Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Telefon non-smart cu butoane

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Vreau sa iau si eu un telefon pentru o persoana in varsta, caut ceva care sa nu fie smart, vreau ceva clasic, cu butoane.
Persoana a detinut in trecut cateva modele de Nokia, ultimul a fost 6303 care a inceput sa se auda incet (cred ca a cedat casca) si nu se mai incarca. L-am butonat si eu, intradevar se aude foarte incet, am schimbat 2 incarcatoare si tot nu incarca.

Ma uitam pe em@g si am vazut ca sunt ceva modele mai noi de Nokia, 222, 230, dar nu stiu nimic despre ele.
Doresc sa se auda normal/tare in convorbire, meniul sa nu fie complicat si bateria sa tina cat mai mult.
De Alcatel nu stiu nimic, Allview am avut 3 modele de smart si erau cam nasoale, nu as mai merge pe ei.
Single/dual sim, nu conteaza, va fi folosit decat un singur sim, numai pentru apeluri si sms-uri.
Deci, ce-mi recomandati?
Va multumesc.

Edited by xew, 11 March 2017 - 17:43.


#2
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015
Noul Nokia 3310 iesit pe piata.

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
230 e ideal ca are ecran de 2.8" , daca nu merg si cele din seria 1xx .

#4
bogdaneltucu

bogdaneltucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 03.02.2007
nokia 6700c nu are moarte.

#5
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Noul 3310 abia a aparut, la noi mai dureaza pana apare in magazine.
230 din cauza ecranului de 2.8 mi s-a parut ok, dar mai multe, nu stiu nimic despre el.
Il foloseste cineva, l-a butonat cineva sa-mi spuna ceva impresii legate de el?


As vrea sa iau ceva nou, mai am in parcul rece un 6233, dar parca nu as renunta inca la el. Posted Image

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@xew, vezi Nokia 3310 !
[ https://s24.postimg.org/izs8jk1kl/Nokia_3310_range_large_trans_Nv_BQz_QNjv4_Bq_Be6_O56q.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Nu este bun noul Nokia 3310 http://www.mediafax....otivul-16184585
La cerintele actuale macar un 3G in banii aia Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3hlhjGMWpYg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vremurile Nokia au apus...vor sa dezgroape rahatul si nu le iese [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jLbFHFsFCVQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arbuneaionut, 11 March 2017 - 18:09.


#8
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Are butoanele mici noul Nokia 3310!

Daca nu tii neaparat sa aiba ecran color, cauta ZTE S302, are butoane mari si ecran alb negru cu o linie, ca la calculatoarele de buzunar. Suna tare, cifrele sunt mari, se aude bine si in zone cu semnal slab.

#9
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Samsung E1200 , il gasesti pana in 50 de lei. Eu am in familie 3 altfel de telefoane. 2 de rezerva si unul il foloseste bunicamea. Bateria tine destul si doar pentru apeluri si sms e perfect.

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Am eu 225 care e acelasi cu 230 si am avut cateva zile si 230. Sunt ok. Nu se ridica la nivelul unui E52 care era peste 1000lei in magazin demult, insa sunt ok si sunt mult peste E-boda , allview sau orice altceva.

#11
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Samsung-ul 1200 este mic, ecranul este mic, caracterele vor fi mici, nu prea ma intereseaza modelul.

 TruculMagic, on 11 martie 2017 - 18:31, said:

Am eu 225 care e acelasi cu 230 si am avut cateva zile si 230. Sunt ok. Nu se ridica la nivelul unui E52 care era peste 1000lei in magazin demult, insa sunt ok si sunt mult peste E-boda , allview sau orice altceva.

O sa iau un 230 de la em@g sa vad dspre ce e vorba si daca e nasol il returnez.
Fiind folosit numai la apeluri si sms, iti dau seama ca un E52 ar fi avion pe langa el.

Era bine daca e vreun utilizator de Nokia 230 sa-mi spuna daca se aude bine, clar, ok in casca in timpul convorbirii si cam ce autonomie are.
Va fi folosit decat cu un sim Vod@.

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La autonomie sta bine, in general e un telefon bun. Depinde de semnalul din zona...

#13
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Va fi folosit in Bucuresti, sector 6, Drumul Tarabei, deci ar trebui sa aiba semnal full, beton, in 2G. Posted Image

#14
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

 arbuneaionut, on 11 martie 2017 - 18:03, said:


Vremurile Nokia au apus...vor sa dezgroape rahatul si nu le iese

Eu zic ca te cam grabesti...

#15
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Eu zic sa cumperi tot ce a avut înainte, pentru ca persoanele în vârstă de obișnuiesc cu greu cu un telefon nou. Am avut un telefon dar nu mai tin minte cum se numea, avea butoane mari, scris mare pe ecran iar la mesaje și setări le citea telefonul. Bateria tinea și o lună deoarece ecranul era un fel de LCD cum îs calculatoarele de buzunar. Un număr din 10 cifre era împărțit pe doua rânduri, încât să se vadă bine.

#16
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Există așa ceva și cu 3G? Nu mă așteptam ca 3310 să nu aibă.

#17
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013

 xew, on 11 martie 2017 - 17:56, said:

Noul 3310 abia a aparut, la noi mai dureaza pana apare in magazine. …
Nu mai dureaza asa mult, se pot plasa deja precomenzi. Nu zice insa nici un pret. Sunt disponibile pe culorile rosu/negru/gri/galben, atat  single- cat si si dual- SIM.

Ce ma socheaza este ca Nokia 3310 (2017) nu suporta decat 2G, deci atentie ca nu va merge in Digi. Nu e vorba in primul rand de net de vreme ce acest model e doar pentru vorbit, ci de faptul ca exista operatori care nu implementeaza 2G deloc. La ceilalti operatori de la noi va merge. Articolul referit de colegul @arbuneaionut cam ‘tabloidizeaza’ chestiunea. Nu e o problema pentru Europa iar in SUA nici un telefon dual-band 900/1800MHz nu a functionat vreodata fiindca acolo se folosesc si s-au folosit dintotdeauna 850/1900MHz. E adevarat si ca acum telefoanele sunt in general quad-band 850/900/1800/1900MHz pe 2G ca sa mearga oriunde (sau pe-aproape - ca in Japonia 2G nu exista).

#18
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011

 logy, on 11 martie 2017 - 23:03, said:

Eu zic sa cumperi tot ce a avut înainte, pentru ca persoanele în vârstă de obișnuiesc cu greu cu un telefon nou.


Pai atunci poate ar fi mai bine de dus in service vechiul telefon si gata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate