine cetatenia dupa 4 ani de rezidenta?

Multumesc anticipat celor care-mi vor raspunde!

Vrei neaparat Italia? Nu te intereseaza altceva?

#3
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
http://www.understan.../residency.html
Este ceva mai putin de 6000 EUR/an. Te inregistrezi daca stai mai mult de 3 luni. Si te inregistrezi si pentru serviciile medicale.

Edited by User107, 26 March 2017 - 15:52.


#4
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 User107, on 26 martie 2017 - 15:49, said:

http://www.understan.../residency.html
Este ceva mai putin de 6000 EUR/an. Te inregistrezi daca stai mai mult de 3 luni. Si te inregistrezi si pentru serviciile medicale.

dar inseamna asta rezidenta ?
si in UK ai access la medicale dar nu inseamna ca ai rezidenta.

#5
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 31.05.2016

 eireman, on 26 martie 2017 - 12:45, said:


Vrei neaparat Italia? Nu te intereseaza altceva?
Ma intereseaza o rezidenta intr-o tara UE care sa-mi permita, fie si dupa un timp, acces gratuit (sau ieftin) la serviciile medicale. Nu ma intereseaza sa muncesc in tara respectiva, pot plati diverse taxe si pot dovedi ca am suficiente fonduri pt a obtine/prelungi rezidenta fara contract de munca. In Italia pot prezenta o adresa de domiciliu pe termen lung - dar sunt deschis si catre alte variante.

#6
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Cine crezi ca îți va da asa ceva fără munca? Cum vei dovedi presupusa suma de bani, de unde le vei zice ca ii ai, dacă ai o enorma suma? Câștig la loto, pariuri, păcănele?
S-a cam dus baba cu colacu'.


#7
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 31.05.2016
Am inteles, din linkul trimis de User107 (caruia-i multumesc!) - ca initial se acorda o rezidenta care se reinnoieste anual, in primii 5 ani - si care este conditionata de achizitia unei asigurari medicale si de dovada privind veniturile. Dupa 5 ani, se obtine rezidenta permanenta. Ce se va schimba atunci? se obtine acces neconditionat la asistenta medicala-sau in ce conditii?
Ca sa fiu mai clar, nu am intentia sa ma mut in Italia - ci doar sa ma deplasez la reinnoirea vizei sau la nevoie. Vreau rezidenta si eventualul acces la serviciile medicale de acolo ca o asigurare, in caz ca se "impute" treaba in Ro, sau apare o urgenta medicala.

Edited by Dany_Darke, 08 April 2017 - 16:38.


#8
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 wb626ek, on 06 aprilie 2017 - 23:14, said:

Cine crezi ca îți va da asa ceva fără munca? Cum vei dovedi presupusa suma de bani, de unde le vei zice ca ii ai, dacă ai o enorma suma? Câștig la loto, pariuri, păcănele?
S-a cam dus baba cu colacu'.

Nu ai nevoie de loc de munca pentru rezidenta.

 EugenCernat, on 07 aprilie 2017 - 19:22, said:

Atunci haideti sa pun problema altfel- ca sa evit habarnistii care-si dau cu presupusul de unde am eu banii Posted Image
Am inteles, din linkul trimis de User107 (caruia-i multumesc!) - ca initial se acorda o rezidenta care se reinnoieste anual, in primii 5 ani - si care este conditionata de achizitia unei asigurari medicale si de dovada privind veniturile. Dupa 5 ani, se obtine rezidenta permanenta. Ce se va schimba atunci? se obtine acces neconditionat la asistenta medicala-sau in ce conditii?
Ca sa fiu mai clar, nu am intentia sa ma mut in Italia - ci doar sa ma deplasez la reinnoirea vizei sau la nevoie. Vreau rezidenta si eventualul acces la serviciile medicale de acolo ca o asigurare, in caz ca se "impute" treaba in Ro, sau apare o urgenta medicala.

Uite de ex in Republica Irlanda,odata ce ai PPS number esti rezident.Ala il obtii relativ repede si nu mai ai nevoie de reinoiri si alte prostii.In Irlanda cum nu exista acte de identitate,cu pps card iti demonstrezi rezidenta.

#9
eugenio0711

eugenio0711

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.11.2011
depinde si de la primarie la primarie...cam totul e legat de locul de munca....codice fiscale----loc de munca----primarie....cam asta e ordinea.CODICE FISCALE iti trebuie peste tot un cod alfanumeric personal.
http://www.sestosg.n...cumenti/scheda/

Edited by eugenio0711, 07 April 2017 - 23:02.


#10
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Asa cum vrei tu poti numai daca ai cetatenia tarii respective si te inregistrezi la o asigurare medicala privata.

#11
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014
Mai greu cu beneficiile fara nici o contributie.   Cel mai usor probabil e sa ai un prieten care sa te angajeze fictiv cu salariu mic ca si gradinar/mneajera si sa-ti faca rezidenta la el acasa. Iti platesti darile la stat si da, dupa 5 ani poti sa ceri cetatenia, dar cetatenia nu e un drept ca si rezidenta, daca se prin de smecherie e poaibil sa nu ti-o da.

#12
eugenio0711

eugenio0711

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.11.2011

 ionutzitaly, on 28 aprilie 2017 - 14:00, said:

Mai greu cu beneficiile fara nici o contributie.   Cel mai usor probabil e sa ai un prieten care sa te angajeze fictiv cu salariu mic ca si gradinar/mneajera si sa-ti faca rezidenta la el acasa. Iti platesti darile la stat si da, dupa 5 ani poti sa ceri cetatenia, dar cetatenia nu e un drept ca si rezidenta, daca se prin de smecherie e poaibil sa nu ti-o da.

Dupa 4 ani de rezidenta continua ca cetatean al UE poti cere cetatenia.

#13
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Problema mare este testul care va trebui dat!
Istoria țării, limba trebuie stiuta foarte bine, scris și vorbit.


#14
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 wb626ek, on 01 mai 2017 - 15:20, said:

Istoria țării, limba trebuie stiuta la un nivel basic foarte bine, scris și vorbit.

Asa, corectat ca sa nu inducem lumea in eroare.

In alta ordine de idei, daca nu contribui cu taxe la stat pentru sistemul medical privat (in UE nu prea mai exista conceptul de sistem medical de stat -> toate unitatile medicale sunt private cu decontare de la stat), nu esti asigurat chiar daca esti rezident. It is as simple as that.

Edited by Groot, 01 May 2017 - 15:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate