Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

2017 - cât m-ar costa amenajarea completă a unui ap. de 45 mp?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Am nevoie de niște opinii clare, de preferat de la oameni care știu ce vorbesc.

Vreau să cumpăr un apartament de cca. 45 mp și se pare că voi avea de ales între unul care e „praf” (adică praf, praf...) și altul care e relativ bine pus la punct (ar mai fi câteva chestii mici pe care i le-aș face, dar în general, din ce am văzut în poze, e ok - de a doua zi poți veni cu mobila).

Problema e că diferența de preț dintre ele e de aproape 10.000 de euro. Dilema mea e: cât ar putea să mă coste punerea la punct a apartamentului vechi? Prin „a-l pune la punct” nu înțeleg ceva extravagant, ci să fie curat și locuibil, și făcut nu cu cele mai ieftine materiale, dar nici cu ceva extravagant. De pildă, cel mai ieftin parchet laminat e vreo 20 de lei / mp. Aș fi dispus să dau 45-50 lei. Idem la faianță, gresie etc. Cele mai ieftine uși de interior sunt vreo 150 de lei. Sigur că nu voi lua așa ceva. Dar nici uși de 3000 de lei. Probabil unele de 500-700 de lei. Și tot așa. N-am de gâdn să mă arunc la bani, probabil voi rămâne tot în zona low cost, dar nu la prețurile cele mai de jos (adică materialele cele mai ieftine). Deci trebuie luat în considerare că trebuie făcut ca nou, amenajat complet. Cam cât credeți că ar putea să coste de la A la Z? București, 2017.

PS Manoperă + materiale. La materiale mi-am făcut singur o idee, dar sigur că un meseriaș sau cineva trecut prin asta știe să estimeze corect pentru că mai există pierderi, retușuri.

În fond, ideea e să știu dacă merită să dau 10.000 de euro în plus pe ceva care nu e totuși pe gustul meu, dar e locuibil.

Edited by inius, 24 March 2017 - 21:45.


#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
bagi 15 mii lejer

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu as prefera un apartament "praf". Il pot amenaja dupa gustul meu si nici nu trebuie sa platesc faianta "oribila" deja montata.
Depinde si de cate maini "stangi" ai.

Edited by pasilla, 24 March 2017 - 21:56.


#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Nici cel mai bun meserias nu-ti poate spune un pret, pana nu vede exact despre ce este vorba la fata locului. Cine iti zice un pret ori cere foarte mult ori cere putin si in timpul lucrarilor incepe sa mai ceara in plus.

Edited by baribalu, 24 March 2017 - 21:56.


#5
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Cu un metru, iti calculezi ~exact materialele.
Cu un telefon la zugrav si ce mai ai nevoie, afli si un pret estimativ pentru restul. Sunt multe firme si privati pe olx, toti iti vor da o formula de calcul pentru manopera.

#6
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Luna trecuta am renovat apartamentul.
3 camere - 48mp si 3mp balcon.
Am pastrat usa de la intrare.
In rest am facut asa:
- montat termopane - rehau 6 camere, sticla 4s - apartament (cam 500E) si balcon (cam 500E)
- schimbat instalatie electrica - cam 2400 lei piese si manopera (fara aparataj: prize si intrerupatoare)
- renovare pereti: mp75+plasa, glet, var lavabil si tapet pe un perete
- schimbat usi - cam la 650 lei bucata
- gresie faianta baie si bucatarie, gresie hol (gresia si faianta folosita cu preturi intre 35-45 lei/mp)
- schimbat instalatie sanitara, montat cada fonta, baterii grohe, veceu
- ceva zidarie la balcon si renovare balcon
- cumparat aparataj electric Schneider electric (montaj propriu)
- montaj parchet melaminat peste cel masiv (nu l-am putut restaura pe cel din lemn) - asta pe la 35 lei mp
- pana aici manopera a fost 6000 lei
- scos calorifere - 5 bucati (conectat la sistem centralizat), montat robinete pe tur/retur. montat aerisitoare, legate in diagonala - 700 lei manopera (incluzand partea de instalatii de mai sus)

preturile pentru manopera au fost  valabile pentru Botosani la momentul februarie - acu deja baietii is cu fluturasii pe campii

Total general - aproximativ 8000 euro.

p.s. cada fonta la pret bun am gasit la romstal
gresie si faianta, parchet, usi  de la dedeman
mp, adezivi si alte materiale 'grele' de la un comerciant local din bt

Edited by Batranelul, 24 March 2017 - 22:33.


#7
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

 Batranelul, on 24 martie 2017 - 22:04, said:

Luna trecuta am renovat apartamentul.
3 camere - 48mp si 3mp balcon.
Am pastrat usa de la intrare.
In rest am facut asa:
- montat termopane - rehau 6 camere, sticla 4s - apartament (cam 500E) si balcon (cam 500E)
- schimbat instalatie electrica - cam 2400 lei piese si manopera (fara aparataj: prize si intrerupatoare)
- renovare pereti: mp75+plasa, glet, var lavabil si tapet pe un perete
- schimbat usi - cam la 650 lei bucata
- gresie faianta baie si bucatarie, gresie hol (gresia si faianta folosita cu preturi intre 35-45 lei/mp)
- schimbat instalatie sanitara, montat cada fonta, baterii grohe
- ceva zidarie la balcon si renovare balcon
- cumparat aparataj electric Schneider electric (montaj propriu)
- montaj parchet melaminat peste cel masiv (nu l-am putut restaura pe cel din lemn) - asta pe la 35 lei mp
- pana aici manopera a fost 6000 lei
- scos calorifere - 5 bucati (conectat la sistem centralizat), montat robinete pe tur/retur. montat aerisitoare, legate in diagonala - 600 lei manopera (incluzand partea de instalatii de mai sus)

Total general - aproximativ 8000 euro.

Mulțumesc. Este exact genul de răspuns care mă interesează.

#8
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
sigur mai putin de 10.000 euro (eventual ceri oferte la mai multi mesteri). cand mai pui in balanta si faptul ca celalalt "nu e tocmai pe gustul tau", alegerea cred ca devine clara

#9
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Instalatie electrica facuta de la 0 de mine si un prieten.
Parchet(in jur de 50-60 ron/mp), gresie, faianta(astea au fost ceva peste medie), zugravit, tavan fals - toate puse cu mesteri
4 usi(aproape 2000 ron), cabina de dus, sanitare pt. baie, mobila de bucatarie(asta a fost cam 4000ron), electrocasnice pt bucatarie(cuptor electric, plita, hota, toate in jur de 2200 ron).
Usa de la intrare schimbata(650 ron)
Centrala in jur de 2000 ron + 3 calorifere(nu mai stiu cat au fost ...)
Daca nu am uitat ceva, toate m-au costat putin peste 13 000 de euro. Apartamentul are 54mp

Avand in vedere ca eu sunt dintr-un oras mediu ca marime, iar tu din Bucuresti, ma gandesc ca o sa te coste cel putin cat pe mine.

P.S. Eu as opta pt. apartamentul vechi, sa il fac asa cum vreau.

Edited by honeymik, 24 March 2017 - 22:23.


#10
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Eu am avut norocul de a cauta mesteri in ianuarie - asa ca altfel am putut negocia manopere.

#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
De mentionat ca trebuie sa tii din scurt meseriasii, daca treci pe acolo 1 data/saptamana lucrarile se vor face mai greu si mai scump... si probabil mai prost Posted Image
Va fi bataie de cap, timp petrecut acolo, praf, mizerie, multe drumuri, nervi.

Dar daca esti serios sigur scoti sub 10k, doar sa intelegi ce te asteapta !
Daca nu te apuci sa scoti usile si sa refaci integral instalatia electrica chiar mult mai ieftin.

Edit: nu cu mobila, electronice, tavane false si gresie scumpa cum spune cineva mai sus...

Vorbeste cu mai multi meseriasi sa ai idee despre preturi.

Asa ca intamplare, nu am fost prezent cand au pus gresia in bucatarie, si au inceput-o din partea opusa intrarii, si la usa am o fasie de gresie care nu-mi place cum arata, as fi preferat sa se inceapa de la usa/ intrare.
Ideea e ca daca nu esti prezent se intampla asa ceva...

Edited by sirgoofy, 24 March 2017 - 22:47.


#12
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
raspunsul dat de batranelul mi se pare foarte aproape de adevar. DAR, dupa cum vezi nu a mentionat nimic despre mobile, electrocasnice. si astea costa si vei avea nevoie de ele

#13
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006

 zile_san, on 24 martie 2017 - 22:56, said:

raspunsul dat de batranelul mi se pare foarte aproape de adevar. DAR, dupa cum vezi nu a mentionat nimic despre mobile, electrocasnice. si astea costa si vei avea nevoie de ele

Ma gandesc ca nici acel apartament locuibil nu se vinde cu mobila si electrocasnice, asadar nu are rost sa intre in cei 10000 de euro, dotarile acestea din urma.

#14
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Pentru un ap de 45 mp sunt suficienti 10.000 euro pentru renovare, adica instalatie electrica, sanitara, refacut ceva pereti indreptat, gresie faianta parchet de calitate decenta.
In plus apartamentul care spui tu ca este "facut", mai mult ca sigur ala nu a facut totul ca la carte si nu a pus materiale decente spre scumpe. Daca nu a facut instalatia electrica trebuie sa o iei cam de la 0, parchet daca este ieftin il scoti si pui altu, adica munca in plus, gresie fainta la fel...

Intr un final, daca apartamentul ala facut este "facut" prost s ar putea sa ai mai mult de munca cu el decat cu unul pe care il iei de la "0".

Edited by alin62, 24 March 2017 - 23:14.


#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
@inius
bagi cat vrei sau mai bine zis cat iti permiti + 10%...300%

Edited by arg, 25 March 2017 - 00:01.


#16
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
eu am bagat intr-un apartament de ~50 mp cam 12.000 euro, in bucuresti. fara mobila, fara electrocasnice, strict renovatul, fara termopane (existau deja). instalatie electrica facuta de la zero, refacut instalatia sanitara, am refacut cam tot ce se putea reafce. finisaje medii sau peste medii (faianta, gresie la 80 lei mp, parchet pe la 60-70 lei, usi interioare pe la 800 de lei daca-mi aduc bine aminte, in fine). la mine problema a fost sa gasesc mesterul care sa faca ce vreau eu cum vreau eu, am pierdut aici niste bani si am ajuns sa lucrez cu unul scump pe care l-am platit si sa repare ce nu-mi placea de la cel dinainte. deci mare atentie la mesteri...

Edited by born2lose, 25 March 2017 - 01:08.


#17
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010

 sirgoofy, on 24 martie 2017 - 22:29, said:

Asa ca intamplare, nu am fost prezent cand au pus gresia in bucatarie, si au inceput-o din partea opusa intrarii, si la usa am o fasie de gresie care nu-mi place cum arata, as fi preferat sa se inceapa de la usa/ intrare.
Zi mersi ca ti-a intrat usa pe balamale ... la mine n-a mai intrat, asa ca "i-am luat la goana".
Norocul meu ca au inceput cu bucataria ... si fix cu peretele respectiv, cu usa.
I-am dat dracu' si singur mi-am facut totul Posted Image . Macar n-am mai platit manopera unor idioti ...

Edited by shymano, 25 March 2017 - 09:24.


#18
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Cum au zis si alti colegi, mai iei un prieten, vreo 2 berici, si te apuci usurel de treaba.
Macar scutesti manopera.
Plus ca nici un meserias nu va face 100% cum doresti tu. Iar ce iese din mana ta, vei fi si mai multumit si asa cum vrei tu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate