Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Metode pentru curatare obiecte din bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Buna seara
Cum putem curata tigai/oale etc pline de grasime arsa pe exterior sau alt gen de murdarie?

#2
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
le fierbi in soda caustica.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Triumf aragaz.

#4
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Apa , cenusa , si '' spalator '' de sarma .

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Freci cu triumf si un burete. Sa iti iei manusi de cauciuc si sa faci curatarea afara ca ies gaze toxice ca la balamuc.

#6
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 gladiatore, on 23 martie 2017 - 20:23, said:

Apa , cenusa , si '' spalator '' de sarma .
Raspunsul asta s-a dat in postul 2 .
...daca intelegi ideea .

#7
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Asta inseamna apa si cenusa ???? Fierbere in soda caustica ??? Scz , nu stiiam .
Ia fierbe tu o tigaie in soda caustica , sa vezi ce iese .... daca intelegi ideia .

#8
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Observ ca majoritatea dintre dumneavoastra recomanda solutia Triumf. Personal nu sunt chiar incantat de rezultatele utilizarii acestuia sau nu l-am aplicat tocmai adecvat.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Swerige, on 23 martie 2017 - 22:34, said:

Observ ca majoritatea dintre dumneavoastra recomanda solutia Triumf. Personal nu sunt chiar incantat de rezultatele utilizarii acestuia sau nu l-am aplicat tocmai adecvat.
Trebuie si un pic de caldura/temperatura + ceva timp de actiune, pentru eficienta. La 0 grade nu prea are efect.

Edited by pasilla, 23 March 2017 - 22:40.


#10
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Triumf este un produs f coraoziv care odata aplicat intra in moleculele de metal si lucreaza permanent .

Solutia de soda caustica 10 % curata aluminiul de tot , dispare efectiv , imediat cum a dat in primul fiert .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y_2h0vsvUGI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by unucelalalt, 23 March 2017 - 22:54.


#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Soda acustica ataca si smaltul emailului, il matuieste, asa incat vasul acela va fi bun doar de aruncat. In continuare, se va impregna foarte repede cu murdarie.

#12
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Metoda mea, a la țară: nisip fin, apă, detergent de vase și răbdare.
Grijă însă la cele acoperite cu teflon!

#13
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Flexul.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
E suficient sa le pui la fiert, folosind detergent pentru masina de spalat vase. Dupa 10-15 minute de fiert, stingi focul si mai lasi vasul in apa o jumatate de ora. Si tacamurile pot fi facute ca noi prin aceeasi metoda. Varianta nr 2 ar fi sa rogi un prieten care are masina de spalat vase, sa-ti bage vasele la un program de spalare intensiva ptr oale si cratite.

#15
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

 corinadaniela, on 24 martie 2017 - 06:35, said:

E suficient sa le pui la fiert, folosind detergent pentru masina de spalat vase.
Să înțeleg că acest tip de detergent are o putere de curățare mai mare decât dero sau alte produse pentru spălat vase?

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Da, cu siguranta.

#17
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

 corinadaniela, on 24 martie 2017 - 09:01, said:

Da, cu siguranta.
Nu am testat un detergent pentru masina de spalat vase. Deci prin fierbere curata mai bine decat Triumf sau altele. Vreun brand de preferat?
Am mai citit despre sare in amestec cu otet adecvat pentru indepartarea grasimilor.

Edited by Swerige, 24 March 2017 - 09:49.


#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
nu am o recomandare anume. cere si tu cateva pastile de detergent de vase de la un prieten, coleg, ruda, vecin (care au si masina de spalat vase, logic). parca n-are rost sa cumperi o cutie intreaga de 40-60 pastile doar pentru acest scop.

acum foarte multi ani, prin 2001, la firma unde lucram ramasesera pe stoc niste recipiente cu detergent de vase pudra. cum la noi pe vremea aceea nu existau masini de spalat vase, evident ca nu s-au vandut. patronul le-a "casat" si a zis ca putem sa le luam noi, daca ni se pare ca putem folosi acel detergent in vreun fel. l-am folosit pentru fierberea vaselor si tacamurilor, am ramas "socata" cat de bine le-a curatat, erau ca noi. ba chiar si cani, pahare si cesti am pus in apa calda cu acel detergent, s-au curatat perfect (stiti si voi, pe la manerul cestilor/canilor si pe fundul acestora, in timp se mai depune mizerie, daca nu le speli de mana cu simt de raspundere).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate