Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Înregistrare domenii altele decât .ro

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004
Salutare. S-ar putea să pară stupid topicul deschis de mine, însă vreau să vă întreb voi ce registratari de domenii folosiți pe .com, .net, .info în care să aveți încredere că se realizează și rezervarea numelui solicitat, nume care la whois apare că ar fi liber.
M-am confruntat cu o cerere de înregistrare a unui nume de domeniu pe .info la unul din providerii de net din România (Claus Web), am plătit on-line, mi-a fost trimisă și factura, mail de confirmare că s-a înregistrat domeniul, ba mai mult mi-a apărut și domeniul în contul care îl am la ei. Ulterior, am încercat să fac domeniul operațional și nu am reușit pentru că de fapt nu era înregistrat. Domeniul era din 2 litere și la insistențele mele mi s-a transmis că nu pot fi înregistrate domenii de 2 litere pe .info, deși sistemul lor îl "înregistrase" și îmi luase și banii. Practic, dacă nu încercam să-l fac să meargă trăiam cu impresia că dețin domeniul, deși.....  Culmea e că am verificat acel nume de domeniu și pe alte site-uri, pe unele apare că ar fi ocupat, pe altele apare că ar fi liber. Ce să cred?

#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Eu folosesc gandi.net, n-am avut probleme cu ei.

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postfmfmfmfm, on 22 martie 2017 - 16:56, said:

Salutare. S-ar putea să pară stupid topicul deschis de mine, însă vreau să vă întreb voi ce registratari de domenii folosiți pe .com, .net, .info în care să aveți încredere că se realizează și rezervarea numelui solicitat, nume care la whois apare că ar fi liber.
M-am confruntat cu o cerere de înregistrare a unui nume de domeniu pe .info la unul din providerii de net din România (Claus Web), am plătit on-line, mi-a fost trimisă și factura, mail de confirmare că s-a înregistrat domeniul, ba mai mult mi-a apărut și domeniul în contul care îl am la ei. Ulterior, am încercat să fac domeniul operațional și nu am reușit pentru că de fapt nu era înregistrat. Domeniul era din 2 litere și la insistențele mele mi s-a transmis că nu pot fi înregistrate domenii de 2 litere pe .info, deși sistemul lor îl "înregistrase" și îmi luase și banii. Practic, dacă nu încercam să-l fac să meargă trăiam cu impresia că dețin domeniul, deși.....  Culmea e că am verificat acel nume de domeniu și pe alte site-uri, pe unele apare că ar fi ocupat, pe altele apare că ar fi liber. Ce să cred?

am de la ClausWeb si domeniu si hosting, sunt chiar foarte multumit de ei in special de support-ul oferit, care este de nota zece. Mai am domenii si de la GoDaddy care costa mult daca doresti sa le muti la un alt provider, dar in rest nr. 1 ce tine de domenii.

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Eu folosesc:
  • Name.com
  • NameCheap.com
La domeniile .com/.net/.info/etc. nu prea are rost sa te complici cu firmele din tara, au si preturi ceva mai mari decat cele de afara(TVA+ceva profit).

View Postbusiness11, on 22 martie 2017 - 17:44, said:

support-ul oferit, care este de nota zece
Ai noroc atunci... am 2 prieteni care au site-urile gazduite la Claus si ambii au avut probleme, mai ales cu serverele si baietii cam greu au gasit o solutie, desi era cam evidenta. Unul s-a trezit din senin ca nu ii functioneaza normal site-ul Posted Image

#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
mxhost ai incercat ?

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Godaddy, Gandi, Namecheap sunt seriosi.

PS: cam care-i probabilitatea sa gasesti un domeniu de 2 litere liber?
00

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Posttigerheart, on 22 martie 2017 - 18:05, said:


Ai noroc atunci... am 2 prieteni care au site-urile gazduite la Claus si ambii au avut probleme, mai ales cu serverele si baietii cam greu au gasit o solutie, desi era cam evidenta. Unul s-a trezit din senin ca nu ii functioneaza normal site-ul Posted Image


mereu cand am probleme, imediat imi raspund si incearca sa rezolve orice problema aparuta.

#8
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Asta nu trebuie sa fie de mirare, ci un lucru absolut normal. Asta tine de professionalism.
Si cei de la mxhost au un suport de nota 10. Am apelat de cateva ori la ei (unde si detin doua domenii, ce-I drept, pe .ro, din care unul putin peste de 5 ani de zile).

De fapt, si pana la urma, cel mai bun e ala pe care ti-l poti permite. Si mai depide si de cat de complex e siteul si ce problem specifice sunt. Insa mai toti sunt aliniati, au cam aceleasi facilitate si ultime versiuni.

#9
kidink

kidink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 29.03.2017
Dacă dorești ceva internațional îți recomand GoDaddy sau HostGator.
*HostGator sunt puțini mai scumpi, însă sunt foarte buni, la GoDaddy la unele domenii ai ofertă, plătești primul an doar 0,99€.

#10
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Domeniile din doua litere de obicei sunt domenii premium si nu sunt permise la inregistrare directa  astfel ca in unele servicii de whois pot sa para libere insa nu se pot inregistra de nicaieri.

#11
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017
goddady am auzit ca e ok

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate