Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Filme 3D

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.07.2008
Am o intrebare pentru cei care au discuri Blu-Ray cu filme 3D : la opțiunile filmului, se poate seta filmul să fie în Anaglyph, să se poată vedea cu ochelari Red-Cyan și pe televizoare non-3D ?

Mersi !

#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu.

#3
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.07.2008
Deci au o singură variantă in 3D şi se poate vedea doar pe televizoare special 3D ?

#4
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Da.

#5
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.07.2008
Ok, mulţumesc !

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
doar cateva filme de genul asta am vazut. Blu-Ray 3D are efectiv doua imagini, pt ochiul stang si ochiul drept, imagini complete, cu toate culorile.

google zice ca ar exista niste convertoare care sa faca ce vrei tu.

Edited by Fane, 10 March 2017 - 22:33.


#7
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.07.2008

View PostFane, on 10 martie 2017 - 22:32, said:

doar cateva filme de genul asta am vazut. Blu-Ray 3D are efectiv doua imagini, pt ochiul stang si ochiul drept, imagini complete, cu toate culorile.

google zice ca ar exista niste convertoare care sa faca ce vrei tu.

Da, mulţumesc pentru lămuriri ! Pentru PC e ok, mă descurc, ceea ce vroiam să ştiu e dacă filmele Bluray 3D au la opţiuni reglaje de alegere a output-ului video, deoarece am un player BluRay capabil de a reda filme 3D, dar am un televizor care nu e 3D, iar daca puteam seta redarea filmului în Anaglyph3D [ aşa cum au media playerele din PC ] aş fi urmărit filmul cu ochelari Red-Cyan pe SmartTV-ul obişnuit !

#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Doar 3D Frame Packing sau 2D.

#9
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.07.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 11 martie 2017 - 11:32, said:

Doar 3D Frame Packing sau 2D.

Deci, discurile BluRay cu filme 3D au doar astea două opţiuni, 3D FrPk sau 2D ? Scuze că fac double-checking cu întrebările, ca un idiot, nu neapărat pentru că aş avea alergie la răspunsuri monosilabice, dar nu aş vrea să pricep greşit... din greşeală !

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu va mai chinuiti. In foarte scurt timp filmele 3D se vor putea vedea doar la cinema. Producatorii de TV-uri aproape au renuntat la 3D. Deci vor renunta si cei ce fac Blu Ray-urile.

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postramurel, on 11 martie 2017 - 11:52, said:

Deci, discurile BluRay cu filme 3D au doar astea două opţiuni, 3D FrPk sau 2D ?

Da, FHD3D sau 2D. http://www.practical...tv-formats.html Sint o gramada de site-uri care explica diferenta intre formate. In plus, atat blu-ray playerul, cat si televizorul trebuie sa fie 3D. Discurile blu-ray 3D pot fi redate doar prin HDMI si doar pe versiunea 1.4 sau ulterioara.

View Postedigee, on 14 martie 2017 - 23:56, said:

Nu va mai chinuiti. In foarte scurt timp filmele 3D se vor putea vedea doar la cinema. Producatorii de TV-uri aproape au renuntat la 3D. Deci vor renunta si cei ce fac Blu Ray-urile.

Sper sa n-ai dreptate. Mie imi plac efectele. Tine si de noroc. Nu stiu de ce nu a prins, potential avea berechet. Poate lipsa de publicitate agresiva, nu stiu. De ce nu au prins de ex. tabletele in fata laptopurilor, desi ofera avantaje evidente ? De ce nu s-au impus SACD si DVD-Audio, clar mai bune decat CD si mai ofera si multicanal. Si exemplele pot continua. Nici la cinema nu e cine stie ce. La Avatar mi-a picat falca, la altele, bleah. Depinde si cum sint facute. Si cinematograful are bubele lui.

Edited by Ion_de_la_Raion, 15 March 2017 - 09:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate