Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

viteze scriere pe microSD

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Am cumparat un microSD de 32Gb , pe care scria clasa 10 . Bun . Cind l-am testat , scrie cu 5.2 mb/s .  Am mai testat un altul , tot clasa 10 , si asta scria cu cu 5.5 Mb /s . Am testat unul din clasa 4 , si la acesta scria cu 3.7 Mb/s .
Sint dezorientat .
Este ceva ce nu stiu eu , sau am nimerit peste 2 bucati anormale ?
Acuma este adevarat ca nu sint din cele scumpe  ; dar eu stiam ca viteza minima trebuie sa fie cea scrisa pe clasa lui .

#2
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
cu ce testezi? ce fisiere copiezi? ce carduri ai cumparat?

1. daca il ai bagat intr-un card reader foarte prost, e posibil ca limitarea sa fie de la card reader. am patit cu unu care nu stia decat 4-5Mb/s

2. daca tu copiezi fisierei mici de cativa kb, atunci copierea e mai lenta. daca fisierele au 1Mb+ ar trebui sa fie mai rapida...

3. daca ai hama, serioux sau alte prostii, apai... na...

PS: eu am un card sony care are viteze de 80Mb/s(64gb 200+ lei) si la citire si la scriere. am copiat fisierele video filmate cu gopro folosind un card reader kingston pe usb 3.0. daca am bagat un adaptor SD si am folosit cardreaderu intern am copiat cu 20Mb/s aceleasi fisiere in acelasi pc...

Edited by shmu, 09 March 2017 - 16:24.


#3
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
1.Cardreaderul este cel original al calculatorului ; in el intra adaptorul si in adaptor microSD . Altfel cum ?
2.Cardurile cu cl 10 , masurate , sint scandisk Ultra 32gb si  Adata 16gb ; cind sint pline , mai incet merg , dar nu cu mult
3.S-a testat cu 3 scule diferite si rezultat simular :hdd tune , SpeedOut , MicroSD tester

Intrebare: Ce sa cumpar , ca sa fiu convins ca este adevarat ?

Edited by hspinache, 09 March 2017 - 17:48.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Card readerul e limitat mai mult ca sigur. Ca sa scrii cu viteze mari ai nevoie de un card reader pe USB 3.0 - ce ai tu sigur e conectat la un USB 2.0 intern.
Plus ca probabil si asta e de duzina.

Si vezi ca la carduri viteza data pe ele e la citire. La scriere e mai mica.
Dar pe un card decent - gen acel SanDisk cu un card reader bun ar trebui sa ai macar 20-30 MB/s viteza.

#5
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Adaptorul de la microsd la sd este si el o problema.

Kingston MobileLite G4 USB 3.0  are slot pentru sd si slot pentru microsd.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
In primul rand in primele 3 postari de mai sus apar erori grave de scriere care creeaza confuzie.

Daca vreti sa scieti MB scrieti va rog MB, nu Mb.
Mb e de 8X mai mic decat MB (in practica chiar de ~ 10X )

Daca vrei viteza uita de clasa 10 sau alte aberatii pt habarnisti.

Vezi exact specificatia de viteza, fie data in MB/s, GB/s.
Exista si notarea nspe X unde X = 150 kb/s, insa e cam depasita.

Exista carduri microSD UHS- I care au trecut de 95 MB/s cu B mare, UHS-II U3 care au trecut 300 MB/s, si urmeaza sa apara si UHS-III care vor ajunge si la 600 MB/s

Pt. citirea si scrierea lor la viteze apropiate de maxim, este nevoie atat de carduri rapide cat si de cititoare performante.
Si camerele au nevoie de hardware de scriere si citire performant si multe sunt in urma mult.
Cititoarele stand alone se aleg si ele de firma, asa cum se aleg si cardurile.
Carduri fiabile si rapide gasesti la Sandisk (luati recent de WD...), si ei fabrica si cititoare.
Si Sony fabrica carduri fiabile si rapide, insa camerele Sony comerciale sunt in urma la viteza de scriere/citire.

Atentie insa cu cititoarele de carduri, inclusiv Sandisk - sunt cam fragile pe partea de SD si se se agata si strica usor pinii din ele.
Eu am un cititor Sandisk luat prin 2007 ( acum 10 ani) care scrie si citeste cu 18 MB/s, si s-a stricat foarte usor slotul de SD.
Eu il folosesc mai mult pt CF unde inca merge bine.
Pana la 20-30 MB/s e suficient USB2.
Peste 30 MB/s ai nevoie de USB3, USB 3.1, thunderbolt, etc.

Edited by loock, 09 March 2017 - 19:01.


#7
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Nu va suparati pe mine , dar eu nu am inteles nimic.

#8
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 hspinache, on 09 martie 2017 - 17:48, said:

1.Cardreaderul este cel original al calculatorului ; in el intra adaptorul si in adaptor microSD . Altfel cum ?
2.Cardurile cu cl 10 , masurate , sint scandisk Ultra 32gb si  Adata 16gb ; cind sint pline , mai incet merg , dar nu cu mult
3.S-a testat cu 3 scule diferite si rezultat simular :hdd tune , SpeedOut , MicroSD tester
Intrebare: Ce sa cumpar , ca sa fiu convins ca este adevarat ?
nu cumperi nimic. iei si tu cateva filmulete sau ce ai tu pe acasa, mai mari de 10MB bucata, si dai copy-paste si vezi cu cat scrie in windows in situatii reale.

testele cu "scule" sunt degeaba si tampite.

sau, cel mai bine, daca ai o imagine de dvd sau un film de 4GB+, copiaza-l pe ala si vezi cat e viteza stabila maxima.

Edited by shmu, 10 March 2017 - 11:13.


#9
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Eu am XP . Nu prea afiseaza .

#10
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai si atunci despre ce vorbim? te astepti de la un sistem de operare vechi de 17 ani sa ai performante de acum 3-5 ani?

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 hspinache, on 10 martie 2017 - 11:14, said:

Eu am XP . Nu prea afiseaza .

Nu "prea" ??

Foloseste Total Commander - ala iti afiseaza. Dar deja intra in calcul XP-ul la capitolul Drivere ptr USB....

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
E OK XP-ul, nu el e problema.

Am din 2007 cititor Sandisk de 18 MB/s pe USB2.
Erau si de 40 MB/s atunci pe firewire.
Tot in 2007 am luat card CF Sandisk de 4GB si 20 MB/s
Insa recent am vrut sa citesc un microSD cu adaptor SD si s-au rupt pinii din cititor...
Pe CF merge OK in continuare.

Cumpara Carduri Sandisk sau Sony, verifica sa fie compatibile cu sculele tale, pt ca nu toate modelele sunt compatibile cu toate telefioanele.
Sunt telefoane Sony care nu se pupa cu anumite carduri Sony, alteori cu anumite carduri Sandisk !
Valabil si pt alte branduri.
Verifica ce model de card cumperi si la viteza.
Sunt in general specificate pe ambalaj in MB/s la citire si la scriere.
Poti verifica si pe siteul producatorilor.
Apoi foloseste un cititor performant.

Degeaba iei card UHS-I capabil de 95 MB/s, sau UHS -II capabil de 300 MB/s, daca folosesti un cittor capabil doar de +/- 5 MB/s
Unele cititoare scot 2,5 MB/s...
Ia si card si cititor decent.
Se gasesc si kituri cu card si cititor in acelasi ambalaj. Am vazut sandisk cu astfel de kituri.
Daca e mai rapid de 30 MB/s trebuie pus pe USB3 / 3.1.
Sunt si modele care trebuie puse pe interfete si mai rapide, de genul thunderbolt, etc.

Legat de B si b.

Un Byte ( B mare) e format din 8 biti (b mic).

10 MB = 80 Mb, deci trebuie atentie la scris.

Edited by loock, 10 March 2017 - 12:02.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai poate fi problema. Ca XP-ul de ex nu are drivere USB 3.0. - daca va avea nevoie de asa ceva.

#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
loock - ai citit ca foloseste un cardreader intern? fie ca are desktop, fie laptop, alea interne au mai mult de 5Mb (MB) cum vrei tu... nimeni in afara de providerii de internet nu vorbeste in b.

@initiator - fa testul de care ti-am zis cu Total Commander (a pus eiffel un link mai sus).

#15
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Am facut testul cu "Total comander , si apar aceleasi rezultate ; incercat si cu sd si cu microsd
Acuma , de cind am cumparat cardul , a aparut dubios ; totul cam cetos ; o poza cu un telefon ??? ; exprimari ca "speed up to 48 MB/s** , 320x "  sau "micsoSDHC UHS-I Card Take better and pictures and Full Video " .. clasa 10 , pusa asa in un colt  , doar un 10 inconjurat de un cerc 3/4 ; restul nici o specificate
Pai de ce a pus poza cu telefonul ? De unde pina unde carduri facute pt telefon ?

#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
stii ce.. du-le inapoi si nu mai cumpara nimic. e clar cacardurile nu sunt facute pentru tine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate