Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Sfat achizitie Hyundai Coupe 2002-2005

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

View PostTheEverlastingShadow, on 18 martie 2017 - 22:57, said:

...cum e cu valvele si cu injectia GDI:
Totusi de unde ai tras concluzia ca motorul de pe Hyundai coupe este cu injectie directa?

#38
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postericmario, on 18 martie 2017 - 23:04, said:

Ia si citeste, e in romana, poate te mai luminezi cum e treaba cu "fara injectoare".
https://autotehnic.w...cta-de-benzina/
Eu m-am referit la injectoare de inalta presiune, fiind vorba despre un sistem cu injectie directa, discutam despre injectoare de inalta presiune, ce nu sunt situate deasupra valvelor ci direct in camera de combustie. La asta m-am referit, ca nu sunt injectoare de inalta presiune la tehnologia clasica, si ca alimentarea vine prin portul de admisie pe deasupra valvelor. Deci, eu zic sa taci si sa te mai documentezi chiar tu cum e cu motoarele astea cu injectie directa. Ca posesor al unui asemenea motor cu injectie directa ce imi face probleme, crede-ma ca am rascolit internetul si m-am documentat foarte bine. Iar daca iti citesti cu atentie propriul link vei constat spre stupoarea ta ca scrie si acolo exact ce spuneam si eu.

View PostDannyMC, on 18 martie 2017 - 23:08, said:

Totusi de unde ai tras concluzia ca motorul de pe Hyundai coupe este cu injectie directa?
Din cate am vazut asa pare a fi, cu injectie directa. Iar daca este, atunci tot ce am spus i se aplica. Numai ca la Hyundai s-ar putea ca injectia directa sa se numeasca diferit, de fapt sigur se numeste diferit.

Edited by TheEverlastingShadow, 18 March 2017 - 23:16.


#39
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Din cate ai vazut, unde? Ca eu tot caut si nu gasesc! Da un link unde scrie ca are injectie directa!

Edited by DannyMC, 18 March 2017 - 23:18.


#40
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View PostDannyMC, on 18 martie 2017 - 23:17, said:

Din cate ai vazut, unde? Ca eu tot caut si nu gasesc! Da un link unde scrie ca are injectie directa!
https://www.buycarpa...yundai/coupe-rd
Am vazut acest link, pompa de inalta presiune, ori asta numai un sistem cu injectie directa poate avea. Daca intr-adevar are injectie directa, atunci e rau. Daca nu, si e tehnologie clasica, atunci nu se aplica ce am descris eu.

#41
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTheEverlastingShadow, on 18 martie 2017 - 20:37, said:

Ceea ce inseamna ca motorul are injectoare ...
...iar acum as fugi cat colo de orice motor pe benzina cu injectie.

View PostTheEverlastingShadow, on 18 martie 2017 - 22:43, said:

Din acela ce se alimnteaza cu benzina pe la valve, fara injectoare. Asa cum are Golf 4 de 1.6.
Cam asta ziceai. Sau ai uitat deja?

#42
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postericmario, on 18 martie 2017 - 23:22, said:

Cam asta ziceai. Sau ai uitat deja?
Nu, lumea de regula face doua distinctii, motoare pe benzina si motoare pe benzina cu injectie. Deci cand vorbim despre injectie pe benzina ne referim automat la sistemul de injectie directa. De asta am vorbit in acel fel. Si am specificat clar, sistemul cu pompa de inalta presiune, rampa comuna a injectoarelor, regulator de inalta presiune, injectoare de inalta presiune. Deci am facut referire clara la sistemul de injectie directa. Doar ca asa se vorbeste in popor, motor pe benzina si motor cu injectie pe benzina.

Si nu fa confuzie intre "injectoarele" de la sistemul MPI ce de fapt sunt niste simple pulverizatoare cu injectoarele de la sistemul de injectie directa, ce operationeaza cu precizie de milisecunde si la o presiune de 50 de bari. Ca in popor li se zice la pulverizatoare injectoare, asta e partea a doua, dar acelea nu sunt injectoare. MPI nu are injectoare, nu in acel sens.

Edited by TheEverlastingShadow, 18 March 2017 - 23:41.


#43
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

View PostTheEverlastingShadow, on 18 martie 2017 - 23:21, said:

...
Aah ma gandeam ca chiar ai vazut scris undeva! Si tu te certi cu toata lumea de la niste presupuneri?

View PostTheEverlastingShadow, on 18 martie 2017 - 23:28, said:

Nu, lumea de regula face doua distinctii, motoare pe benzina si motoare pe benzina cu injectie. Deci cand vorbim despre injectie pe benzina ne referim automat la sistemul de injectie directa.


Si nu fa confuzie intre "injectoarele" de la sistemul MPI ce de fapt sunt niste simple pulverizatoare cu injectoarele de la sistemul de injectie directa, ce operationeaza cu precizie de milisecunde si la o presiune de 50 de bari. Ca in popor li se zice la pulverizatoare injectoare, asta e partea a doua, dar acelea nu sunt injectoare. MPI nu are injectoare.
De fapt doar tu faci astfel de distinctii! Cand vorbim de injectie pe benzina vorbim despre toate. Si la MPI tot injectoare sunt ,chiar daca ti se pare tie ca nu se califica.

Edited by DannyMC, 18 March 2017 - 23:38.


#44
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
E clar ca nu ai auzit de carburator.Posted Image

#45
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View PostDannyMC, on 18 martie 2017 - 23:34, said:

Aah ma gandeam ca chiar ai vazut scris undeva! Si tu te certi cu toata lumea de la niste presupuneri?
Na, nu stau acum sa fac sapaturi pe internet, daca mi-as lua eu masina atunci da, asa m-am uitat ochiometric rapid pe niste link-uri. Deci trebuie de determinat clar daca Hyundai Coupe are sau nu injectie directa. Nu vad sa zica nimic de GDI dar asta probabil pentru ca la Hyundai se numneste diferit. In schimb am vazut pe diferite site-uri referiri la pompe de inalta presiune, regulatoare de inalta presiune, pentru Hyundai Coupe, ceea ce ma duce cu gandul la faptul ca are injectie directa, sau poate la anumite motorizari.

Edited by TheEverlastingShadow, 18 March 2017 - 23:40.


#46
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Nu are

#47
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View PostDannyMC, on 18 martie 2017 - 23:34, said:

De fapt doar tu faci astfel de distinctii! Cand vorbim de injectie pe benzina vorbim despre toate. Si la MPI tot injectoare sunt ,chiar daca ti se pare tie ca nu se califica.
Teoretic sunt si acelea tot niste injectoare, dar in practica ele sunt mai mult doar niste pulverizatoare. Arata-mi tu la un MPI sa-ti mearga masina in suturi pentru ca sunt infundate injectoarele. Pe cand la GDI vei vedea acest simptom clasic ce se regaseste si la motoarele diesel. Asta pentru ca injectoarele de la GDI sunt mai apropiate de injectoarele diesel decat cele MPI, iar asta pentru simplul fapt ca operationeaza cu presiune inalta. Stiu, nu se poate trasa o paralelea reala intre ce inseamna injector diesel cu ce inseamna injector pe benzina, pentru ca sunt alte principii, dar amble injectoare lucreaza cu presiuni mari, pe cand cele de la MPI nu, acelea fiind mai mult doar niste pulverizatoare ce operationeaza la presiuni mult mai mici, de asta nici nu exista pompa de inalta presiune la MPI, pentru ca alea sunt mai mult doar niste pulverizatoare.

View PostDannyMC, on 18 martie 2017 - 23:47, said:

Sunt mai multe motorizari. Asa e si la Pajero, nu toate sunt GDI.

Edited by TheEverlastingShadow, 18 March 2017 - 23:53.


#48
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Niciuna nu este.

#49
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View PostDannyMC, on 18 martie 2017 - 23:53, said:

Niciuna nu este.
Si atunci de ce apar pe site-uri de piese auto pompe de inalta presiune, regulatoare de inalta presiune, toate pentru Hyundai Coupe ?

#50
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Fratilor pustiul vrea Hyundai coupe sa agate gagicile in vederea unei "injectari", deci clar ca una cu injectie multi point e mult mai fiabila ...off nu stiti sa dati un sfat bun

#51
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

View PostTheEverlastingShadow, on 18 martie 2017 - 23:56, said:

Si atunci de ce apar pe site-uri de piese auto pompe de inalta presiune, regulatoare de inalta presiune, toate pentru Hyundai Coupe ?

Daca intri pe siteul pus de tine si chiar faci cautarea, o sa vezi ca nu exista piesa pentru nici o motorizare a coupeului.

Edited by DannyMC, 19 March 2017 - 00:01.


#52
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Nu stiu ce vrea "pustiul", insa stiu ca bine ar face sa stea departe de orice motor cu injectie directa pe benzina, tocmai pentru a nu pati precum mine. Asta e tot. Daca intr-adevar nu e cu injectie directa, atunci e ok. Eu sunt patit cu treaba asta cu injectia directa si unde vad asa ceva, dau alarma.

Edited by TheEverlastingShadow, 19 March 2017 - 00:03.


#53
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View PostDannyMC, on 19 martie 2017 - 00:01, said:

Daca intri pe siteul pus de tine si chiar faci cautarea, o sa vezi ca nu exista piesa pentru nici o motorizare a coupeului.
Pe google apare, nu am intrat pe site-uri, am dat search pe google si mai multe site-uri au raportat prezenta acestor piese. Nu am stat sa elaborez cate motorizari sunt si de care. Na, daca nicio motorizare nu este cu injectie directa atunci nu este nicun pericol. Insa trebuie de avut grija ca intr-adevar sa fie asa.

Si chiar apropo, nu ar fi rau ca pe softpedia cineva sa faca un topic permanent cu pericolele achizitonarii unei motorizari pe benzina cu injectie directa. Multi cautatori de pe google ar fi ajutati enorm in a nu cadea prada acestei veritabile capcane. Putina lume intelege ce este GDI, in ce constau diferentele, ce probleme are si ce implica achizitionarea unei asemenea motorizari. Omul de rand stie ca benzinarul este motor ce se repara usor iar cel diesel este cu cantec, si nu suspecteaza ca exista o varainta de benzinar ce este cu si mai mult cantec decat motorul diesel.

Edited by TheEverlastingShadow, 19 March 2017 - 00:49.


#54
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostTheEverlastingShadow, on 18 martie 2017 - 22:04, said:

Nu stiam ca si Hyundai Coupe are motor din acesta cu injectie pe benzina


Credeai ca e pe carburator ca si " toate " masinile pe benzina , nu ?
Bine ca  insisti sa ne demonstrezi " stiinta " ta , asa stim cat de mult te-ai jucat cu machetutele si inca te joci ...
De injectie monomotronic ai auzit ?! E cu un singur injector , imagineaza-ti , wooow .

Edited by Baxon, 19 March 2017 - 00:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate