Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Kinetoterapie - raspundere legala?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Ion_de_la_Raion, on 24 martie 2017 - 12:26, said:

Pilotii de avioane civile sau militare ? Nu e acelasi lucru la piloti ca la doctori. Pilotii sint stimulati cu propria viata, daca gresesc, mor si ei.
in cazul anumitor pacienti este acelas lucru....

Edited by arg, 24 March 2017 - 12:28.


#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006

 Ion_de_la_Raion, on 24 martie 2017 - 12:14, said:

.......asumarea responsabilitatii..............pasarea responsabilitatii...........

eu sunt curios de unde ati scos chestia asta cu responsabilitatea.
tot ce vad in primul post este "CONSIMTAMANT INFORMAT.....Riscurile si consecintele", si asta suna ca si cum ai lua la cunostinta niste chestii, nu ca su cum ti-ai asuma vreo responsabilitate. scrie altceva prin documentul ala?

#21
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Exact, ce descrie intitiatorul e un formular ca s-a adus la cunostinta posibilele riscuri, e obligatoriu prin lege sa informezi pacientul.

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Nu va suparati pe mine dar la consecinte nu au ce cauta rupturi de ligamente/musculare sau fracturi, astea sunt accidente din timpul tratamentului.

Documentul ala este scris prost.

Edited by arg, 24 March 2017 - 12:52.


#23
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
De ex. in cazul unei operatii care implica anestezia generala, te pun sa semnezi ca daca mori, asta e, ei nu raspund. Ne vedem dupa operatie. Sau pe lumea cealalta.

#24
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006

 arg, on 24 martie 2017 - 12:51, said:

Nu va suparati pe mine dar la consecinte nu au ce cauta rupturi de ligamente/musculare sau fracturi, astea sunt accidente din timpul tratamentului.

Documentul ala este scris prost.
accidentele sunt ruperea de ligamente si fracturarea. ruptura si fractura sunt consecinte ale acestor accidente.


@Ion_de_la_Raion: poti oricand refuza orice tratament (aproape, unele pot fi impuse, mai ales pe partea de boli mentale).
hartiile astea nu sunt un soi de "scuza in alb" pentru medici. doar cineva comite vreo greseala, poate fi tras la raspundere.

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 _Smiley_, on 24 martie 2017 - 13:07, said:

accidentele sunt ruperea de ligamente si fracturarea. ruptura si fractura sunt consecinte ale acestor accidente.
deci din textul ala ce intelegi?

#26
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Dpdv legal se cere consimtamantul in scris al pacientului, e dovada ca s-a vorbit cu el si a inteles diagnosticul, tratamentul si potentialele riscuri. Nu e nimic iesit din comun, o interventie medicala implica si anumite riscuri, fiecare corp poate raspunde diferit si e normal sa iei o decizie informata. Medicii sunt in continuare tinuti responsabili.

Edited by Arianna-D, 24 March 2017 - 19:18.


#27
cestmoi

cestmoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.07.2015
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, care mi-au fost utile, si cer scuze pentru intarzierea cu care scriu.

Am fost la prima sedinta dar a trebuit sa intrerup. La scurt timp dupa prima procedura, in care m-au uns cu diclofenac gel si mi-au pus niste ventose care vibrau ritmic, m-a luat ameteala si tensiunea a crescut la 17/10. In plus, timp de 3 zile, am avut o durere ca si cum cineva m-ar fi lovit cu o bata in spatele capului.
Ziua urmatoare am vorbit cu dna doctor la telefon ca sa o rog sa renuntam la electroterapie si sa facem doar exercitiile de kinetoterapie, dar dansa a zis ca nu se poate si mi-a recomandat sa iau 2 pastile amlodipina 5mg pe zi, in loc de una cum luam de obicei.

Asadar am renuntat la dansa si momentan sunt in cautarea unui alt centru unde sa pot face doar kinetoterapie, asa cum mi-a recomandat neurochirurgul.

Mi-a fost recomandata clinica BioOrtoclinic: https://www.ortoclinic.ro/
Alta varianta ar fi Regina Maria din Cotroceni, unde as beneficia de 50% reducere gratie unui abonament pe care il am de la servici. Aici profeseaza dl. Dr. OPRESCU ALEXANDRU STEFAN si kinetoterapeutul RIZEA ADRIANA.

Orice fel de parere sau recomandare este binevenita, multumesc frumos! Posted Image

#28
tic_tac

tic_tac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.11.2008
diagnosticul tau e minunat fata de ce am avut/am acum, hernii cervicale/protruzii
bine ca e asa, sper sa ai o recuperare buna doar daca iti evaluezi corect reactiile corpului

din ce ai incercat, probabil va ramane doar kineto
atentie la program, miscarile se fac usor, la limita confortului tau, gradual, de la efort minim pe timp minim si se creste treptat efortul, numarul miscarilor pe timp de executie.
fff important - se repeta programul de mai multe ori pe zi, la inceput. dupa ce afli cit timp dureaza, te adaptezi
va trebui sa iti cumperi obiecte simple dar care fac minuni pe afectiunea ta

f importanta e pozitia corpului, extrem de importanta e perna
cauta programe de kineto cervicale + pozitii corecte + perna pe youtube, doar te informezi
scoala ro de kineto exista de mult, vizitezi mai multe programe si te apuci de unul care iti face bine, depinde numai de cervicalele tale si vointa ta

#29
cestmoi

cestmoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.07.2015
Multumesc frumos, pana la urma am ales clinica BioOrtoclinic. Ei lucreaza cu CASMB si cu bilet de trimitere pot beneficia de reduceri.

 tic_tac, on 21 aprilie 2017 - 11:24, said:

va trebui sa iti cumperi obiecte simple dar care fac minuni pe afectiunea ta

La ce obiecte te referi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate