Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Titlul website-ului este afisat cu caractere chinezesti pe Google

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Ma refer, cum am descarcat-o de pe envato, am cautat sirul base64 si am gasit o secventa de cod ciudata.

Am atasat o poza cu baza de date. Este normals a apara asa?

Ce-i drept, am deschis-o in Notepad++

Attached Files



#38
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008
Da, inregistrarile alea sunt facute de Wordfence. Sunt ok.

P.S. Dezactiveaza functia Live Traffic din el, aia nu te ajuta efectiv la ceva.

#39
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Si in celalalt screenshot totul este ok? Par niste caractere aleatorii.

Cum dezactivez Live Traffic?

#40
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008
Wordfence => Live traffic => click pe ON

Ambele sunt inregistrari Wordfence. In prima poza sunt inregistrarile cu ip-uri blocate si in a doua sunt md5-urile de la fisierele de pe site(necesare pentru scanarea fisierelor).

Edited by tigerheart, 10 March 2017 - 16:19.


#41
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Bun, am reinstalat wordpress.

Am verificat fiecare fisier din tema. Acesta continea destul de multe coduri base64, dar le-am cautat pe google si par a fi ok (erau folosite si de altii). Am verificat-o pe themecheck.org si m-a avertizat in privinta acestui cod, insa am considerat ca este ok.

Am sters toate pluginurile si le-am pus din nou, descarcand ultima versiune de pe site-ul wordpress (desi le aveam actualizate).

Am verificat cu atentie folderele /includes si /uploads.
In wp-config.php am schimbat UTF-8 in loc utfmb4

Ca masuri de securitate, am adaugat niste restrictii prin .htaccess. Apropo, acel cod deny from all restrictioneaza accesul pe site (adica nimeni nu poate sa vada continutul lui) sau se refera la panoul de admin?

Sucuri Plugin mi-a afisat ca totul este in regula. Cu Wordfence nu reusesc sa ma descurc in sensul ca nu pot activa firewall-ul. Posibil sa fie ceva legat de server. Ca idee, la setari am ales LiteSpeed deoarece am pachetul Personal SSD de la MxHost.

Am folosit optiunea fetch as google si fisierul rezultat este ok (am atasat o poza cu el). Acesta nu mai contine caractere chinezesti / japoneze.

Ce ma deranjeaza si nu inteleg este ca in continuare, la cautarea pe google cu numele domeniului, titlul site-ului apare tot cu caractere chinezesti / japoneze.
Am uitat sa fac ceva?

Attached Files



#42
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008

View PostLordRevan, on 11 martie 2017 - 02:31, said:

Apropo, acel cod deny from all restrictioneaza accesul pe site (adica nimeni nu poate sa vada continutul lui) sau se refera la panoul de admin?
Acel cod blocheaza accesul la tot site-ul. Am zis sa il pui in timp ce stergi/incarci fisiere ca sa nu intre cineva pe site in timp ce lucrezi si astfel sa se dezactiveze ceva plugin sau sa se modifice ceva din setari.

Vezi ca cel putin Visual Composer il ai dezactivat acum...

#43
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
L-am pus in timpul acelui proces de curatare, dar site-ul se încărca.
Da, mersi, ulterior am observat și eu. Tu cum ti-ai dat seama de acest aspect?

Nu ar trebui sa afiseze normal acum cautarile pe google?

#44
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Cred ca dureaza pana ii schimba titlul in google..

Vad ca ai umblat la encoding...ai caractere ciudate pe site...

Nu ai pus toate pozele :)

#45
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Chiar n-am umblat la encoding.
Inital era setat in wp-config utfmb4 si mi s-a spus sa-l schimb pe UTF-8; l-am pus la loc cum era initial, dar tot apareau acele caractere ciudate. Acum este setat pe UTF-8.

Sunt puse toate pozele, insa nu itneleg de ce nu le-a incarcat.
Nu inteleg de ce deasupra butonului Acasa apare acel dreptunghi alb; nu am idee de unde poate fi eroarea aceasta.

#46
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Daca mai ai backup-ul, te ajut eu prin teamviewer

#47
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View PostTravertin, on 10 martie 2017 - 00:17, said:

utf8mb4 cu utf8

Cu ce-l ajuta asta in afara de a-l face vulnerabil la noi probleme subtile de securitate?

#48
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Am zis sa folosesc pluginul Regenerate Thumbnail si la toate pozele primesc eroarea:

"Oferta_office" (ID 2134) a eșuat la redimensionare. Mesajul de eroare a fost: Fișierul inițial pentru imaginea încărcată nu poate fi găsit în /home/gustulma/public_html/wp-content/uploads/2017/02/Oferta_office.jpg

M-am asigurat ca dosarul /uploads are permisiunea corecta, am adaugat cgiar si o linie de cod in wp-config care sa seteze dosarul implicit de incarcari (/uploads), insa tot nu se incarca.
Imi scapa ceva? Nu prea vreau sa reincarc peste 600 poze.

Desi nu am schimbat domeniul, am zis sa adaug acest cod:

UPDATE wp_posts SET post_content = REPLACE (
post_content,
'Item to replace here',
'Replacement text here');

in wp_posts din phpAdmin, insa primesc eroarea 1024 - Syntax error.

Edited by LordRevan, 11 March 2017 - 14:32.


#49
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Cu toate ca am efectuat acele modificari, au trecut cateva zile bune si nu s-a schimbat nimic pe pagina cu rezultatele cautarii in Google.

Ma uitam mai cu atentie si apar pagini vechi, dinainte ca site-ul sa fie refacut in platforma wordpress (inital fusese pe server Windows in ASP.net).
Am gasit un tutorial de la google care te invata cum sa elimini din indexare continutul vechi (https://support.goog...r/3111061?hl=ro). Sa fie oare aceasta problema? Adica niste pagini vechi ramase indexate apar ele in cautarea pe Google? Sa fac cerere sa le elimine si problema s-ar rezolva?

Totodata, cum pot sa ma asigur eu, cumparator de tema licentiata si oficiala, ca aceasta nu a indus problele la cautarea pe google si nu are texte in japoneza sau mai stiu eu ce? Am luat fiecare fisier din tema la puricat si totul parea in regula (cel putin in afara de coduri de programare unde nu ma pricep deloc).

#50
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Zilele trecute am verificat cum este afisat pe google rezultatul cautarii pentru numele domeniului in cauza.
Acum apare ok, indexat cum trebuie si cu caractere latine.

Pe aceasta cale tin sa le multumesc tuturor celor care m-au ajutat, sfatuit si rabdat spre a rezolva problema!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate