Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Scris in talon - INSTRAINAT CATRE!

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
raulpopescu

raulpopescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.03.2016
Am dorit sa-mi vand masina si cumparatorul s-a razgandit dupa ce am facut toate actele! La rubrica instrainat catre am scris doar data si semnatura!
Este vre-o problema?

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ciudat ca s-a razgandit . Oricum nu vad ce probleme poti sa ai intru-cat e numele tau in talon .

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca să stai liniștit, schimbi certificatul.

#5
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Problema va apărea la următorul cumpărător,  dacă va dori sa înmatriculeze mașina pe numele lui. Având deja data trecuta, el, în calitate de cumpărător are 30 zile sa o înmatriculeze. Nu știu sigur dacă după aceste 30 zile e penal sau doar amenda de la "capetele de creta". Ori dacă tu ai data 01.03.01.03.2017 și el o cumpăra pe 05.04.2017, deja cele 30 zile ale lui pt înmatriculare s-au topit. Trebuie întrebat la birourile unde se fac acte VC, dosare de înmatriculare.
PS pt tine nu e nici un pericol, ca doar talonul e pe numele tău.

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
În locul tău l-aș schimba - ma gîndesc că te oprește poliția și vede textul cu înstrăinarea. O să fie o discuție din comediile absurde pînă îi convingi că mașina e încă a ta. Pe de altă parte și la schimbat o să fie interesant cînd o să citească polițistul "înstrăinat către ...".
Cred că ți-ar prinde bine o declarație de la fostul viitor cumpărător cum că a renunțat la tranzacție.

#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 SILE802002, on 09 martie 2017 - 09:24, said:

Problema va apărea la următorul cumpărător,  dacă va dori sa înmatriculeze mașina pe numele lui. Având deja data trecuta, el, în calitate de cumpărător are 30 zile sa o înmatriculeze. Nu știu sigur dacă după aceste 30 zile e penal sau doar amenda de la "capetele de creta". Ori dacă tu ai data 01.03.01.03.2017 și el o cumpăra pe 05.04.2017, deja cele 30 zile ale lui pt înmatriculare s-au topit. Trebuie întrebat la birourile unde se fac acte VC, dosare de înmatriculare.
PS pt tine nu e nici un pericol, ca doar talonul e pe numele tău.
Nu mai vorbi prostii . Actul de cumparare-vanzare are data inscrisa  si cu acesta face dovada momentlui schimbului .

#8
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Stimate domn te sfătuiesc sa vinzi tu mașină fără a face mențiunea în certificatul de înmatriculare! Doar în baza CVC -ului cumpărătorul nu este obligat sa înmatriculeze mașină (iar eventuale amenzi de rovigneta, camere fixe vin la.....TINE) Mențiunea de înstrăinat către la data de..Din certificat îi acorda cumpărătorului 30zile sa o înmatriculeze (nu știu ce se întâmplă după aceste 30zile, dar dacă tu Îți rezervi numerele, cred ca e puțin penal dacă ăla circula cu ele după cele 30zile).
Așa ca nu vorbi tu prostii!

#9
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011

 radunic, on 09 martie 2017 - 10:03, said:

În locul tău l-aș schimba - ma gîndesc că te oprește poliția și vede textul cu înstrăinarea. O să fie o discuție din comediile absurde pînă îi convingi că mașina e încă a ta. Pe de altă parte și la schimbat o să fie interesant cînd o să citească polițistul "înstrăinat către ...".
Cred că ți-ar prinde bine o declarație de la fostul viitor cumpărător cum că a renunțat la tranzacție.

Ca sa nu ai probleme pentru obtinerea unui "talon "nou, il declari pierdut/distrus pe cel vechi, asa ca nu va mai vedea nimeni data de la rubrica de instrainare.

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ai doua variante:
  • Rupi contractul (cu toate copiile) si talonul, il dai pierdut si mergi la inmatriculari pentru emiterea unuia nou
  • Scoti masina de pe numele tau si trimiti prin posta la cumparator, cu recomandata, documentele
Personal, mai bine ar fi sa te ocupi doar de punctul 1, deoarece in contract presupun ca scrie ca ti-a dat banii pe masina, desi nu i-ai incasat.

#11
raulpopescu

raulpopescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.03.2016
Precizez din nou! In talon am scris doar data si semnatura! fara nume!


Din ce mi-ati spus! Sa nu am discutii tampite (cand sunt oprit in trafic)! Il declar deteriorat si solicit altul!

Edited by raulpopescu, 09 March 2017 - 13:26.


#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu cand esti oprit. Mergi cat mai repede. Daca esti oprit, vei primi amenda ca nu ai actele (talonul e ca buletinul). E mai simplu, zic eu, sa fii preventiv si sa-l declari distrus/pierdut.

#13
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

Quote

Precizez din nou! In talon am scris doar data si semnatura! fara nume!
Din ce mi-ati spus! Sa nu am discutii tampite (cand sunt oprit in trafic)! Il declar deteriorat si solicit altul!
Editat de raulpopescu, Azi, 13:26.

Unii politisti pot fi prosti.....dar nu chiar atat de mult incat sa dea amenzi in cazul in care numele si adresa din certificat corespund cu numele si adresa din C.I. si RCA.

Daca mergi doar tu cu masina cu siguranta nu ar fi fost probleme ......daca ai fi imprumutat masina unei rude/cunostinte soferul probabil ar fi fost pasibil de o amenda + retinerea certificatului.

Edited by polizei, 09 March 2017 - 15:43.


#14
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 raulpopescu, on 08 martie 2017 - 23:31, said:

Am dorit sa-mi vand masina si cumparatorul s-a razgandit dupa ce am facut toate actele! La rubrica instrainat catre am scris doar data si semnatura!
Este vre-o problema?
In talon scrii dupa ce ti-ai luat banii. Schimba talonul !

#15
bonzai

bonzai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.08.2003
Salut, Nu imi este clar cum ma pot asigura la vanzarea masinii ca imi pastrez numerele (sunt preferentiale). Inteleg din ce s-a scris pe aici ca dupa actul de V/C si scoaterea de la financiar ma duc cu cumparatorul la inmatriculari? Daca masina nu mai este a mea, cu ce autoritate mai pastrez eu numerele in acel moment daca masina nu mai este a mea?

#16
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai ii spui cumparatorului ca vinzi fara numere . Faci cerere la politie de retinere numere ( de pe masina ta dupa ce cumparatorul o transcrie ) platesti o suma si aia e .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate