Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Masina second pana in 5500 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Nu ai fost destul de atent pe langa preturi sunt afisate si cateva date despre fiabilitate si costul intretinerii.
Oricum pretul unei masini sh este dictat de optiunile masinii si conform articolului nu putem sti daca este vorba de acele modele full option sau modelul entry adica chel cum se mai spune

#20
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View Postdenky, on 20 martie 2017 - 18:48, said:

Preturile date de site-ul respectiv n-au nici o legatura cu realitatea. Din pacate pentru mine, vanzator, sunt supraestimate.

Staaai, explică-mi şi mie treaba asta, că n-o înţeleg. Tu ca vânzător, ai o referinţă de preţ supraestimată. Asta nu te ajută la negocierile cu un eventual cumpărător?
(confirm supraestimarea de preţ, la maşina mea a ieşit cu aprox 15% peste preţul de pe piaţă).

Edited by Yoda, 20 March 2017 - 22:46.


#21
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostYoda, on 20 martie 2017 - 22:45, said:



Staaai, explică-mi şi mie treaba asta, că n-o ĂŽnţeleg. Tu ca vânzător, ai o referinţă de preţ supraestimată. Asta nu te ajută la negocierile cu un eventual cumpărător?
(confirm supraestimarea de preţ, la maşina mea a ieşit cu aprox 15% peste preţul de pe piaţă).

Nu ajuta deloc. Aici pe forum, sau pe vezicatface, un golf 5 tdi din 2008 in stare buna nu poate fi luat sub 6000. Sa va spun ca, deocamdata, nu am nici cea mai mica sansa sa iau 5500 pe masina? Citat din clasici interesati de masina : "astia-s bani de passat". Luati, fratilor, Passat din 2008, cu 5500 euro si bucurati-va de cei 150000 km de la bord, condusi toti intr-un idilic satuc german, la granita cu elvetia, de preferinta, printre marmote si vaci milka fericite...

#22
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Mare dreptate are colegul denky. Din păcate este tristul adevăr

#23
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Unii caută cu orice preț să fie înșelati când cumpără o mașină second-hand. Și apoi vin și se plâng pe internet că "viața e greu".

Lor nu le trebuie mașini cu istoric real și proprietar unic, lor le trebuie cazane smenuite din Germania.

#24
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View Postdenky, on 21 martie 2017 - 23:06, said:

Nu ajuta deloc. Aici pe forum, sau pe vezicatface, un golf 5 tdi din 2008 in stare buna nu poate fi luat sub 6000. Sa va spun ca, deocamdata, nu am nici cea mai mica sansa sa iau 5500 pe masina? Citat din clasici interesati de masina : "astia-s bani de passat". Luati, fratilor, Passat din 2008, cu 5500 euro si bucurati-va de cei 150000 km de la bord, condusi toti intr-un idilic satuc german, la granita cu elvetia, de preferinta, printre marmote si vaci milka fericite...

Da, ştiu percepţia celor care au buzunarele găurite dar vor să-şi cumpere limuzina vieţii lor.  Ştiu şi cât de greu e să-i explici unui tăntălău care e diferenţa între o maşină fără istoric şi una la care-i arăt facturi de revizie, continuitate CASCO...

Aparaţia websiteurilor gen vezicatface ajută. Evident, nu vinde automat maşina la preţul ăla, dar prezintă un argument în plus în favoarea preţului cerut de vânzătorul onest.

#25
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdenky, on 21 martie 2017 - 23:06, said:



Nu ajuta deloc. Aici pe forum, sau pe vezicatface, un golf 5 tdi din 2008 in stare buna nu poate fi luat sub 6000. Sa va spun ca, deocamdata, nu am nici cea mai mica sansa sa iau 5500 pe masina? Citat din clasici interesati de masina : "astia-s bani de passat". Luati, fratilor, Passat din 2008, cu 5500 euro si bucurati-va de cei 150000 km de la bord, condusi toti intr-un idilic satuc german, la granita cu elvetia, de preferinta, printre marmote si vaci milka fericite...
Eu mi-am vandut Passatul 1.9 din 11.2008 177k km,piele,navi cu 5000E,nu necesita nicio investitie urgenta,putem spune ca l-am dat ieftin.
Acum o sapt am vandut Audi A4 2.0 E5 11.2008,dotari peste medie,automat,256 k km cu 9300,putem spune ca am vadut scump.
Ceea ce conteaza e cat de repede vrei sa scapi de masina sau sa gasesti cumparatorul  potrivit.
Piata din Ro este suprasaturata de masini sh ,cand te uiti pe OLX dupa un Golf 5,mai gasesti 100 intr-un judet mic.
Am unul de vanzare,sunt dispus sa-l dau si cu 3000 dar nu a venit niciun cumparator hotarat.Daca e ieftin si nu e perfect,stramba din nas,daca e perfect si scump ,spun ca sunt altele mult mai ieftine...

Edited by bolo, 22 March 2017 - 10:01.


#26
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Eu am avut un singur cumparator hotarat, mi-a dat 5200 euro seara la 9, dimineata plecam in concediu, l-am refuzat, "sa nu dati masina, va rog, luati macar un avans", ii zic "stai, omule, linistit, nu vreau nici un avans, cand ma intorc iti dau masina, ti-am promis doar". Ma intorc din concediu, ma suna omul, "stiti, n-am mai asteptat, am gasit seat leon din 2012 cu 5900".
Sper sa fi luat decizia potrivita, pe mine ma distreaza cum se cumpara masini in tara asta de catre oameni care, dupa aspect, isi dau toate economiile pe o masina second.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate