Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Banda izolatoare - calitati superioare

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Salut, va rog sa ma ajutati cu un sfat in privinta unui produs de care am nevoie:

Caut o banda izolatoare asemanatoare cu cea "clasica" pe care o gasesti in orice magazin de profil dar cu proprietati superioare, mai exact: am nevoie sa fie neagra, subtire la fel ca si cea "clasica" sau maxim de 3...4 ori mai groasa, si cu proprietati superioare de aderenta. Acesta este motivul pentru care cea pe care o gasesti oriunde nu este suficient de buna pt mine; aderenta in conditii de umezeala dupa ce este aplicata, adica o aplic pe sticla uscata iar dupa, in contact cu apa aceasta patrunde sub banda.

Ar fi interesant si un produs pe baza de cauciuc pe care daca il incalzesc usor cu un feon sa ajute si mai mult dupa racire, pentru ca vor fi aplicate 2...3 straturi si o coagulare intre ele ar fi superba dar fara a isi modifica forma aplicata.  Am citit opinia utilizatorului acestui produs: http://www.dedeman.r...1-670/p/1019740   si pare destul de interesanta dar am nevoie de mai multe sugestii pentru ca este foarte important sa gasesc produsul necesar mie.

PS:  Nu vreau sa fac reclama, eu doar caut un produs cat mai bun pentru mine.

Edited by eugen1985, 15 March 2017 - 08:46.


#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Spune exact la ce vrei sa o folosesti, tare am impresia ca exista solutii mai bune.

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Peste sticla mai bine merge folia (ma refer la cea pentru mobila , la rola"
Banda izolatoare de calitate este "Vini tape" made in Japonia .

#4
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
poate iti trebuie un mastic sau ceva tip varnis

la ce vrei sa o folosesti?

#5
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Eu folosesc banda izolatoare de la Nitto si este foarte buna pentru a fi folosita conform scopului pentru care a fost facuta : izolarea legaturilor electrice . Nu stiu daca va fi la fel de potrivita pentru ce vrei tu sa faci .

Am impresia ca nu .

#6
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Vreau sa o folosesc aplicata pe sticla care va avea contact cu umezeala. Am nevoie de banda care poate fi aplicata cu mana si dupa cum spumeam ar fi super daca ar exista ceva care sa nu mai poata fi indepartat de pe sticla decat daca o razuiesc cu o lama, asa o aderenta caut din acest motiv ziceam ca ar fi bun si ceva care la o usoara incalzire cu un feon sa coaguleze si sa se lipeasca si mai bine de sticla dar fara sa se topeasca sau sa se deformeze. Multumesc tuturor pentru sprijin.

#7
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
lacul nu este bun?

#8
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Spre exemplu construiesc un acvariu mare de 2m lungime si pe spatele geamului, adica pe partea care va avea contact cu apa vreau sa scriu cu banda neagra "PESTISORUL AURIU"  fara ca aceasta sa se dezlipeasca peste o zi. Nu o sa fac acest lucru, este doar un exemplu pentru a intelege ce calitati vreau sa aiba.


View Postsebastiansebi, on 15 martie 2017 - 09:29, said:

lacul nu este bun?

Caut o banda pentru ca am nevoie de marginile ei perfect drepte. As putea folosi un bitum, ceva aplicat cu pensula insa calitatea vizuala nu va fi ca cea oferita de banda care este ireprosabil de drept taiata.

#9
lucky_steps

lucky_steps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 21.07.2005
Banda aia de la dedeman este autovulcanizanta. Nu poti sa o lipesti de sticla si de nimic altceva. In momentul in care infasori straturi de banda unul peste altul acestea se vor lipi unul de celalalt. Este elastica si de aceea atunci cand o infasori peste ceva "lipeste". De fapt ea nu are nici un fel de adeziv. Se "lipeste" prin compresie (fiind elastica) si se lipesc straturile de banda intre ele.

Edited by lucky_steps, 15 March 2017 - 09:40.


#10
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008

View Postlucky_steps, on 15 martie 2017 - 09:39, said:

Banda aia de la dedeman este autovulcanizanta. Nu poti sa o lipesti de sticla si de nimic altceva. In momentul in care infasori straturi de banda unul peste altul acestea se vor lipi unul de celalalt. Este elastica si de aceea atunci cand o infasori peste ceva "lipeste". De fapt ea nu are nici un fel de adeziv. Se "lipeste" prin compresie (fiind elastica) si se lipesc straturile de banda intre ele.


Foarte buna atentionarea ta, o cumparam degeaba. Multumesc!

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Vezi ce folosesc cei care inscriptioneaza masini. E un autocolant.  Rezista ani de zile in ploaie, spalat cu presiune etc. Poti incerca si cu folie autocolanta simpla, am aplicat pe exterior, expusa la ploaie si a rezistat. Mai ramane doar sa o decupezi corect :)

#12
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
Incearca marca 3M. Pe vremuri stiu ca erau ok .... poate nu au umblat ca calitate intre timp.

#13
voma1009

voma1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.07.2014
Banda dublu face , nu te "aranjeaza" ? Oricum , nu am reusit sa inteleg foarte bine cerinta ta ! Daca vrei ajutor , fii mai explicit , te rog !

#14
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008

View Postvoma1009, on 15 martie 2017 - 11:12, said:

Banda dublu face , nu te "aranjeaza" ? Oricum , nu am reusit sa inteleg foarte bine cerinta ta ! Daca vrei ajutor , fii mai explicit , te rog !


Caut o banda adeziva neagra cu un lipici mai puternic fata de cele obisnuite.

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
https://happymax.ro/...autocolant.html


Ai nevoie de un produs autocolant. Sunt alt tip de adezivi folositi fata de banda de izolat.

#16
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016
La Lidl baga de saptamana viitoare asta...

Attached Files

  • Attached File  bnd.jpg   37.35K   22 downloads


#17
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Eu am luat din asta si e cu adeziv:
https://www.amazon.d...duct/B00QAJSFLG
Si e facuta de Wurth, nu Autoprotec cum scrie acolo

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate