Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Liza, a Rókatündér/Liza, zana vulpe (2015)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
O comedie neagra ungureasca ce imbina Cenusareasa cu  Final Destination,  filmele politiste din ani 70 cu anime-urile japoneze.
Actiunea are loc intr-o Ungarie fictiva in orasul Ciudapesta(Csudapest) cat se poate de capitalista si consumerista in anii 70.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hWxLLyr9aOU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Spoiler
L-am descoperit cu intarziere pe hbogo, desi cel putin in cinematografele clujene a tot rulat in iarna lui 2015(l-am luat drept un film de Craciun)

Edited by iulian_k, 19 March 2017 - 20:21.


#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006
Încă e și la HBO, chiar mîine noapte e următoarea difuzare.

#3
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Adică în vreo patru ore.

Am o bănuială că mă voi putea ascunde în cireș mâine.

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Prea putin sex pentru gustul meu .

#5
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008
Film unguresc. Neinteresant.

#6
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Nu auzisem de el, bine ca ai spus, eu recomand sa fie vazut. Poate mai degraba un Agent Cooper din Twen Peaks si un Kill Bill, nu stiu cine a facut recenzia dar a gresit. Chiar reusit.
Coloana sonora de asemenea excelenta. Din pacate prin aprozare nu se gaseste cu subtitrare in romana, exista doar in engleza. In maghiara e tot farmecul din pacate si cine nu stie pierde destule replici. Eu stiu maghiara si filmul e de 9.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4gupmu_dfPs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Se gaseste  cu subtitrare in romana pe hbogo.,. Eu desi cu o bunica unguroaica inteleg doar la nivel basic.
Si mie descrierea din sinopsis mi se pare ca are o problema. Ca si trailerul care te induce  pe o pista falsa(un film cu o varco-vulpe) care e spulberata dupa 10-15 minute si care nu e la fel de incitata ca si subiectul filmului. Or scopul unui trailer e sa incita spectatorii. Personajul jucat de actorul  nipono-danez David Sakurai e prea important pt a fi omis.
Asta daca te intereseaza stict subiectul. Daca vrei sa-l prezinti ca fabula anti-consumerista sau, nu atat feminista cum am citit intr-o cronica, ci mai degraba anti-misogina iar ar trebui regandit trailerul.

Edited by iulian_k, 21 March 2017 - 23:43.


#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006
Asta e cea mai mare frustrare legată de culturile străine - bariera limbii. De cîte ori nu m-am gîndit ce bine ar fi fost să cunosc cutare sau cutare limbă! De la filme la poezii (sau versuri de cîntece), am avea acces la nenumărate bucurii. Traducerile, oricît de bune, nu pot surprinde tot, toate conotațiile, jocurile de cuvinte, aliterațiile, subtilitățile, trimiterile la elemente interne ale culturii, poantele etc. (și oricum, unele nuanțe sau idei nu le prinzi decît în cazul limbii materne, sau dacă ai petrecut ani de zile într-o cultură).

Edited by abancor, 24 March 2017 - 09:42.


#9
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Depinde cui te adresezi. Daca produsul tau artistic e adresat doar  celor ce-ti impartasesc codul lingvistic, daca limba   nu e engleza, spaniola sau chineza vei putea sa-ti bazezi tot produsul pe  jocuri de limbaj si referinte la  la elemente culturale proprii. Atunci cand incerci sa vinzi mai departe si sa te adresezi nu doar urbi ci si orbi,  e in regula sa mai pui cateva referinte pe care doar "ai tai" sa le inteleaga ca un cadou pt ei ("easter egg") dar e mai indicat sa abordezi teme, subiecte si metode recognoscibile pt ei. Desigur poate aparea si pacatul celalalt de a dori prea mult sa o dai  in "universal" si sa-ti iasa  doar un "general"  banal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate