Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Preparare spuma activa (Aparat de presiune)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
emanu23

emanu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.12.2012
Buna ziua, mi-am cumparat un aparat de spalat cu presiune: Karcher K5, si am o lance pentru spuma activa.
Imi puteti spune daca in acel recipient trebuie sa pun spuma activa direct din sticla, sau trebuie combinata cu apa?
Multumesc.

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
daca vrei sa faci corect: pui paharul ala plin cu apa, apoi, ca si cum ai face spuma, dai drumu la apa si colectezi tot ce scoate intr-o galeata. iei paharul ala si masori de cate ori ti-a diluat aparatul acea apa. :) citesti apoi instructiunile spumei active, vezi in ce raport trebuie diluata spuma cand o dai pe masina, faci calcule si afli cat de diluata o pui in pahar.


la mine, tot un kartcher, accesoriul pt spuma dilueaza spuma intr-un raport de aproximativ 1/15. spuma care o aveam eu trebuia sa ajunga pe masina diluata intr-un raport de 1/40, asa ca in pahar puneam spuma deja diluata cam intr-un rapot de 1/3.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Alaltaieri mi-a adus si mie curierul aparatul de spalat Bosch AQt 33-11. L-am probat cu pur de vase dar n-am fost multumit. Am citit ca  spuma asta ar fi buna in Dilutie recomandata 1:1 - 1:5. Daca are cineva alte recomandari, e rugat sa zica ce si cum.

@Fane
Poti explica "ca la prosti" exact cum faci?

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai exact ca pt prosti a.explicat.
Lichidul din vas, se mai dilueaza cu apa din pompa, deci pt a calcula exact in ce dilutie ajunge pe masina, a pulverizat un bidon de apa intr-o galeata, apoi a masurat cat lichid a ajuns in galeata.

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Depinde de spuma. Daca e ma vascoasa e posibil sa mearga nediluata ca trage mai putina. Depinde si de lance daca e cu sau fara reglaj. Alea fara reglaj sunt cam prastie, nu prea spumeaza. Alea de la bosch mai greu cu spumatul. Eventual adaptor si lance Karcher.

  Cam 1la 25-40 sunt majoritatea spumelor.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 rumegus, on 18 martie 2017 - 18:19, said:

Pai exact ca pt prosti a.explicat.
Lichidul din vas, se mai dilueaza cu apa din pompa, deci pt a calcula exact in ce dilutie ajunge pe masina, a pulverizat un bidon de apa intr-o galeata, apoi a masurat cat lichid a ajuns in galeata.
Sunt eu mai taune, asa de felul meu. Nu la toate alea e la fel...

 PoeOvidiu, on 18 martie 2017 - 19:15, said:

Depinde de spuma. Daca e ma vascoasa e posibil sa mearga nediluata ca trage mai putina. Depinde si de lance daca e cu sau fara reglaj. Alea fara reglaj sunt cam prastie, nu prea spumeaza. Alea de la bosch mai greu cu spumatul. Eventual adaptor si lance Karcher.

  Cam 1la 25-40 sunt majoritatea spumelor.
Referitor la aparatul ala Bosch, am facut ceva "solutie" cu pur de vase. A dat spuma bine dar n-a curatat jegul. Are dispozitiv special pentru solutie ce se ataseaza pe lance. Cu spuma activa s-ar putea sa faca mai bine...
Ce solutie recomanzi?

Edited by _R_A_D_U, 18 March 2017 - 19:51.


#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Vad ca insisti, deci repet: detergentul pt vase e una, spuma activa pt masini, e alta. Ce dracu e asa greu?

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Aia nu-i spuma activa. Ce aveam eu era cumparata de la un distribuitor care aproviziona spalatorii si vulcanizari. Am cumparat un bidon de 25 litri si l-am impartit cu doi prieteni, ca asta era cantitatea cea mai mica disponibila. Spuma activa veritabila nu-i un produs care sa-l cumperi di supermarket, este puternic alcalina si daca nu respecti niste reguli minime poti sa strici vopseaua masinii. Si cum 99% din cei ce cumpara un detergent auto primul lucru care-l fac inainte de a se apuca sa spele masina e sa arunce instructiunile de folosire la gunoi, rezultatul ar fi foarte previzibil daca s-ar vinde in supermarket.

Cateva reguli: nu se aplica pe masina infirbantata in soare, se lasa sa actioneze doua minute, nu e bine sa depaseasca cu mult acest timp. In nici un caz nu trebuie sa ajunga sa se usuce pe masina...

Edited by Fane, 18 March 2017 - 22:55.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 rumegus, on 18 martie 2017 - 22:29, said:

Vad ca insisti, deci repet: detergentul pt vase e una, spuma activa pt masini, e alta. Ce dracu e asa greu?
Daca taceai, filozof ramineai! Tu macar ai citit ce am scris eu?
Neavind spuma activa, am dat cu pur PENTRU A VEDEA CUM MERGE APARATUL. Eram curios sa vad daca face presiune, daca arunca spuma pe tinichea... adica l-am probat.

 Fane, on 18 martie 2017 - 22:43, said:

Aia nu-i spuma activa. Ce aveam eu era cumparata de la un distribuitor care aproviziona spalatorii si vulcanizari. Am cumparat un bidon de 25 litri si l-am impartit cu doi prieteni, ca asta era cantitatea cea mai mica disponibila. Spuma activa veritabila nu-i un produs care sa-l cumperi di supermarket, este puternic alcalina si daca nu respecti niste reguli minime poti sa strici vopseaua masinii. Si cum 99% din cei ce cumpara un detergent auto primul lucru care-l fac inainte de a se apuca sa spele masina e sa arunce instructiunile de folosire la gunoi, rezultatul ar fi foarte previzibil daca s-ar vinde in supermarket.

Cateva reguli: nu se aplica pe masina infirbantata in soare, se lasa sa actioneze doua minute, nu e bine sa depaseasca cu mult acest timp. In nici un caz nu trebuie sa ajunga sa se usuce pe masina...
Din ce am citit pe ici si colo, unii zic ca ar fi buna si spuma aia dar se pare ca magazinul nu a dat corect proportia de diluare.
Pe alt forum, producatorul (ProX) zice asa:

Quote

Total Wash este un detergent activ, comercializat exclusiv pentru uz profesional (spalatorii auto). Dilutia recomandata este de 1:40-1:60 (in functie de factorii "adiacenti"). In acest moment din testele noastre, este cea mai puternica spuma activa din Romania, din punct de vedere putere de curatare.
Cu un aparat de spalat ce are o presiune de 150 bar si un debit de 15L/minut, rezultatul testului cu servetelul alb, iese foarte bine la peste 95% din masinile spalate sau iese mai curat decat orice alt produs concurent testat cu servetelul in paralel.
La capitolul putere de spumare avem alt produs profesional, Clean Wash, ce spumeaza dublu fata de Total Wash, iar ca putere de curatare este cu 5-6% sub TW.
Un clasament al detergentilor noastri activi, din punct de vedere putere de spalare ar arata asa:
1. Total Wash si Multi Wash (care spumeaza mai putin decat TW)
2. Super Wash (care spumeaza mai mult decat TW si MW).
3. Clean Wash (cea mai mare putere de spumare)
4. Activ Wash
5. Basic Wash
6. Power Wash (detergent activ profesional dar formulat pentru uz casnic dilutie 1:20-1:30)
7. Multi Wash ( detergent activ pentru uz casnic dilutie 1:20-1:25)
Dupa cum observati, avem in total 8 detergenti activi si 2 produse la pozitia 1 (cea mai mare putere de curatare), dar care pot diferi unul fata de altul, in functie de calitatea apei. Cu un anumit tip de apa Total Wash domina pe cand cu alta compozitie chimica a apei Multi Wash ar putea fi cel mai bun. Duritatea apei si pH-ul au un rol foarte important in performanta unui produs.

Eu nu pot proba ce zice producatorul deoarece n-am aparat care sa faca peste 150 bar. Voi cumpara un bidonel de proba sa vad ce si cum...

Edited by _R_A_D_U, 19 March 2017 - 07:41.


#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Tocmai ca am citit ce ai scris! Ai dat cu detergent de vase si te mirai ca nu a curatat jegul.

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Spalatul cu spuma activa e partea placuta, dar daca vrei sa arate masina ok dupa spalare trebuie sa stergi toata apa ramasa pe ea cu o carpa...

#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Depinde de apa, daca nu e prea dura, nu mai trebuie stearsa, daca e f dura, raman pete de calcar pe masina. Important e sa nu speli masina vara, incinsa de la soare, mai ales daca e de culoare inchisa, mai bine dai inainte cu apa chioara, s-o racoresti, apoi limpezita f bine, ca spuma ramasa si uscata e f corosiva, ataca si sticla, ca are acid fluoric, daca e spuma profi, gen Nerta. Odata unul mi-a ciordit putin, intr-un pet de cola, dar spuma a dizolvat petul si a curs in portbagaj.

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Te-a batut soarta ca ai cumparat lucru furat...

Edited by Fane, 19 March 2017 - 15:07.


#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu m-am prins eu, sau tu nu citesti?

#15
emanu23

emanu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.12.2012
Mulțumesc tuturor de răspunsuri , ideea era ca nu știam dacă sa pun spuma dizolvată sau nu, deoarece am primit un detergent universal pe care doar i-l conectam in spate la aparat si era ca un șampon dar nu făcea spumă.
Deci ideea e sa probez cu aparatul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate