Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Podet pentru organizare de santier

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
In curand voi incepe pregatirea santierului pentru constructia casei si am nevoie de o solutie pentru traversarea unui sant. Acesta are o conformatie mai ciudata, in sensul ca inspre drum are cam 40 cm inaltime, iar spre proprietate cam 20, nivelul terenului fiind putin sub nivelul drumului. Santul va fi adancit cu ~10 cm inainte de amenajarea podetului.

Initial am optat pentru varianta unei tevi metalice cu diametrul de 400-500 mm, 4 m lungime si 9 mm grosimea peretelui, urmand ca peste ea sa asez un strat de pamant si pietris. Problema este ca in zona Clujului n-am gasit momentan nicio varianta de teava metalica din recuperari, doar niste oferte postate ca fiind din Cluj de catre diversi aflati la sute de km distanta. Momentan am renuntat la aceasta varianta.

Teava PVC pentru canalizare exterioara sau teava corugata ingropata in nisip (sau pamant), cu strat de pietris deasupra, ar putea rezista la trecerea unei cife de beton, masina incarcata cu caramida, excavator, etc?

Edited by Nigh7D3vil, 16 March 2017 - 14:30.


#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
cum ar putea rezista o teava de pvc la trecerea unei cife?

incearca sa pui dale de beton. sau cauta foi tabla de 20-30 mm. gasesti pe net la diversi.

#3
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
are unu la ocna mures,60 de km distanta

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
pune teava de plastic si toarna beton cu armatura, daca nu gasesti teava de metal cu grosime mare.Sau cauta o tabla de metal de minim 25 grosime, pe care o asezi peste sant. Nici macar tubuirile din beton pentru poduri, gasite in comert nu vor rezista trecerii unei cife/masini cu caramida.

#5
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
daca nu ai mai mult de 50-60 de cm deschidere de acoperit, incearca cu capriori de lemn minim 15 cm grosime acoperiti cu pamant. Incearca sa-i sprijini si pe dedesubt

#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Pune un photo sa ne facem o idee.l
Eu l.-as astupa, temporar, pur si simplu.

#7
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View PostNigh7D3vil, on 16 martie 2017 - 14:29, said:

...
Initial am optat pentru varianta unei tevi metalice cu diametrul de 400-500 mm, 4 m lungime si 9 mm grosimea peretelui, urmand ca peste ea sa asez un strat de pamant si pietris. Problema este ca in zona Clujului n-am gasit momentan nicio varianta de teava metalica din recuperari, doar niste oferte postate ca fiind din Cluj de catre diversi aflati la sute de km distanta. Momentan am renuntat la aceasta varianta.
As putea sa te ajut, dacă mai ești interesat. Locatie: zona Metro Cluj.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate