Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Administrare retea, linux, mail etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Salut,
as vrea sa va rog cu niste sfaturi cu ce sa incep initierea in administarea unei retele, linux, conturi mail si cam ce se cere la angajare respectiv la un astfel de loc de munca.
Am ceva cunostinte dar sunt prea putine.
Locul meu de munca se va desfinta si as vrea nevoie sa invat cat mai repede si mai "lin". Cred ca m-ar ajuta mult sfaturile voastre mai ales de la cei care au experienta.
Poate fi cursuri scrise, video, carti.

Multumesc!

#2
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Cunosti engleza bine? Ar usura lucrurile.

#3
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Da, ma descurc, mai mult citit dar banuiesc ca tutorialele video ma ajuta mai repede, insa poate voi scapa amanunte importante.

Edited by cipinet, 22 March 2017 - 01:03.


#4
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Poti descarca de aici multe carti despre linux dar si multe altele:
http://www.computerp...book.com/linux/

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

Vizualizare mesajcipinet, pe 22 martie 2017 - 00:17, a scris:

as vrea nevoie sa invat cat mai repede si mai "lin"
Nu prea se pupa cele doua!
Instaleaza pe un calculator sau intr-o masina virtuala o distributie Linux (eu te-as "arunca" direct in Arch Linux, ai documentatia de instalare la ei pe site, unde te forteaza sa intelegi din start niste lucuri de baza) apoi vei putea trece la oricare distributie din productie si de aici orice software aditional (e-mail etc.).

#6
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
După ce înveți cât de cât să lucri linuxul din comenzi, scoți cardul şi faci cont la hostingul Amazon. Ei te lasă să instalezi o instanța de Linux şi să o foloseşti gratuit 750 de ore. O lansezi de fiecare data cand vrei să mai experimentezi ceva, după care îi dai shut down. Exact în maniera asta am reuşit să instalez un magazin online pt cineva. Timp de 2 zile am citit tutoriale incercand sa inteleg de ce nu este online domeniul meu de test. Ceea ce initial parea ceva imposibil, eram afon in materie de instalari servere, dupa cateva zile a devenit o realitate palpabila.

partea a doua ca am facut pe acolo niste chestii care au generat costuri inutile de cativa euro, dar per ansamblu sunt multumit ca am invatat ceva nou.

#7
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
ok, va multumesc. o sa incep cu o masina virtuala, am mai folosit asa ceva de curiozitate si sa mai incerc vreun kit de win.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate