Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Scurta calatorie - sugestii

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Saptamana viitoare eu si jumatatea mea implinim 7 ani de cand suntem impreuna si imi doresc sa o surprind cu o calatorie neasteptata. Plecarea ar trebui sa fie joi dimineata si sa fim inapoi duminica seara. Ca si dorinte, peisaje spectaculoase si locuri frumoase/interesante de vizitat, nu ne dorim spa/piscina.

Vom pleca din Timisoara, iar mijlocul de transport va fi masina personala. Am un oarecare discomfort in a calatori cu avionul, plus ca ne plac circuitele cu masina in care sa vizitam locuri noi(toate concediile noastre au fost in formatul asta). Partea proasta e ca ideea mi-a venit zilele astea, si nu prea stiu pe unde sa mergem. In plus, nici cheltuielile nu as vrea sa fie foarte mari, deoarece anul asta va fi dificil din punctul asta de vedere. Ma gandesc la un 800, maxim 1000 Euro.

Sa dau si niste informatii suplimentare legat de ceea ce ne place. Ne-au placut mult Budapesta si Viena, Cracovia, Wroclaw ca si orase de vazut. Am fost si la Praga, insa nu pot sa zic ca am fost impresionati. Am mai vizitat Atena(placut Akropole, in rest nu mi s-a parut nimic spectaculos),  Kosice si cam toate orasele mari de la noi din tara. Legat de peisaje, am fost fermecati de-a dreptul de coastele Greciei insa ne plac foarte mult si zonele muntoase. Ne place sa ne plimbam si pe jos, insa nu suntem adeptii hiking-ului adevarat, prin salbaticie cu rucsaci in spate.

Ajutati-ma va rog cu ceva locuri pe unde am putea merge, eventual locuri de cazare pe unde ati stat si a fost bine. Nu avem prea mari pretentii, vrem doar conditii decente si sa fie curatenie. Ma gandisem la Slovenia(Ljubljana, Lacul Bled), Austria(partea de sud) poate Croatia sau Nordul Italiei. Vara ar fi superb in aceasta zona, nu stiu in schimb cum e acum, la mijloc de martie.

Multumesc!

#2
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Cu masina spre Paris ...

#3
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007
Castles in Bavaria ... cu accent pe Neuschwanstein Castle si  Schloss Herrenchiemsee Posted Image

#4
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Eu ti-as sugera ceva, acuma nu stiu in ce masura se pliaza pe ce vrei tu: Ucraina, orasul Lvov. Cauta pe topicul cu calatorii in strainatate Ucraina si vezi ca am scris cate ceva acolo.
De ce spun asta, vad ca ai in minte cam aceleasi destinatii pe care le am eu si cam aceleasi locuri pe care le-ai vazut, le-am vazut si noi. Culmea, suntem si din acelasi oras! :)
Alta destinatie pe unde am fost si mi-a placut, Lacul Ohrid in Macedonia, ce-i drept am fost acolo de 1 mai.
Anul asta prin aprilie-mai planuiesc un Dubrovnik + golful Kotor in Muntenegru...

Distractie placuta! :)

#5
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

View Postdasca, on 11 martie 2017 - 15:13, said:

Ajutati-ma va rog cu ceva locuri pe unde am putea merge, eventual locuri de cazare pe unde ati stat si a fost bine. Nu avem prea mari pretentii, vrem doar conditii decente si sa fie curatenie. Ma gandisem la Slovenia(Ljubljana, Lacul Bled), Austria(partea de sud) poate Croatia sau Nordul Italiei. Vara ar fi superb in aceasta zona, nu stiu in schimb cum e acum, la mijloc de martie.

Multumesc!

Subscriu pentru Slovenia (Lacul Bled) si pentru Croatia pentru ca le-am vizitat (mai putin Dubrovnik).
Cum a spus si colegul, o varianta este si Muntenegru (nu am fost, dar de cativa ani am in plan trip aici) despre care am auzit doar cuvinte de lauda.

View PostKlaudio, on 11 martie 2017 - 15:28, said:

Eu ti-as sugera ceva, acuma nu stiu in ce masura se pliaza pe ce vrei tu: Ucraina, orasul Lvov. Cauta pe topicul cu calatorii in strainatate Ucraina si vezi ca am scris cate ceva acolo.
De ce spun asta, vad ca ai in minte cam aceleasi destinatii pe care le am eu si cam aceleasi locuri pe care le-ai vazut, le-am vazut si noi. Culmea, suntem si din acelasi oras! Posted Image
Alta destinatie pe unde am fost si mi-a placut, Lacul Ohrid in Macedonia, ce-i drept am fost acolo de 1 mai.
Anul asta prin aprilie-mai planuiesc un Dubrovnik + golful Kotor in Muntenegru...

Distractie placuta! Posted Image
Sper sa impartasesti un pic din calatoria in zona asta pe aria dedicata. Eventual si poze. :)

Distractie placuta!

#6
vitas

vitas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.11.2015
Pe la Oravita ai fost , sau pe Valea Cernei la  Herculane ? :)

#7
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010

View Postvitas, on 11 martie 2017 - 17:26, said:

Pe la Oravita ai fost , sau pe Valea Cernei la  Herculane ? Posted Image

La Oravita am fost in vara, iar pe Valea Cernei acum vreo 3-4 ani. Am vazut destul de mult din tarisoara noastra, insa desi avem locuri frumoase nu stim deloc sa facem turism.

#8
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Sfaturi nu pot sa dau, as fi zis Bruges dar nu merita cu masina pentru un sejur scurt.
Imi permit totusi o urare: Multi ani fericiti impreuna!

#9
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008

View Postaltuser09, on 11 martie 2017 - 17:59, said:

as fi zis Bruges dar nu merita cu masina pentru un sejur scurt.

in schimb merita cu avionul, iar tarifele sunt chiar ok.

in martie si aproape-  venetia. acolo nu ai cum sa dai gres indiferent de anotimp.

#10
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010

View Postadrian_r5, on 11 martie 2017 - 15:26, said:


Pana la urma m-am decis, Munchen e alegerea, cu o vizita vineri la Neuschwanstein si Lacul Konstanz.

#11
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
Oarecum in drum ai si Hallstatt, un orasel superb. E pe langa Salzburg.
Daca nu considerati ca e mare abaterea din drum, vi-l recomand.

#12
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
E in plan pentru duminica, la intoarcere.

#13
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Si am ajuns si noi acasa acum vreo 2 ore. Am plecat pana la urma miercuri dupa amiaza pe la 5 din Timisoara, am decis ca putem castiga vreo 4-5 ore in care putem vizita ceva joi. Programul a fost urmatorul:
- miercuri, Timisoara - Gyor
- joi - plecat dimineata din Gyor pe la 9 fara ceva, am ajuns in jur de 11 langa Viena, iar apoi am iesit de pe autostrada parcurgand drumul pana la Hallstatt doar pe drumuri secundare. Peisajele si satele austriece sunt foarte frumoase, toate aranjate si curate. Ne-a ajutat si vremea, cam 15-16 grade, soare si senin. Hallstatt e superb, chiar daca perioada ideala de vizitat incepe de pe la jumatea lui aprilie incolo, cand totul e inverzit. Pe seara am ajuns la Munchen. Aici am facut rost si de o amenda la metro, desi ne luasem bilete. Automatul de bilete fiind dupa aparatele de validat si trenul ajungand deja in statie, n-am mai apucat sa citim ca trebuie validate si ne-am urcat rapid. 120 Euro aruncati pe geam...
- vineri - plecat dimineata la Neuschwanstein si vazut ambele castele(al doilea fiind Hohenschwangau). Voiam sa mergem si la Bodensee, dar ne-am intins la Neuschwanstein pana spre 15:30 si nu stiu daca apucam sa vedem mare lucru pe lumina. Ne-am intors la Munchen si am mers la 1860 Munchen - Wurzburg pe Allianz Arena. Jumatatea mea a fost extrem de incantata de atmosfera, iar Allianz Arena luminat in albastru a fost pur si simplu wow...
- sambata am stat in Munchen, am vazut Deutsche Museum si BMW museum iar pe seara am fost la beraria Ayinger(recomand, mancare si bere foarte buna).
- astazi am fost pe drum, am plecat la 9 din Munchen si am ajuns la 20 in Timisoara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate