Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Echipamente de protectia muncii in gradinarit si nu numai

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Intrucat m-am gandit ca mai sunt aici pe forum si alti poseseri de echipamente pentru protectia muncii, am deschis acest post pentru a discuta si pentru a ne prezenta echipamentele de protectia muncii. Nu stiu altii cum sunt dar eu sunt pianist si IT'st, asa ca tin la protectia corpului meu atunci cand ma expun pericolelor muncii si tot timpul cand eram la scoala la ora de atelier ascultam cu mare atentie instructiunile pentru protectia muncii si le urmam , asta numindu-se responsabilitate si o recomand tuturor celor care nu au facut asa ceva sa o urmeze.
Si nu doar odata am fost salvat deoarece purtam echipamentul corespunzator de protectie pentru ca niciodata nu se stie de unde poate veni un pericol.
Cu totii am auzit de incidente atunci cand folosesti echipamente neadecvate sau deloc si se intampla tocmai atunci cand esti prea sigur pe tine cand folosesti acel utilaj de gradinarit sau cand pur si simplu dai de un obiect ascutit ce se afla in sol atunci cand vrei sa iti pui florile, sau calci pe un cui, etc
Am o colectie de manusi, o parte le-am distrus, o parte le-am separat, trebuie sa imi fac un inventar in aceasta primavara, recent am distrus o pereche de DeWALT - RIGGER Leather ([ https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71lIbK8Xu7L._SL1328_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]) si care desi sunt niste manusi scumpe se pare ca au cedat naturii, mai axact unor tepi , de la prea multe strapungeri pielea a cedat. Mai am o pereche Solomon ([ https://zemanboots.com/1441-home_default/solomon-leather-working-gloves-glove-solomon-split-leather-with-16-cm-cuff.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]) , la un pret mai mic cu ajutorul carora am rupt si mai multi tepi si am intins si vreo 1200 ml de sarma ghimpata si mai pot fi folosite inca un sezon.

Acum as avea nevoie de la dvs cei care sunteti posesori de asemenea echipament sa imi oferiti un feedback asupra unor masti pentru protectie respiratorie intrucat pana acum nu am avut nevoie sa folosesc asa ceva insa din ce am vorbit cu un vecin urmeaza sa fac o stropire prin mai la pomisori si o sa am nevoie de o protectie respiratorie adecvata unui paranoic dar sa nu exageram si cu preturile, cert este ca acest echipament va trebui sa ofere protectie si ochilor adica o sa fie un full mask si sa aibe niste consumabile abordabile ca si pret.

Edited by GradinarulUrban, 17 March 2017 - 20:39.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
http://www.mondo-rom...p=29&idprod=683

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
la Drager m-am uitat si eu la marca, nu cunosc, mi-e sa nu fie ceva genul Diadora ca si brand de la care doar o salopeta m-a convins la calitate si la aceea am gresit marimea dar poate ca am mai slabit si mai merge si sezonul 2017

#4
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015
Chiar e necesara protectia muncii in gradina?

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostIonel1974, on 17 martie 2017 - 22:12, said:

Chiar e necesara protectia muncii in gradina?

Depinde cat de mult valoreaza extremitatile fiecaruia, pentru mine sunt nepretuite si ma protejez vreau sa nu ajung sa il intrreb pe domnul doctor daca voi mai putea canta la pian

#6
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View PostIonel1974, on 17 martie 2017 - 22:12, said:

Chiar e necesara protectia muncii in gradina?
E foarte necesara. Unul din cei mai mari legumicultori din tara, prieten de-al meu, coleg de-al nostru pe aici, menegerul, s-a stins din viata din cauza ca nu a respectat o regula minima de protectia muncii atunci cand lucra in sera si a vrut sa ridice centrala termica. Din nefericire, improvizatia folosita a cedat si i-a adus sfarsitul, mult prea devreme, la numai 48 de ani.

#7
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View PostGradinarulUrban, on 17 martie 2017 - 20:36, said:

Am o colectie de manusi, o parte le-am distrus, o parte le-am separat,.

Cele mai bune manusi la taiatul trandafirilor au fost cele de sudura, sudura cu electrod, nu fineturi gen TIG/WIG.
Nu ai finete deosebita insa protejaza nu glumesc.

Edited by Ion_Bumbu, 17 March 2017 - 23:29.


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Foarte bun acest topic. Am studiat odata oferta de bocanci de lucru... am vazut un model de bocanci super la un furnizor de echipament de munca, dar nu-l aveau pe stoc... niste bocanci din piele intoarsa mult mai aspectuosi si mai solizi decat orice gasesti in comertul de duzina... Din pacate chiar nu-i aveau si nici nu i-au mai adus, ca mi-as fi luat doar sa ma plimb prin oras cu ei...
Ceva de genul:
http://www.btfprotec...ANDA-FARMER.jpg

Edited by rosix, 17 March 2017 - 23:49.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
si eu port hainele de bune asa prin oras ca si tine, am fost odata doar fara bocanci Dewalt si ma intreba lumea pe unde mergeam daca nu cumva lucrez la Dewalt. Din generatia veche de la Dewalt am o geaca (DeWALT - WORK) pe care am folosit-o in plantatul din octombrie 2016, foarte rezistenta la spini, am purtat-o de buna pana cand am bagat-o la munca dar si acum se prezinta ok, am fost cu ea si pe avion si am avut posibilitatea sa o burdusesc ca sa nu trebuiasca sa imi burdusesc bagajul de mana, pot sa zic ca am carat ceva cu ea si am economisit ceva bani. Mi-au placut si imi plac fermoarele la ea, de calitate, stim cu totii cand s-a stricat un fermoar la un asemenea echipament cat costa reparatul, generatia noua de geci de la Dewalt e dezastru, am luat la inceput primavara 2017 o varianta mai noua, o calitate inferioara de material folosit, fermoarul principal s-a stricat dupa nici 2 saptamani, merge acum pe afara de cand s-a incalzit, intra putin vantul pe la buric dar tragem mai tare ,ne incalzim si nu il simtim.
Un mic review la acea jacheta de care sunt tare multumit.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C6_InAyXDmw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu folosesc asa ceva
http://felinprotect....din-bumbac.html
In rest cizme de cauciuc. Ma refer clar la gradina de legume.

La munca cu fieratanii folosesc pantofi cu bombeu metalic https://www.gtools.r...bombeu-metalic/
si manusi http://www.echipamen...super-rider/308
Astea sunt modelele care le folosesc.

In rest, masca de sudura, ochelari de protectie etc.

  Multa vreme am lucrat fara manusi, dar imi distrugeam mainile. Cand lucram ocazional mergea, dar cand lucrezi constant nu prea mai tine figura. Si acum imi place fara manusi dar nu am de ales si folosesc manusi. Altfel simti piesele si ce lucrezi  fara manusi. Greu m-am obisnuit cu manusi, le foloseam 10 minute si jumate de ora lucram fara, iar le mai foloseam 10 minute. Acum m-am obisnuit de nu le mai dau jos de pe maini iar daca nu le am parca lipseste ceva.

Edited by PoeOvidiu, 18 March 2017 - 08:54.


#11
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011

View PostGradinarulUrban, on 17 martie 2017 - 22:05, said:

la Drager m-am uitat si eu la marca, nu cunosc, mi-e sa nu fie ceva genul Diadora ca si brand de la care doar o salopeta m-a convins la calitate si la aceea am gresit marimea dar poate ca am mai slabit si mai merge si sezonul 2017

Drager e ditamai brandul si nu numai...pe partea de protectie pt.pompieri as putea sa spun mai multe dar e doar o parte din domeniul lor de activitate

https://www.draeger.com/en-us_us/Home

Ca pt.o anumita zona produc la o anumita calitate si pt.alta - alta ...cam asa fac toate brandurile

#12
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Cartuse Drager folosim la instalatia de amoniac si sunt foarte bune.

#13
CarpLove

CarpLove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2012
Salutare. Stie cineva care este echipamentul obligatoriu pe un șantier de construcții?
Eu lucrez ca electrician. Si de cand a venit căldura mi-am luat pantaloni scurți de salopetă,bocanci,casca si vestă.
Din ce am inteles disperatu ala cu protecția muncii ma vânează prin șantier sa ma prindă.
Este vreo lege care să spună clar ce ai voie si ce nu?
Presimt că maine o sa ma cert cu el si macar sa stiu ce trebuie sai zic.
In alte șantier cand era cald tare ne lasa in pantaloni scurți. Numa asta ii turbat.
Mersi

#14
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 20.01.2014
Eu nu stiu sa existe echipament pentru electicieni cu pantaloni scurti.

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu e neapărat lege.  Pot sa fie niște norme. Sunt unele norme minime care se aplică obligatoriu dar firma are dreptul sa impună norme suplimentare.  E ca la salariul minim. Musai sa ti-l dea. Dacă vrea mai mult, nu e nici o problemă.
Dacă legea prevede doar bocanci cu bombeu de compozit, firma poate sa impună și pantaloni lungi. Ca altfel se trezește cu unul nud dar cu bocanci.

#16
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Iti trebuie pantaloni lungi de salopetă.
In fișa postului se specifică ce echipament de protecție e obligatoriu să porți. Interesant cum de ti-ai cumpărat tu toate astea. Firma e obligată să ți le pună la dispoziție.

#17
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
La un operator de telefonie mobila era obligatoriu echipamentul de protectie a muncii constind din bocanci, casca, echipament de alpinism utilitar, aveai, n`aveai de lucru pe turn trebuia sa fii echipat cu bocanci si casca iar restul in masina unde puteau fi controlate.
Aveau echipa de SSM care faceau foto de la distanta, cadeai pe bec, nu mai aveai acces pe locatiile lor.
Echipamentul de protectie pentru electricieni difera in functie de autorizare, totusi de pantaloni scurti n`am auzit, exista salopeta pentru asta, omologata, nu din aia ce se topeste pe tine la prima scintee!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate