Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Tac si pastila biliard

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Apollo178

Apollo178

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2017
Buna tuturor.
O sa trec direct la subiect.
Momentan sunt in Germania si vreau sa achizitionez un tac cu pret intre 40 si 80 euro. De asemenea as vrea ca pastila sa fie cu filet nu lipita deoarece mi.se pare ca mai usor de schimbat.
Poate cineva sa.mi sugereze ceva OK la banii astia?
Multumesc.

#2
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
La banii astia iei orice batz. Pastilele se lipesc, nu sunt cu surub. Cel putin nu la shaft-urile OK.

#3
Apollo178

Apollo178

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2017
Deci pastilele cu filet nu sunt ok sa inteleg ?

Deci pastilele cu filet nu sunt ok sa inteleg ?

Scuze pentru dublu post

#4
Apollo178

Apollo178

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2017
Am vazut un tac Mc Dermott Lucky L54
Pret nou 85 €.
Credeti ca ar fi ok ?

#5
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
E OK daca esti incepator. Altfel nu. Ia-l, joaca cu el, si daca vei considera ca ai nevoie de mai mult, cumperi altul.
pastile cu surub am vazut la snooker, la biliard nu.

#6
Apollo178

Apollo178

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2017
Merci. O sa ma mai uit oricum sa vad ce mai gasesc.

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cu surub sunt cele pentru incepatori. Procedura de lipire e simpla.

#8
Apollo178

Apollo178

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2017
Merci. Joc doar de placere. Timpul nu imi permite mai mult. Dar cand joc vreau un tac drept si o pastila acceptabila.De aceea deocamdata nu caut ceva scump.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pe scurt;
Denumirea corecta este “Varf” nu pastila si pot avea filet metalic sau filet plastic

- Tipuri de varfuri cu filet metalic
• varf de metal 11mm –snooker
• varf de metal 12mm -snooker si pool
• varf de metal 13mm -snooker, pyramid, carambol si pool

- Tipuri de varfuri cu filet plastic
• varf filet de plasic 12mm -snooker si pool

Al doilea tip de varfuri este  “varf aplicat” si intra in varful tacului ca un prezervativ;

- Tipuri de varfuri aplicate
• varf de 10mm –snooker
• varf de 11mm -snooker
• varf de 11,5mm –snooker
• varf de 12,5mm -snooker si pool
• varf de 13mm -snooker, pyramid, carambol si pool
• varf de 14mm –pyramid

Exista doua tipuri principale de tacuri: cele dintr-o bucata (care se gasesc in general in salile de biliard) si cele din doua bucati (impartite asa din motive de transport, ele putand astfel fi carate intr-o husa speciala de dimensiuni rezonabile).
Tacul il cumperi in functie de ce anume vrei sa joci iar pentru jucatori ocazionali recomand unul cu varf de 13mm pe care se poate monta atat varf de metal dar si varf aplicat si se poate juca snooker, pyramid, carambol si pool.

#10
Apollo178

Apollo178

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2017
Multumesc. toată treaba este foarte complexă .cred că trebuie să țin tacul în mână ca să îmi dau seama ce vreau și dacă mi se potrivește.

#11
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

 balauru69, on 23 martie 2017 - 22:40, said:

E OK daca esti incepator. Altfel nu. Ia-l, joaca cu el, si daca vei considera ca ai nevoie de mai mult, cumperi altul.
pastile cu surub am vazut la snooker, la biliard nu.
Cu surub sunt pentru economy class, pentru sala si mai ales la biliard cu varfuri de 12 mm.  Pentru 80 de euro primesti un tac de snooker decent. Musai cu pastila.

 Naijax, on 24 martie 2017 - 15:52, said:

Pe scurt;
Denumirea corecta este “Varf” nu pastila si pot avea filet metalic sau filet plastic

- Tipuri de varfuri cu filet metalic
• varf de metal 11mm –snooker
• varf de metal 12mm -snooker si pool
• varf de metal 13mm -snooker, pyramid, carambol si pool

- Tipuri de varfuri cu filet plastic
• varf filet de plasic 12mm -snooker si pool

Al doilea tip de varfuri este  “varf aplicat” si intra in varful tacului ca un prezervativ;

- Tipuri de varfuri aplicate
• varf de 10mm –snooker
• varf de 11mm -snooker
• varf de 11,5mm –snooker
• varf de 12,5mm -snooker si pool
• varf de 13mm -snooker, pyramid, carambol si pool
• varf de 14mm –pyramid

Exista doua tipuri principale de tacuri: cele dintr-o bucata (care se gasesc in general in salile de biliard) si cele din doua bucati (impartite asa din motive de transport, ele putand astfel fi carate intr-o husa speciala de dimensiuni rezonabile).
Tacul il cumperi in functie de ce anume vrei sa joci iar pentru jucatori ocazionali recomand unul cu varf de 13mm pe care se poate monta atat varf de metal dar si varf aplicat si se poate juca snooker, pyramid, carambol si pool.
Unde ai vazut d-ta varfuri de snooker de 13 mm si mai mult , sa fie si push ? La 13 mm sunt tacuri de biliard. La snooker nu folosesti decat pana in 11,5 maxim.

#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 carens, on 25 martie 2017 - 09:12, said:

Unde ai vazut d-ta varfuri de snooker de 13 mm si mai mult , sa fie si push ? La 13 mm sunt tacuri de biliard. La snooker nu folosesti decat pana in 11,5 maxim.

In snooker varful este de piele. Exista mai multe moduri de a-ll monta:
-pastila de aceeasi dimensiune cu varful metalic. Pro: precizie crescuta la loviturile de distanta, forta de lovire mai mare. Control: e mai dificil imprimarea efectelor, atat laterale cat si verticale.
-pastila de diametru un pic mai mare dact varful metalic (in general cu 0,5-1mm). Atentie! In acest caz este extrem de important ca pastila sa fie perfect centrata cu varful (sa nu fie excentrica). Caracteristicile pro si contra sunt exact invers ca mai sus. In timp tind sa creeze caracteristica forma de "ciuperca" deseori vizibila in prim-planurile de la televizor.
Pastila este daca nu partea cea mai importanta, oricum cea care genereaza singura sa zicem 60% din comportamentul unui tac fata de bile prin simplul fapt ca acest comportament este dat in ultima instanta de aderenta pastilei pe bila in momenul foarte scurt de contact al unei lovituri. Degeaba imprimam corect cu mana si restul tacului un efect de intoarcere puternic daca in momentul contactului pastila "aluneca" pe bila si ca urmare bila sare de pe masa iar tacul trece pe dedesubt cu urmari dezastruoase pentru joc.
Rezulta de aici ca este foarte importanta "moliciunea" ei pentru a se "mula" pe bila, dar nu prea mult pentru a nu absorbi puterea loviturii.
De aici exista pastile de diferite duritati masurate de la 0 la 100 care insa nu se masoara efectiv si direct cu nici un aparat ci este o scara comparativa. Cateva exemple mai jos si se va intelege mai bine.
Cele mai cunoscute si utilizate pastile sunt urmatoarele:
- In snooker aproape toti folosesc pastilele ELK Master. Personal nu am cunostiinta de pastile mai moi ca acestea (duritate 93). Sunt pastile multistrat din piele de porc, tratate cu solutii de crom ceea ce le da caracteristica culoare albastru deschis. Se gasesc in dimensiuni de la 8mm la 14mm.
Alte pastile tot "profesionale" mai sunt:
-Le Professional, poate cele mai cunoscute in lume, au scris istoria biliardului, sunt de duritate mediu-dura (96-97), din piele de vita tartata cu solutii extrase din infuzii de lemn de pluta ceea ce le da culoarea maron inchis. Se gasesc in toate dimensiunile de la 9 la 14mm. Se monteza de serie pe tacuri cu nume sonor ca Viking sau Predator.

Inca odata, pentru - jucatori ocazionali  - recomand unul cu varf de 13mm pe care se poate monta atat varf de metal dar si varf aplicat si se poate juca snooker, pyramid, carambol si pool.

#13
Apollo178

Apollo178

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2017
Ok. Poate cineva sa.mi trimita niste linkuri catre tacuri de vanzare online? Sa fie cu specificatii...ce varf poate fi montat...etc

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
www.tatbiliard.ro
www.insports.ro
https://www.profispo...ri-profesionale
www.gamecenter.ro
www.atd-biliard.ro

#15
Apollo178

Apollo178

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2017
Multumesc,Naijax.

#16
Apollo178

Apollo178

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2017
Dupa ce am mai cautat pe net si pe alte forumuri am gasit ceva apropiat ca pret:

http://www.billardpr...klebeleder.html

Recunoasteti marca?

#17
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
@Naijax te cam contrazici. Initial ai scris ca "Denumirea corecta este “Varf” nu pastila" iar mai apoi ai vb numai de pastile. Si vorbesti mai mult de tac-uri de snooker, in conditiile in care @Apollo178 vrea un tac de biliard (pool).
Iar legat de varfurile enumerate de tine, tin sa precizez ca majoritatea tac-urilor de biliard(pool) au ferula si pe aceasta ferula se lipeste pastila.
Ai scris si de pastile ELK Master, si Le Pro, in conditiile in care acestea sunt unele din cele mai slabe pastile pt un tac de pool. Ele sunt single-layer si au numeroase dezavantaje. Pastile renumite pt tacuri de biliard sunt cele multi-layer gen: Moori, Kamui, mai nou G2 si ON-tips.

@Apollo178 legat de tac-uri: pt un incepator poti alege linistit un tac Mcdermott, Fury, Dufferin etc. Eventual poti alege un joint (filetul de imbinare) universal, pt un upgrade de shaft pe viitor.

#18
Apollo178

Apollo178

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2017
Ok. Merci. Am comandat un tac"Cuel" până la urmă.Pret 69€. Astept sa vină si sa.i fac proba. Partea buna e ca il pot returna daca nu.mi place.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate