Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Afacere noua - prin Romania Start-up Nation

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
rony2006sb

rony2006sb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.10.2007
Salut,

As dori sa incep o afacere in domeniul automatizarilor industriale.
Am multa experienta in acest domeniu plus ca am si o pasiune pentru asa ceva si am zis ca ar fi pacat sa raman angajat in acest domeniu intr-o multinationala.


Am vazut pe internet programul Romania Start-up Nation si cred ii o varianta buna sa obtin finantare pentru afacerea mea. Imi poate da cineva mai multe detalii despre acest program?

1. Pot sa deschid SRL-ul chiar inainte sa aplic?
2. Trebuie sa am angajati in momentul in care aplic pentru program?
3. In ce consta aplicarea? Din cate am inteles am nevoie de un plan de afaceri. Trebuie sa fie intr-un anumit format?

Edited by rony2006sb, 11 March 2017 - 23:26.


#2
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Sa stii ca mai multe sanse sa primesti consultanta ai daca te duci la cei ce implementeaza proiectul (desi de obicei in cazul unor astfel de proiecte te cam directioneaza catre o firma de consultanta "de casa").
Cine face consultanta in domeniu e zgarcit cu detaliile, mai ales in public. Ca daca dai detalii in public nu mai are de ce sa vina cineva vreodata sa te plateasca sa ii spui aceleasi lucruri, dar pe sute de euro :D

#3
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Nu e nevoie de consultanta, e suficient sa citeasca, ceea ce se pare ca nu s-a intamplat, conditiile de participare la program sint explicate destul de clar sau vor fi.

#4
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View Postrony2006sb, on 11 martie 2017 - 23:25, said:

1. Pot sa deschid SRL-ul chiar inainte sa aplic?
2. Trebuie sa am angajati in momentul in care aplic pentru program?
3. In ce consta aplicarea? Din cate am inteles am nevoie de un plan de afaceri. Trebuie sa fie intr-un anumit format?

1. trebuie un srl sau srl-d infiintat dupa 30 ianuarie anul asta.
bineinteles ca inainte sa aplici, altfel cum sa aplici daca nu ai firma? :))

2. Nu

3. Daca habar n-ai despre ce e vorba si nici nu te pricepi sa te documentezi, apeleaza la o firma care se ocupa cu asa ceva. Pregateste vreo 2-3 mii de euro.

#5
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
Consultanta este eligibila pentru a fi finanțata prin program. Condițiile sunt destul de dure - trebuie cam 3 angajați si minim 2 absolventi sau someri. Vezi ca s-a publicat si grila de punctaj.
Eu am luat anul trecut tot de la aippim (cred ca asa se scrie) ceva pe rural si ma chinui sa găsesc un absolvent... E jale.

#6
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Aia cu absolventii sa stii ca e nasoala pentru cei ce vor afaceri cu salariati platiti minim ca sa faca profitul maxim...Pe astia nu ii convingi asa usor sa semneze pe salariul de mizerie (minim), poate doar sa fie unul mai de la tara disperat care oricum a trecut prin scoala degeaba, doar cat sa obtina diploma, ca nimic nu s-a prins de el.
A cautat si o cunostinta, obligat tot prin ceva fonduri mocangeala de la stat in trecut, sub 500 euro brut nu a gasit pe nimeni (si ce a gasit la suma asta erau praf, nici dupa dictare nu erau capabili sa faca ceva)... si atunci salariul minim era mai mic. Acum cred ca s-au marit pretentiile, cum e si normal. Oricum scopul principal era sa ii aiba in "portofoliu" ca sa primeasca banii nemunciti de la stat Posted Image
Majoritatea care aplica la astfel de fonduri isi angajeaza rudele/prietenii, ca sunt doar de portofoliu, nu ca intradevar ar avea nevoie de ei.

Preferabil e sa apelezi la o firma "recomandata", care are trecere la proiecte. Dai un ban, dar e garantat ca merge treaba. Practic firmele astea de proiecte au devenit un fel de intermediari de spaga/influenta legali, ca te folosesti de influenta lor ca sa obtii ok-ul pe proiect. Singur e cam complicat, mai ales daca nu ai nici macar ajutorul unuia care sa fie cat de cat informat in domeniu (ruda/prieten).

#7
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
Eu ofeream 1500 lei net + bonuri de masa, masina noua, cu km in interes personal. Plus comisioane din vânzări. Si tot nu am gasit. Nu "mai" pot plati promisiuni.

#8
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
La vremea aia tot cam asa venea 500 euro brut, in jur de 1500-1600 lei net (de bonuri nu am mai spus, deoarece astea au devenit o obisnuinta, doar cei ce fac munca de jos prin industria usoara sau pe a buticuri mai sunt pacaliti si nu primesc asa ceva). Mie personal mi se parea putin si la acea vreme, acum cand salariul minim e peste 1000 lei net, nu cred ca vine nimeni pe banii astia. Cred ca fara 2200 net nu mai vine nici naiba acum. Doar sa ai noroc sa dai peste un fraier disperat.

#9
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
Bun, ce faci tu pentru 2500 lei net?
Imi plac aia care zic ca nu se dau jos din pat pentru mai putin de 2000-3000 lei... Dar ei nu sunt in stare sa vanda produse ca sa-si scoata salariul...
Prefer sa muncesc eu si sa ii las pe aia super smecheri (ghilimele invizibile) in vanzari sa doarma si sa nu fie stresati.
Si de ce bonurile sunt o chestie obisnuita? Ca tot firma plateste banii aia si trebuie sa primească ceva pentru bonuri...

Edited by hydema, 12 March 2017 - 15:49.


#10
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Ha ha... pentru 2-3000 de lei nu trebuie sa faci nimic, decat sa fii prezent in fata cumparatorului si sa-i dai produsul. Atat valoreaza timpul pierdut... restul, capacitatea de convingere si celelalte atu-uri specifice vanzatorului ar trebui sa valoreze mult mai mult decat aia 3000.

#11
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
Hai sa divagam. Pentru 2000 - 3000 lei ce trebuie sa faci? Doar sa fii un fel de livrator? Poate is eu de moda veche....

#12
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Exact... doar pentru banii aia iti consumi timp din viata (cel putin 8 ore pe zi). Cred ca viata cuiva valoreaza ceva bani, tu nu crezi? De exemplu daca cineva se ofera sa-ti cumpere viata cu un miliard de euro si sa faca ce vrea cu ea, ai accepta? Probabil ca nu... pentru ca e mai valoroasa pentru tine decat miliardul ala.

#13
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Lasa ca sunt unii care angajeaza agenti de vanzari si au impresia ca e vina agentului ca nu vinde, nu e vina produsului si pretului...
Cum sa cumpere cineva de la agentul tau daca produsul tau nu e mai calitativ decat ce primesc in prezent de la concurenta si are si un pret mai mare decat obtine de la concurenta...
Agentul nu are practic decat rol decat de chelner, sa preia comanda de la client. Eventual pot pacali pe unii sa incerce o comanda mica de test, dar in mare parte decizia e luata de comparator chiar inainte de a intra agentii pe usa, cu agentii doar se mai tigganeste pentru un discount, sa vada daca pot lasa pretul mai jos.
Si la 2200 net, nu e asa mult pentru un agent, care petrece 9 ore din viata lui pe drumuri ca sofer. Iese undeva la 12 lei pe ora, nici un meniu la Mc/KFC Posted Image
In fabrici unde stai doar in post fix, fara sa faci pe soferul (si sa te supui anumitor riscuri financiare) si obtii destul de usor 1600 net ca supraveghetor de linie de productie, unde poti chiar si dormi in post cand ai chef. Sau ca lucrator prin magazine din malluri.
E adevarat ca patronii din Romania s-au obisnuit cu salariile minime, ca pe vremuri mergea treaba bine, insa de cand cu multinationalele si boom-ul economic, cu minim nu mai angajezi decat pe la textile (unde e munca grea sa stai cu ochii in acul masinii si sa mergi cu cusatura cum trebuie) si pe la buticuri ca vanzatori.

Edited by valog, 12 March 2017 - 16:10.


#14
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015

View Postspinname, on 12 martie 2017 - 16:08, said:

Exact... doar pentru banii aia iti consumi timp din viata (cel putin 8 ore pe zi). Cred ca viata cuiva valoreaza ceva bani, tu nu crezi? De exemplu daca cineva se ofera sa-ti cumpere viata cu un miliard de euro si sa faca ce vrea cu ea, ai accepta? Probabil ca nu... pentru ca e mai valoroasa pentru tine decat miliardul ala.
Spor atunci.

View Postvalog, on 12 martie 2017 - 16:08, said:

Lasa ca sunt unii care angajeaza agenti de vanzari si au impresia ca e vina agentului ca nu vinde, nu e vina produsului si pretului...
Cum sa cumpere cineva de la agentul tau daca produsul tau nu e mai calitativ decat ce primesc in prezent de la concurenta si are si un pret mai mare decat obtine de la concurenta...
Agentul nu are practic decat rol decat de chelner, sa preia comanda de la client. Eventual pot pacali pe unii sa incerce o comanda mica de test, dar in mare parte decizia e luata de comparator chiar inainte de a intra agentii pe usa, cu agentii doar se mai tigganeste pentru un discount, sa vada daca pot lasa pretul mai jos.
Si la 2200 net, nu e asa mult pentru un agent, care petrece 9 ore din viata lui pe drumuri ca sofer. Iese undeva la 12 lei pe ora, nici un meniu la Mc/KFC Posted Image
In fabrici unde stai doar in post fix, fara sa faci pe soferul (si sa te supui anumitor riscuri financiare) si obtii destul de usor 1600 net ca supraveghetor de linie de productie, unde poti chiar si dormi in post cand ai chef. Sau ca lucrator prin magazine din malluri.
E adevarat ca patronii din Romania s-au obisnuit cu salariile minime, ca pe vremuri mergea treaba bine, insa de cand cu multinationalele si boom-ul economic, cu minim nu mai angajezi decat pe la textile (unde e munca grea sa stai cu ochii in acul masinii si sa mergi cu cusatura cum trebuie) si pe la buticuri ca vanzatori.
Nu a vazut nimeni comision din vanzari? Un vanzator bun nu va sta niciodata in salariul fix. Dar voi nu sunteti vanzatori, poate nici angajati. Am avut un coleg, cand eram angajat, care a solicitat salariul minim dar sa-i mareasca comisionul. A castigat cel mai bine dintre noi. Dar omul era bun. Un vanzator bun vede nevoia clientului si stie sa "speculeze" nevoile. Nu pretul conteaza in toate cazurile.
Confundati agentul livrator care doar ia marfa si o livreaza cu ala care vinde.
Dar, nah, noi astia care platim salariile si facem calculele suntem, cum dracu sa-i zic mai frumos, stapani peste sclavi, nu? Vai de pl noastra....

#15
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Agentul de vanzari trebuie sa "traiasca" din salariu si sa fie "fericit" din comision. Ce inseamna sa traiasca? Inseamna sa nu traiasca cu frica ca maine nu are cu ce se imbraca daca i se agata pantalonul in gard, inseamna ca poate manca destul de bine ca sa aiba energie sa "prosteasca" cumparatorul, sa nu moara de grija ca nu a vandut nimic vreo doua zile. Meseria de agent vanzari e foarte dificila si in plus se gaseste pe toate drumurile pentru ca toate firmele vor sa vanda. De asta pe 2000 de lei vei gasi doar agenti de vanzari prosti... cei buni avand alternative mai bune. In calitate de angajator trebuie sa risti sa platesti bine agentul de vanzari chiar daca-l schimbi dupa o luna cand vezi ca nu-i bun, dar daca ai oferta salariala buna, garantat vei prinde si un agent bun dupa cateva esecuri. Asta chiar daca te-ai saturat sa platesti promisiuni.

#16
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Bine punctat, parca mi-ai furat gandurile Posted Image
Unii au impresia ca salariul trebuie sa fie mic pentru ca agentul sa fie stresat zi de zi ca au impresia ca fiind mereu cu stresul si frica de a ramane doar cu salariul mizer o sa gaseasca mai multi clienti ca sa recupereze cu comisioanele sa aiba ce manca... doar ca nu functioneaza asa, ci fix invers... un angajat stresat e cel mai contraproductiv lucru posibil.

Edited by valog, 12 March 2017 - 16:46.


#17
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Posthydema, on 12 martie 2017 - 16:18, said:

Dar, nah, noi astia care platim salariile si facem calculele suntem, cum dracu sa-i zic mai frumos, stapani peste sclavi, nu? Vai de pl noastra....

Eu ii inteleg si pe patroni ca trebuie sa sa se lupte tot cu patroni care trag salariul spre minim, dar din pacate voi vreti profit din prima luna... nu intelegeti ca agentul de vanzari e o investitie. Daca angajezi prosti nu ai cum sa vinzi si asa cum spuneam mai sus aia buni au oferte mai bune decat salariul minim.

#18
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Si aia buni chiar daca nu ar avea oferta mai buna, tot nu vor veni la "oferta" minima... isi permit sa astepte oferta mai buna, ca nu prea au obiceiul sa isi bata joc de ei si viata lor.

Edited by valog, 12 March 2017 - 16:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate