Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Un Explorer Crashes... aniversar :)

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
9trace

9trace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 24.03.2007
Cine ma ajuta cu asta il scot la o bere.
Asa de aniversare. Member Since 24 Mar 2007. He-he Posted Image

Cred ca acesta e cadoul de 10 ani mi-ar placea sa primesc de la softpedia Posted Image
Sa scap de eroarea "Windows Explorer has stopped working... Windows Explorer is restarting" pe un windows7 - 32 bit, cu update la zi

Am depasit binisor mia de erori pana in prezent dar nu doresc reinstalare din cauza volumului personalizare / re-setup al programelor, aplicatiilor etc

Care e problema? Windows Explorer se blocheaza atunci cand se intampla cumulativ urmatoarele 3:
1. dupa ce mut sau sterg fisiere sau foldere
2. dupa ce inchid in taskbar ultima fereastra a unui folder deschis
3. cand incerc sa redeschid un nou folder din PC
Daca primele 2 nu au loc, nu apare nici o problema in ce priveste Windows Explorer

Am facut cam tot ce zice aici dar fara succes:
Error: Windows Explorer has stopped working

Update your current video driver  >  drivere video la zi
Run System File Checker (SFC) to check your files  >  i-am dat sfc /scannow, a gasit o problema pe care a corectat-o insa problema cu Windows Explorer persista
Scan your PC for Virus or Malware infections  >  clean cf scan Avira si malwarebytes
Start your PC in Safe Mode to check for startup issues  >  este si in safe mode
Test your system's RAM memory  >  ok
Test for picture files that may contain corruption  > Am facut chestia cu display not file icon on thumbnails si problema persista

Suplimentar: am incercat cu ShellExView si am dezactivat secvential sau total programele si problema persista
Revin si cu niste print-screen-uri care sa exemplifice mai bine troubleshooting-ul

Ce posibile solutii ati mai incerca voi?

Multumesc!

Attached Files

  • Attached File  01.png   42.57K   16 downloads
  • Attached File  02.png   19.31K   16 downloads
  • Attached File  03a.png   109.93K   13 downloads
  • Attached File  04a.png   217.48K   11 downloads
  • Attached File  05.png   17.35K   13 downloads
  • Attached File  06.png   45.07K   7 downloads

Edited by 9trace, 23 March 2017 - 15:31.


#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Fisierele sau folderele se afla cumva pe desktop? Unii au probleme cu denumirea sau dimensiunea unor fisiere/directoare stocate pe desktop. Da crash explorer.exe, exact ca la tine.

De asemenea, nu ai spus daca ai verificat hard discul de bad-uri si de sectoare realocate ('Reallocated sector count', 'Reallocated event count' si mai ales 'Current pending sector' la parametrii S.M.A.R.T.).

Edited by Hider141, 23 March 2017 - 15:34.


#3
9trace

9trace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 24.03.2007
@ Hider141:  de cele mai multe ori e vorba de desktop deoarece acolo lucrez; am verificat insa intr-un folder oarecare pe alt drive decat C si am replicat eroarea si acolo.
Nu mai stiu ce am verificat ref la harduri insa m-am uitat cu Hard Disk Sentinel pe la inceput de februarie (cand inca aveam perioada de trial pt program) si nu am observat nimic care sa imi atraga atentia

Inca ceva notabil: problema a aparut prima oara, dupa un up-date de windows, exact in 05.11.2015 la 23.11h cf unui raport mai vechi pe care l-am salvat.
Am cautat sa vad exact ce modificari au avut loc in PC in acest interval si m-am gandit ca e vb de acel Net Framework 4.6.1055 asa ca l-am dezinstalat si am pus v 4.5.2  insa degeaba

Attached Files

  • Attached File  07.png   94.15K   12 downloads
  • Attached File  08.png   32.93K   13 downloads
  • Attached File  09.png   222.4K   13 downloads

Edited by 9trace, 23 March 2017 - 15:57.


#4
9trace

9trace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 24.03.2007
mi-a luat ceva timp ca sa fac scanarile, dar trebuia sa elimin si ipoteza asta. Eu zic ca sunt ok hardurile.
tot legat de harduri auzisem odata ceva legat de timpii de acces, ca daca un hard este in sleep mode si este mai lenes si incerci sa accesezi ceva de pe el iti da crash sau ceva in genul

Attached Files


Edited by 9trace, 27 March 2017 - 20:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate