Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

lnformații de călătorie cu auto înmatriculat pe numele altcuiva

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Marian8815

Marian8815

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.03.2017
salut locuiesc în Olanda de curând am cumpărat o mașină și am înregistrato pe numele proprietarului la care locuiesc pentru că eu nu sunt înregistrat aici toate actele mașini sunt la mine asigurare plătită la zi tot vreau să călătoresc în țară pentru o lună și ceva întrebarea mea este posibil am nevoie de alte documente trb să plătesc ceva dinainte aici pentru autostrăzi cum sa procedez ? mulțumesc mult!!!


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
In romania ai avea nevoie de imputernicire.

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu rovinieta si alte taxe de autostrada tile platesti tu.

#4
Marian8815

Marian8815

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.03.2017
cum unde le plătesc în țară rovinieta nu ? dar autostrăzile din afara Germania Austria si Ungaria pe la puncte de control sau intreb pentru că sunt la prima mea mașină am luoat permisul anul trecut si este prima oară când o să fac un drum de genul acesta?? ms

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
In Germania e gratis in Austria Ungaria si Romania platesti vigneta la primul peco dupa ce treci granita dar vezi sa lipesti abtibildul in parbriz in Austria??

Edited by Friskey, 12 March 2017 - 06:16.


#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 arg, on 12 martie 2017 - 04:28, said:

In romania ai avea nevoie de imputernicire.
De ce crezi asta?
Eu zic că n-are nevoie, nu se cere așa ceva în UE când circuli cu mașina altcuiva.

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ba se cere! Posted Image
(cand masina e inmatriculata in alta tara... fie ea si bulgaria)

initiator... avionul nu-ti mai place?

Edited by Nero-d, 12 March 2017 - 08:02.


#8
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013

 althea, on 12 martie 2017 - 07:08, said:

De ce crezi asta?
Eu zic că n-are nevoie, nu se cere așa ceva în UE când circuli cu mașina altcuiva.

Da-i si atoatestiutorului nero sa citeasca :

Practic, politistii de frontiera nu vor solicita conducatorul auto nici procura, nici contract de comodat. Singurele acte pe care ei le verifica sunt :

permisul de conducere al soferului aflat la volan,
asigurarea de raspundere civila auto si
certificatul de inmatriculare a masinii (la acest document fiind vizata rubrica referitoare la valabilitatea inspectiei tehnice perioadice a autoturismului).


"La iesirea din tara sunt aplicabile conditiile privind admiterea vehiculelor in circulatie pe drumurile publice, statuate de O.UG. 195/2002 si Conventia asupra circulatiei rutiere, care  stabilesc ca autoturismele aflate in circulatia intemarionala trebuie sa fie inmatriculate, asigurate pentru raspunderea civila corespunzatoare din punct de vedere tehnic, iar conducatorul auto  trebuie sa detina un permis de conducere valabil, corespunzator categoriei respective de vehicul", precizeaza Directia de Supraveghere si Controlul Trecerii Frontierei in punctul de vedere formulat.

Daca la iesire e asa, probabil ca e valabil si la intrare Posted Image

Art. 82 OUG 195/2002 Circulaţia autovehiculelor în traficul internaţional Reguli de circulaţie

(2) Autovehiculele, tractoarele agricole sau forestiere şi remorcile înmatriculate în alte state pot trece frontiera de stat şi pot circula pe drumurile publice din România, dacă îndeplinesc condiţiile tehnice prevăzute în Convenţia asupra circulaţiei rutiere, încheiată la Viena la 8 noiembrie 1968 şi ratificată de România prin Decretul nr. 318/1980, dar numai pe perioada cât sunt asigurate pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a prejudiciilor produse prin accidente de autovehicule.
Detalii: http://legeaz.net/ou...i-de-circulatie

Edited by argonaut, 12 March 2017 - 08:31.


#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Olanda-Romania cu permis de un an (in mod sigur nici macar ala petrecut in fiecare zi la volan, ca masina e luata de curind) e reteta dezastrului. O sa ajungi obosit mort in Romania, numai bine sa dai peste un betiv sau o caruta.

Eu zic sa-l intrebi pe proprietarul masinii ce parere are daca o sa fie pus sa dea cu subsemnatul in caz ca faci tu ceva, daca e de acord sa-i creasca asigurarea astronomic, etc.

#10
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Da-i si atoatestiutorului nero sa citeasca :
ce are politia de frontiera in comun cu politia rutiera?!? Posted Image Posted Image Posted Image

Quote

Practic, politistii de frontiera nu vor solicita conducatorul auto nici procura, nici contract de comodat. Singurele acte pe care ei le verifica sunt :

permisul de conducere al soferului aflat la volan,
asigurarea de raspundere civila auto si
certificatul de inmatriculare a masinii (la acest document fiind vizata rubrica referitoare la valabilitatea inspectiei tehnice perioadice a autoturismului).
de buletin/pasaport, ai auzit?!?

Quote

Art. 82 OUG 195/2002 Circulaţia autovehiculelor în traficul internaţional Reguli de circulaţie
in ce articol scrie ca nu trebuie sa ai comodat (procura, delegatie, etc) in UE? daca nu esti tu proprietarul masinii

arunca un ochi aici
https://www.ghidul-m...e-pe-numele-tau

as vrea sa te vad iesind din tara cu o masina inchiriata sau in leasing... fara acte justificative!!! Posted Image

Edited by Nero-d, 12 March 2017 - 09:24.


#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Nero-d, on 12 martie 2017 - 09:07, said:

in ce articol scrie ca nu trebuie sa ai comodat (delegatie, etc) in UE? daca nu estiu proprietarul masinii
Spune tu unde scrie că trebuie, că așa-s făcute legile: înșiră obligațiile, nu ce nu trebuie.

 Nero-d, on 12 martie 2017 - 09:07, said:

ce are politia de frontiera in comun cu politia rutiera?!? Posted Image Posted Image Posted Image
Îți răspundea la #7, în care ai contrazis doar așa, pentru că ai tu impresii. Ca persoană fizică nici în România nu-ți trebuie procură sau împuternicire de la proprietar dacă circuli cu mașina altcuiva.

Edited by althea, 12 March 2017 - 09:25.


#12
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Ca persoană fizică nici în România nu-ți trebuie procură sau împuternicire de la proprietar dacă circuli cu mașina altcuiva.
cine zice?!?
ia intreaba tu un notar... mai exista porcura auto si comodat auto??? (oare de ce?!?
una i intrarea in tara rerspectiv politia de frontiera si vamala... si cu totul si cu totul altceva e politia rutiera... altele sunt cerintele... poate ca politia de frontiera nu te intreaba de procura... dar politia rutiera, da!!!

una e  sa conduci un vehicul inmatriculat in tara respectiva si alta e sa conduci unul inmatriculat in alta tara!!!...
nu contrazic doar pentru ca asa am eu impresii... din pacate, am si dreptate... cum a recunoscut si argonaut... sunt atotstiutor... poti sa-mi spui google! :)

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Nero-d, on 12 martie 2017 - 09:41, said:

sunt atotstiutor... poti sa-mi spui google! Posted Image
Ei, nu doar google... Google Primul Rezultat ți se potrivește mai bine.

#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Marian8815, on 12 martie 2017 - 03:03, said:

salut locuiesc în Olanda de curând am cumpărat o mașină și am înregistrato pe numele proprietarului la care locuiesc pentru că eu nu sunt înregistrat aici toate actele mașini sunt la mine asigurare plătită la zi tot vreau să călătoresc în țară pentru o lună și ceva întrebarea mea este posibil am nevoie de alte documente trb să plătesc ceva dinainte aici pentru autostrăzi cum sa procedez ? mulțumesc mult!!!
Foloseste cu incredere semnele de punctuatie, nu te vor manca!

Referitor la problema ta, o imputernicire nu strica, in rest platesti vignetele si aia e. Daca vei circula pe autostrazi cu taxa, patesti taxa, hai ca nu e greu.
Germania nu are taxa de autostrada (nici limita de viteza), Austria nu si nici Ungaria.

Edited by ericmario, 12 March 2017 - 10:22.


#15
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 Nero-d, on 12 martie 2017 - 09:07, said:

ce are politia de frontiera in comun cu politia rutiera?!?
Conform OUG195/2002 privind circulatia pe drumurile publice:

Quote

Art. 109
(1) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac direct de catre politistul rutier, iar in punctele de trecere a frontierei de stat a Romaniei de catre politistii de frontiera.
Art. 178
(1) In punctele de trecere a frontierei de stat a Romaniei, politistii de frontiera au si atributia de a aplica sanctiuni in cazul in care constata contraventii la regimul circulatiei pe drumurile publice.
Art. 182
(1) Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizeaza prin executarea semnalelor regulamentare de catre politistul rutier sau, dupa caz, de catre politistul de frontiera, atunci cand constata incalcari ale normelor rutiere ori in situatia in care exista indicii temeinice despre savarsirea unei contraventii ori a unei fapte de natura penala, pentru identificarea persoanelor care au comis astfel de fapte si a bunurilor care fac obiectul urmaririi, precum si pentru verificarea detinerii de catre conducatorii vehiculelor a documentelor prevazute de lege. Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizeaza si in conditiile producerii unor calamitati naturale, dezastre sau a altor situatii care pun in pericol siguranta circulatiei.
Art. 190
(1) In cazurile prevazute de lege, o data cu constatarea faptei, politistul rutier sau, dupa caz, politistul de frontiera, retine permisul de conducere, eliberand dovada inlocuitoare cu sau fara drept de circulatie, dupa caz.
Acu' ai inteles?

Edited by Lipsum, 12 March 2017 - 10:41.


#16
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013

 Nero-d, on 12 martie 2017 - 09:07, said:

ce are politia de frontiera in comun cu politia rutiera?!?

de buletin/pasaport, ai auzit?!?

in ce articol scrie ca nu trebuie sa ai comodat (procura, delegatie, etc) in UE? daca nu esti tu proprietarul masinii

arunca un ochi aici
https://www.ghidul-m...e-pe-numele-tau

as vrea sa te vad iesind din tara cu o masina inchiriata sau in leasing... fara acte justificative!!!

Mai aristotelu'  lu tata, da-te informat atunci cand ai cu ce, nu cu articole de blog !

Art. 82 OUG 195/2002 Circulaţia autovehiculelor în traficul internaţional Reguli de circulaţie
(2) Autovehiculele, tractoarele agricole sau forestiere şi remorcile înmatriculate în alte state pot trece frontiera de stat şi pot circula pe drumurile publice din România, dacă îndeplinesc condiţiile tehnice prevăzute în Convenţia asupra circulaţiei rutiere, încheiată la Viena la 8 noiembrie 1968 şi ratificată de România prin Decretul nr. 318/1980, dar numai pe perioada cât sunt asigurate pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a prejudiciilor produse prin accidente de autovehicule.

Cu care dintre cuvintele, sintagmele sau propozitiile de mai sus ai dificultati de intelegere, ca la litere sper ca nu-s probleme ?! Ca, parca. Politia Rutiera se ocupa si de circulatia pe drumurile publice din tara Posted Image

Probabil ca avocatu' ala n-a pomenit de buletin/pasaport pe motivul ca orice habarnist isi da seama ca la frontiera Romaniei iti sunt cerute oricum.

Arata tu in ce articol SCRIE ca ai nevoe de comodat ( articol de Lege, nu blog de net) !?

Iar aici vorbim de masini inmatriculate pe persoana fizica, nu pe persoana juridica, sau tu nu faci distinctia, copilas, cand aduci leasingul sau rent a car-u'  in discutie.

Edited by argonaut, 12 March 2017 - 10:46.


#17
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006

 ericmario, on 12 martie 2017 - 10:22, said:


Germania nu are taxa de autostrada (nici limita de viteza)...

Prima afirmatie este corecta, a doua nu! Cand traversezi Germania, urmareste indicatoarele de pe marginea autostrazilor, deseori ai limitare la 130 km/ora... nici Germania nu mai este ce era! Posted Image

#18
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Teoretic trebuie procura daca nu e proprietarul masinii, practic daca masina nu figureaza ca furata, n-are nici o treaba.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate