Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Macheta motor (intrebare)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
razvancolceriu

razvancolceriu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 08.12.2012
Salut!
Stie cineva daca se gaseste asa ceva si in Romania? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pg-M-11hGq4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
O macheta de motor de masina pe care sa il asamblezi piesa cu piesa.
Multumesc!

Edited by razvancolceriu, 17 March 2017 - 18:00.


#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ce marca vrei si din ce an?

Esti hobbist sau vrei sa te faci mecanic?

#3
razvancolceriu

razvancolceriu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 08.12.2012

View PostQuantum, on 17 martie 2017 - 18:04, said:

Ce marca vrei si din ce an?

Esti hobbist sau vrei sa te faci mecanic?
Salut!
Pur si simplu ma pasioneaza masinile si modificarea lor, cu asta ma ocup. Si am vazut video-ul acela pe youtube si acuma vreau si eu :))
Nu conteaza anii si marca, orice e bine primit. Multumesc!

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,880
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrazvancolceriu, on 17 martie 2017 - 18:07, said:

Salut!
Pur si simplu ma pasioneaza masinile si modificarea lor, cu asta ma ocup. Si am vazut video-ul acela pe youtube si acuma vreau si eu Posted Image)
Nu conteaza anii si marca, orice e bine primit. Multumesc!

Nu merita, apuca-te de ceasuri mecanice
Faci si ceva care e practic

#5
razvancolceriu

razvancolceriu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 08.12.2012

View PostTsunnnami, on 17 martie 2017 - 18:34, said:


Nu merita, apuca-te de ceasuri mecanice
Faci si ceva care e practic
Fiecare face ce-i place :)

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,880
  • Înscris: 20.10.2015
Eu spun ca unui pretin, dintr-o macheta d-aia nu intelegi nimic, nemaivorbind ca te-ar costa zeci de mii de euro
Tu faci ce vrei mai departe

#7
razvancolceriu

razvancolceriu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 08.12.2012

View PostTsunnnami, on 17 martie 2017 - 19:02, said:

Eu spun ca unui pretin, dintr-o macheta d-aia nu intelegi nimic, nemaivorbind ca te-ar costa zeci de mii de euro
Tu faci ce vrei mai departe
Zici ca nu asi intelege? :)
Si eu iti spun ca unui prieten, am specificat mai sus cu ce ma ocup si crede-ma ca am desfacut motor de masina, chiar si de motocicleta :)

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
E fake, are motor electric.

Exista si motoare miniatura adevarate, V8, V12, etc.

Pe de alta parte ar fi cazul sa ramanem cu elecricele fara alte gablontzuri inutile in jur.

Edited by loock, 17 March 2017 - 20:36.


#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,880
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrazvancolceriu, on 17 martie 2017 - 19:31, said:

Zici ca nu asi intelege? Posted Image
Si eu iti spun ca unui prieten, am specificat mai sus cu ce ma ocup si crede-ma ca am desfacut motor de masina, chiar si de motocicleta Posted Image

Cu atat mai mult ar trebui sa stii ca asa ceva nu se poate fara zeci de mii daca nu sute de mii de euro

#10
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
La prima vedere mi-am zis "Ce super tare - mi-as dori si eu astfel de jucarie!". Dar m-am dezumflat dupa ce am urmarit filmul. Motorul acela este doar o carcasa care zdrangane la comanda. M-as fi asteptat sa aiba la interior ceva din piesele de baza ale unui motor real. Macar arborele cotit cu biele si pistoane. :(

#11
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,710
  • Înscris: 21.06.2016

View PostTsunnnami, on 17 martie 2017 - 19:02, said:

Eu spun ca unui pretin, dintr-o macheta d-aia nu intelegi nimic, nemaivorbind ca te-ar costa zeci de mii de euro
Tu faci ce vrei mai departe

Cum dracu sa te coste zeci de mii de euro? E plin de moatoare cu ardere interna mici in gama 1-200$. Cu compresor chiar.
E drept ca de obicei nu-s kituri d eansamblat dar nu cred sa fie mai scumpe.

Acum un V8 (ca alea sint monocilindru) s-ar putea sa coste binisor mai mult dar nu zeci de mii.

View Postyetiro, on 17 martie 2017 - 21:01, said:

La prima vedere mi-am zis "Ce super tare - mi-as dori si eu astfel de jucarie!". Dar m-am dezumflat dupa ce am urmarit filmul. Motorul acela este doar o carcasa care zdrangane la comanda. M-as fi asteptat sa aiba la interior ceva din piesele de baza ale unui motor real. Macar arborele cotit cu biele si pistoane. Posted Image

Pai scrie pe el 3D printed. Deci nu are cum sa fie decit niste plastic, deci electric.

Edited by vrajitoruldinoz, 17 March 2017 - 21:13.


#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,880
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 17 martie 2017 - 21:14, said:

Cum dracu sa te coste zeci de mii de euro? E plin de moatoare cu ardere interna mici in gama 1-200$. Cu compresor chiar.
E drept ca de obicei nu-s kituri d eansamblat dar nu cred sa fie mai scumpe.

Ai vazut tu un 8V sau unu in stea?
Ai vazut o prostie de un cilindru care se invarte si trage dupa el un aeromodel.
Aia nu e greu de facut

#13
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008

View Postvrajitoruldinoz, on 17 martie 2017 - 21:14, said:

Pai scrie pe el 3D printed. Deci nu are cum sa fie decit niste plastic, deci electric.
Pai nici nu gandeam la unul metalic, complet functional. Ci doar sa aiba ceva piese "reale" si mobile la interior, ce cu siguranta se puteau printa 3D din plastic. Placerea ar fi fost sa le asamblezi si sa le vezi la final cum se misca impreuna.

Edited by yetiro, 17 March 2017 - 22:28.


#14
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,710
  • Înscris: 21.06.2016

View PostTsunnnami, on 17 martie 2017 - 22:05, said:


Ai vazut tu un 8V sau unu in stea?
Ai vazut o prostie de un cilindru care se invarte si trage dupa el un aeromodel.
Aia nu e greu de facut

Numai pe youtube.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B9zt3SF_Flc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m3KdpzL3Hkk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NPNmI6D2T2c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da ai dreptate habar n-am cit costa. Dar daca are un minim de volum nu poate fi mai mult de citeva mii de E.

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,880
  • Înscris: 20.10.2015
ma gandesc ca numai arborele cotit ar costa in jur de €3-€4,000
Ia gandeste-te cum rectifici suprafetele alea,
la cuzineti iar te duce spre mie, numai dispozituvuld e alezat cat o fi.

Mie imi ia pentru o matrita €70,000 din care materialul e vreo €10,000 si e formata din 4 placi

Da, poate daca faci serie... dar la ce bun un motor d-asta?
Poate pentru o barcuta ceva...

#16
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Nu cred că se duce la prețuri atât de ridicate. Tsunnami, matrițele pe care le folosești tu în industria auto sunt gândite să funcționeze în niște parametri specificați timp de multe-multe ore / acționări ca să-și justifice costul inițial și corolar, trebui să coste mai mult ca să reziste la mii /zeci de mii de ștanțări (tu știi mai bine ordinul de mărime).
Motorașul la scară nu ar avea nevoie de toate auxiliarele unui motor normal, pentru că nu este destinat consumului publicului larg și nici nu are stabilit un minim de ore de funcționare. Până la urmă, depinde de scara la care se vrea construit.
Întrebare la care m-am gândit de mai multe ori (fără să ajung la vreo concluzie) : care ar fi cea mai mică scară la care poate fi reprodus un motor în 4 timpi, rămânând în același timp complet funcțional?
Problemele care mă gândesc că apar ar fi date de gradul minim de miniaturizare al unor piese. De exemplu, cât de mică poți face o bujie funcțională? Cât de mică poate fi făcută o bobină de inducție ca să rămână funcțională dar izolată la tensiunea necesară pentru lucru? Cât de subțire poate fi un canal de ungere prin motor ca să permită uleiului (chiar un ulei foarte fluid, nu musai 20W50) să circule în parametrii necesari?
Cred că ar fi interesantă o discuție pe tema asta.

#17
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Aveti aici un proiect in derulare...
https://www.elforum....engine-project/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate